1. Ana Sayfa
  2. Anne Çocuk

Çocuklarda Öğrenme Bozukluğu


0

Çocuklarda Öğrenme bozukluğu, çocukları hem akademik hem de sosyal olarak etkiler. Çocuğunuzun profesyonel yardıma ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Çocuklarda Öğrenme bozukluğu, ancak bir çocuk okula başladıktan ve temel akademik becerileri edinmede zorluklarla karşılaştıktan sonra tespit edilebilir. Bununla birlikte, çocuğunuzun yardıma ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için dikkat edebileceğiniz birkaç şey vardır.

Öğrenme Bozukluğuna Ne Sebep Olur?

Bir çocukta öğrenme güçlüğüne neden olan tek bir ortak faktör yoktur. Çoğu durumda miras alınır. Öğrenme güçlüğü çeken bir çocuğun büyük olasılıkla öğrenme becerilerinde zorluklar sergileyen ancak teşhis edilmemiş bir ebeveyni vardır. Çocuklarda öğrenme bozukluğu ve güçlüğü, beyin gelişiminin bozulmasıyla da ilişkilendirilmiştir. Bu, erken doğum, enfeksiyon, oksijen yoksunluğu, uyuşturucuya veya alkole maruz kalması gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanıyor olabilir. Doğum sonrası nedenler arasında baş bölgesinde fiziksel yaralanma, yanlış beslenme ve normal beyin gelişimini engelleyen toksik maddelere maruz kalma yer alır.

Olası bir öğrenme bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Gelişim sorunları

Bir çocukta öğrenme güçlüğünün en erken göstergesi, temel gelişimsel kilometre taşlarına ulaşmakta zorluk çekip çekmediğidir. Bazı çocukların yürümeye veya konuşmaya başlaması biraz zaman alır, bu tamamen normaldir. Bununla birlikte, çocuğunuz iki yaşına kadar hala yürüyemiyorsa, öğrenme güçlüğü olabilir. Yürümemenin yanı sıra koordine olmayan hareketler de gösterebilir. Büyüdükçe, düğme tutturma veya ayakkabı bağcığı bağlama gibi eylemlerde güçlük çekebilir ve nesneleri garip bir şekilde kavrayabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar? *2023 Bebeğe Zarar Verir Mi?

Dikkat dağınıklığı

Bu genellikle hiperaktivite ile birlikte ortaya çıkar. Bir çocuk, onunla doğrudan konuştuğunuzda dinlemiyormuş gibi görünebilir ve sizi görmezden gelir. Ayrıca birkaç dakika önce ne yaptığını hatırlamayacak ve kitap, kalem, oyuncak vb. şeyleri yanlış yerleştirme eğiliminde olacaktır. Oyuncaklarını almak gibi basit talimatları takip etmekte de sorunlar yaşayabilir.

Beceri seviyelerindeki farklılıklar

Bir öğrenme alanında engelli bir çocuk bazen diğer alanlarda olağanüstü becerilere sahip olabilir. Örneğin, bir çocuk yaşına göre ileri düzey bir okuyucu olabilir, ancak iki sayı eklemek gibi basit matematik problemlerini çözemeyebilir. Kelimeleri veya sayıları geriye doğru okuyabilir ve sol ve sağ tarafını ayırt edemeyebilir.

Bir öğrenme engeli, bir meslekten olmayan kişi tarafından teşhis edilemez. Çocuğunuzun öğrenmede güçlükler yaşadığından şüpheleniyorsanız, çocuğunuzun okul öğretmenleriyle konuşun ve çocuğunuzun okulda zorluk yaşadığını doğrulayıp onaylamadıklarına bakın. Çocuğunuzu, öğrenme güçlüklerini teşhis etmek için profesyonel olarak kalifiye bir doktora götürün. Öğrenme güçlüğünün tedavi edilebileceğini unutmayın.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap