1. Ana Sayfa
 2. Bebek

Çocuklarda Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi


0

Çocuklarda Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi ; Sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık üçte biri, yaşayan veya ölü bir akrabasını sedef hastalığı ile tanımlayabilir. Bir ebeveynde sedef hastalığı varsa, bir çocuğun bu durumu geliştirme olasılığının %15 olduğu tahmin edilmektedir.

 Her iki ebeveynde de sedef hastalığı varsa, bu yaklaşık %75’e çıkar. İlginçtir ki, bir çocukta sedef hastalığı gelişirse ve ebeveynlerden hiçbiri etkilenmemişse, bir erkek veya kız kardeşin de sedef hastalığına yakalanma olasılığı %20’dir. 

Bunun nedeni, durumun nesilleri atladığının bilinmesidir, ancak bir yerde, ebeveynlerden biri veya her ikisi aracılığıyla bir akrabayla ailesel bir bağlantı olacaktır.

Çocuklarda sedef hastalığını ne tetikler?

Semptomlar yalnızca belirli olaylar tarafından tetiklenirse, en sık olarak çocuklarda ve gençlerde, genellikle streptokok bakterilere bağlı bir boğaz enfeksiyonundan sonra gelişir. Bu tip sedef hastalığı, guttat sedef hastalığı veya yağmur damlası sedef hastalığı olarak bilinir, çünkü vücutta pullu damlacık şeklinde yamalar şeklinde kendini gösterir. 

Avuç içleri ve ayak tabanları genellikle etkilenmese de, geniş bir cilt alanı üzerinde çok sayıda küçük kırmızı pullu leke hızla gelişir. Bazı insanlar daha sonraki yaşamlarında kronik plak sedef hastalığı geliştirmeye devam edecekler.

Bebeklerde sedef hastalığı neye benziyor?

Bebekler, bir bebeğin bez bölgesinde parlak kırmızı, ağlayan bir döküntü veya daha tipik sedef hastalığı plaklarına neden olacak şekilde sedef hastalığı geliştirebilir. Bebekken peçete sedef hastalığı olan bir çocuğun sonraki yaşamında başka sedef hastalığı türleri geliştirme riski daha yüksek görünmüyor.

Çocuğumda kızarıklık var ve sedef hastalığından şüpheleniyorum ne yapmalıyım?

Bir çocuktaki herhangi bir kızarıklık, diğer koşulları ekarte etmek için bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Çocuğunuzda kızarıklık olursa, doktorunuza (farkındaysanız) ailenizde sedef hastalığı veya psoriatik artrit öyküsü olduğunu söylemek için ziyaret ettiğinizden emin olun, çünkü bu başlangıçta gözden kaçabilecek önemli bir gerçektir. Sedef hastalığı teşhisi de egzama ile karıştırılabilir.

Çocuğumun sedef hastalığı hakkında kimden yardım almalıyım

Çocuğunuzda bir sorun olduğunu fark ettiğinizde ve kısa bir süre içinde düzelmediyse, bunu tartışmak için doktorunuzla  randevu almalısınız. Doktor daha sonra bir teşhis koyacak ve sizinle bir tedavi planını tartışacak ve çocuğunuzun neye sahip olduğunu açıklayacaktır. 

Doktor gerekli görürse, çocuğunuzu cilt problemlerinde bir uzmana görünmesi için ikinci bir bakıma sevk etmeyi önerebilir, bu bir dermatolog olacaktır. Bununla birlikte, durum böyle değilse, doktorunuz, çocuğunuzun sorununun kendi bakımında kontrol edilebildiği ve yönetilebildiği için durumu düzeltmeye yardımcı olmak için Topikal kremler reçete verebilir.

Makul bir süre geçtikten sonra, çocuğunuzun sorunu tedaviye yanıt vermiyor gibi göründüğü için bir uzmana danışmak istediğinizi düşünüyorsanız, ikinci bir bakıma sevk talebinde bulunabilirsiniz.

İkincil bakım nedir?

İkincil bakım, genellikle doktorunuzun sizi bir hastaneye ya da uzman bir merkeze sevk etmesidir; bu, cilt hastalıkları konusunda eğitimli ve uzman bir doktor olan danışman bir dermatolog tarafından görülecektir ve çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu tedaviler hakkında tavsiye vermek için daha iyi bir konumda olacaktır. Daha güçlü ilaçlar/tedaviler yalnızca ikinci basamakta mevcuttur. 

Çocuğunuzun durumu hakkında kapsamlı bir değerlendirme yapılacak ve mevcut teşhisin doğrulandığı veya gerekli görülmesi halinde önerilen başka testler yapılacaktır. Çoğu durumda, bir tedavi planı ile aile hekiminize geri yönlendirileceksiniz.

Çocuklarda Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
Çocuklarda Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Doktoruma veya sağlık uzmanıma hangi soruları sormalıyım?

Çocuğunuza verilmek üzere olan herhangi bir tedaviyle ilgili endişelerinizi daima yanıtlayın. Hem kısa hem de uzun vadeli yan etkileri sorun. Çok karmaşık, zaman alıcı olduğu için bir tedavi rejimine uyamayacağınızı veya çocuğunuz için kabul edilemez olduğunu düşünüyorsanız, çünkü onlar için çok üzücü olabilir, doktorunuza veya sağlık uzmanınıza söyleyin.  

Size ve çocuğunuza uygun bir program, iyi bir uyum ve sonuç sağlamak için çok önemlidir. Çocuğunuzu tanıdığınızı ve evde neler yapılabileceğini bildiğinizi unutmayın, yaşam tarzı da ilaçlara uyumda hayati bir rol oynar. 

Çok yapışkansa veya soğuk bir kış sabahı çok erken uygulanmak zorundaysa, kimseye bir faydası olmayacak, ancak herkes için daha fazla strese neden olacak, bu nedenle iyi bir tedavi planı önemlidir. Kozmetik olarak daha kabul edilebilir alternatif formülasyonlar için doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışın veya tedavileri günde bir kez kullanıp kullanamayacağınıza bakın.

Sedef hastalığı ve egzama arasındaki farkı nasıl anlarım?

Küçük çocuklarda nadir görülen sedef hastalığı, çoğu durumda, dokunulduğunda pul pul olabilen gümüş pullarla kaplı kabarık kırmızı lekeler olarak kendini gösterir.
Egzamada renklendirme farklı görünebilir, kızgın kırmızıdan daha pembe olabilir ve dokusu dokunulduğunda daha pürüzlü olacaktır. ,

Eğitimsiz bir göze teşhis koymak zordur ve bu nedenle bir doktordan doğru bir teşhis gereklidir. Hızlı bir şekilde doktora gidemezseniz, o zaman çocuğunuzu muayene edebilecek ve size neyin güvenli olacağı konusunda tavsiye verebilecek eczacınızla konuşun. Çocuğunuzun cildine zarar vermeden veya daha fazla rahatsızlık vermeden rahatlatmak için kullanın.

Çocuğumda hem sedef hem de egzama olabilir mi?

Evet, özellikle yüzde ortaya çıktıklarında hem sedef hem de bebeklerde egzama olabilir ve sebo-sedef hastalığı terimi kullanılabilir. Bu durumda, çocuğunuz için en iyi tedavi yönteminin reçete edilebilmesi için her zaman bir dermatologdan doğru teşhisi almalısınız.

Çocuğumun sedef hastalığı kontrol altına alınabilir mi?

Evet, doğru teşhis konulduktan sonra siz ve sağlık ekibiniz çocuğunuz için uygun bir sağlık planı hazırlayacaktır.

Çocuklarda sedef hastalığının tedavileri nelerdir?

Genellikle çocuklarda kullanılanlar yetişkin sedef hastalığı ile aynıdır, ancak dozaj farklılıkları olabilir ve bazı ürünlerin çocuklarda kullanım lisansı olmayabilir. Tam liste için tedavi bölümüne gidin.

Genel olarak doktorlar, en güvenli oldukları için topikal tedavilerle çocuklarda sedef hastalığını kontrol etmeye çalışırlar. Bazen UV ışığı veya sistemik tedaviler kullanabilirler. Her bireyin, çocuğun veya yetişkinin terapötik ihtiyaçları farklıdır.

 Doktorunuz, sizin veya çocuğunuz için en iyi tedavinin ne olduğuna karar vermek için en iyi konumdadır. Her olası tedavinin içerdiği göreceli riskleri ve faydaları tartarak her zaman bu karara varacaktır. Siz ve çocuğunuz doktorunuzla bir tedavi planı üzerinde anlaştıktan sonra, zor iş ve sinir bozucu olsa da, onu takip etmek önemlidir. İlaçlar ancak talimatlara göre kullanıldığında etkili olabilir.

Tedaviler ne kadar sürede işe yarayacak?

Sedef hastalığı tedavilerinin etkili bir şekilde çalışmasının zaman alabileceğini ve sağlık uzmanlarınızla işbirliği içinde çocuğunuz için en iyi sonucu veren tedavileri bulmanın biraz zaman alabileceğini bilmelisiniz. Çocuğunuz için iyi tedavi sonuçları sağlamak için iyi uyum şarttır.

Çocuğumda her zaman sedef hastalığı mı olacak?

Muhtemelen evet, ancak doğru yönetimle siz ve çocuğunuz bunun kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, sedef hastalığının belirgin bir sebep olmaksızın belirli süreler boyunca emisyona girebileceğini (kaybolabileceğini) bilmelisiniz.

Her insan kendi vücut döngülerine sahip bir bireydir. Alevlenmeleri neyin tetiklediğini ve çocuğunuz için hangi tedavinin en iyi sonucu verdiğini öğreneceksiniz.

Unutmayın:  Çocuğunuzun bir seferde yalnızca birkaç küçük yarası olabilir ve genel kapsama alanı veya tedavi edilecek büyük yaralar olmayabilir ve bunların hiç olmadığı dönemler olacaktır – sedef hastalığı artar veya azalır.

Çocuğunuzun uzun süreler boyunca sorunsuz gidebileceği ve strese girdiği, örneğin okuldaki sınav zamanlarında, sedef hastalığının alevlenebileceği zamanlar olacaktır, ancak bu durumu birlikte öğrendikçe ve birlikte yaşadığınızda. onunla baş etmek ve başa çıkmak daha kolay hale gelecek ve normal hayatın bir parçası haline gelecek.

Bu Hastalığı tahmin edebilir miyim?

Sedef hastalığı tahmin edilemez olsa da, alevlenmesine neden olduğunu fark ettiğiniz tetikleyiciler olabilir. Çocuğunuz büyüdükçe bile olabilir, sedef hastalığı daha hafif hale gelir.

 Bir sonraki adımda ne yapacağını tahmin etmenin veya bir sonraki alevlenmeyi önceden önlemenin bir yolu yoktur, bu nedenle bunun için endişelenmek hiçbir şeyi değiştirmeyecektir, çocuğunuz endişelerinizi ve endişelerinizi kavrayabilir ve bu da onları sıkıntıya sokabilir. alevlenmeye neden olur. Bu nedenle, mümkün olduğunca rahat ve rahat bir yaklaşım yardımcı olacaktır.

Sağlık uzmanlarınız da size destek olmak ve tedavileri yazmak için oradalar, bu nedenle endişeleriniz hakkında onlarla konuşun, bu, tedavileri çocuğunuza uygularken yaşadığınız zorluklar olabilir, bazı şeyleri değiştirebilir veya verebilirler. mevcut soruna en iyi nasıl yaklaşılacağına dair ipuçları.

Sedef hastalığı kaşınıyor mu?

Bazı insanlar sedef hastalığının kaşınmadığını iddia etse de, buna sahip olan çoğu insan kaşındırdığını söyleyecektir ve bu, sedef hastalığı olan herhangi bir kişi, özellikle bir çocuk için çok dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olabilir. Nemlendiriciler bu tür tahrişleri yatıştırmaya yardımcı olabilir, ancak her zaman önce doktorunuza veya eczacınıza bu tür ürünlerin çocuğunuz için uygun olup olmadığını sorun.

Diyet sedef hastalığımı etkileyebilir mi?

Ne yediğiniz ile sedef hastalığı semptomlarının şiddeti arasında net bir bağlantı yoktur. Sağlıklı bir diyet, esenlik için önemlidir ve çocuğunuzun birçok uzun vadeli hastalık riskini azaltabilir. Çocuğunuzun diyetiyle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Yardım etmek için ne yapabilirim?

Sedef hastalığı, ebeveynler olarak sizi hem duygusal hem de fiziksel olarak etkileyebilir ve bu özellikle çocuklar için geçerlidir. Sosyal yaşamlarını, okuldaki performanslarını, boş zaman aktivitelerini, güvenlerini ve özgüvenlerini etkileyebilir.
Bir ebeveyn olarak kendinizi suçlu hissedebilir veya baş edemeyebilirsiniz ve bazen çocuğunuzun tedavilerini gerçekleştirmenin veya bunlara uymanın ne kadar önemli olduğunu anlamadığı için hüsrana uğrayabilirsiniz, bu nedenle büyük bir sabır gerekir.

Tedavilerini olabildiğince normal hale getirin ki günlük yapılarının bir parçası olsun; bu onları yaşlandıkça olaylarla daha kolay ve doğal bir şekilde başa çıkmaya hazırlayacaktır.

Sedef hastalığı ağrıya neden olabilir mi?

Çocuğunuzun vücudunun bazı kısımlarında, özellikle de ayaklarında veya ellerinde sedef hastalığı varsa, bazen onlara zarar verebileceğinden bunu aklınızda bulundurun. Bunun nedeni lezyonları çizmeleri ve onları ağrıtmaları olabilir, ilaç hava sıcaklıklarına kadar bile biraz tahrişe neden olmuştur. 

Soğuk hava cildi gerçekten ağrıtabilir ve bu nedenle cilde karşı olan herhangi bir şey tahriş edebilir ve ağrıya neden olabilir. Belki ayaklarının ağrıdığı dönemler için biraz daha büyük ayakkabılar biraz rahatlık sağlayabilir. Yazın sıcak ayaklarını terletebilir, bu da yine bazı rahatsızlıklara neden olabilir, bu yüzden onları biraz talk pudrası ile olabildiğince kuru tutmak faydalı olabilir.

Elleriyle, sıcaklık ve hava da hasara yol açabilir. Soğuk hava, kuru, ağrılı, hatta çatlamış cilt, gerginliğe neden olur, bu nedenle bunun farkında olun ve onları eldiven giymeye ve çatlama ve ağrıyı önlemek için ellerini iyice nemlendirmeye teşvik etmeye çalışın. 

Yaz aylarında ellerini nemlendirmek cildin kurumasını ve çatlamasını önleyerek iyi durumda kalmalarını sağlar. Lekeleri kaşımak asla iyi bir fikir değildir, çünkü bu olası enfeksiyona, kanamaya ve ağrıya yol açar, bu yüzden eğer yapabiliyorsanız, onları kaşımaktan vazgeçirin.

Giymek için en iyi kıyafet nedir?

Bol kesim pamuklu giysiler, özellikle yaz aylarında muhtemelen en rahat olanıdır. Futbol üstleri gibi sentetik giysiler giyiliyorsa, olası tahrişleri önlemek için pamuklu giysiler üzerine giyilebilirler. Bazen, alevlenme sırasında cildinin nasıl hissettiğini ve çocuğunuzun nasıl hissettiğini yönlendirmek en iyisidir.

Bazı topikal tedaviler dağınık olabilir ve bazıları lekelenmeye neden olabilir ve bu nedenle iyi giysiler giyerken ve gerçekten de ev eşyalarının üzerinde otururken bunun dikkate alınması gerekir. Kullanmadan önce daima ürün/hasta talimat broşürlerini okuyun. Dağınık tedaviler kullanacaksanız eski kıyafetleri, gece yataklarını vb. bir kenara koyun.

Sedef hastalığı çocuğumun duygusal olmasına neden olur mu?

Pek çok çocuk, genç yaşta cilt problemlerini doğal olarak kabul ederken, diğerleri, başlangıç ​​yaşlarına bağlı olarak, durumlarını farklı şekilde algılayabilir ve kendilerini utanmış, üzgün, kızgın, stresli ve hatta depresif hissedebilirler. 

İyi emisyon dönemleri yaşadıktan sonra tekrarlayan alevlenmeler konusunda endişeli hissedebilirler ve normal günlük aktivitelerden meşgul olurlar ve dikkatleri dağılır. Büyüdüklerinde, muhtemelen bedenleri, beden imajları ve akran baskısı ile meşgul olduklarında, sedef hastalığı onlar için daha fazla sorun haline gelebilir. 

Sağlık ekibine duydukları sevgi, destek, teşvik ve güven de yaşamlarındaki bu tür stresli dönemlerin üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır. Ebeveynler, özellikle çocuklarında sedef hastalığı ve/veya psoriatik artrit varsa, bu tür sorunları her zaman anlamalı ve farkında olmalıdır.

Bir ebeveynin çocukları için erken yaşlardan itibaren veya ilk sedef hastalığına yakalandıklarında yapabileceği en iyi şeylerden biri, çocuklarını bu durum hakkında eğitmek, ortaya çıkan soruları veya endişeleri ortaya çıktıkça cevaplamak, onları düzenli olarak rahatlatmak, nasıl hissettiklerine ilgi duyarak, sedef hastalığını büyük bir sorun haline getirmemek için ihtiyatlı bir şekilde izleyin. 

Daha iyi, daha uzun remisyon sonuçlarıyla kullanmak için bir tedavi ve daha kolay, daha etkili tedaviler bulmak için çok fazla araştırma yapıldığı konusunda onlara güvence verin. Bu bulaşıcı bir durum değildir ve arkadaşlarının, erkek arkadaşlarının ve kız arkadaşlarının buna yakalanmaması. Durumları hakkında açıkça konuşmaya ve gizlememeye teşvik edin.

Danışmanlık, insanlar kendilerini özellikle kötü hissettiklerinde veya bir kriz içinde olduklarında yardımcı olabilir. Doktorunuza NHS’de hangi hizmetlerin mevcut olduğunu sorun. Hepsi gizlidir ve bazıları hizmetlerini ücretsiz olarak sunabilir.

Sedef hastalığı çocuğumun eğitimini etkiler mi?

Çocuğunuzun eğitiminin etkilenmesi için hiçbir neden yoktur, ancak öğretmeninin sedef hastalığıyla ilgili temel gerçekleri bildiğinden emin olmak için çocuğunuzla birlikte okulu ziyaret etmeniz yardımcı olabilir. Geride bırakmak için broşürleri ve bilgi formlarını yanınıza alın. 

Çocuğunuzun sizinle ve okulla sedef hastalığı hakkında konuşurken rahat hissettiğinden emin olun, böylece herhangi bir sorunu dikkatinize sunabilirler. Çocuğunuzun sedef hastalığı oldukça belirginse, okula herhangi bir zorbalık sorunuyla nasıl başa çıkacaklarını sorun ve meydana gelebilecek olası durumları önlemek için kaçınma taktikleri geliştirin.

Okul, alevlenmeler sırasında çocuğunuzun beden eğitimi seanslarına katılmak istemeyebileceği dönemler olabileceğini anlamalı ve bu, çocuğunuz için stresli durumlardan kaçınabilmeleri için okula açıklanmalıdır.

Yüzme, sedef hastalığı olan bir çocuk için özellikle zor olabilir, çünkü sudaki klor, sedef lekelerini gerçekte olduğundan daha kötü ve daha belirgin hale getirebilir, bu nedenle çocuğunuz buna üzülebilir veya utanabilir.

Çocuğunuz büyüdükçe, onu aşağıdaki tavsiyelerle cesaretlendirmeyi düşünün:

 • Spor gibi zevk aldığınız şeyleri yapmaktan vazgeçmeyin.
 • Olumlu ol
 • İnsanlara ve hayata ulaşın – geri çekilip saklanmaya çalışmayın
 • Yeni beceriler öğrenmeye devam etmeyi ve ufkunuzu genişletmeyi hedefleyin
 • Reddedilmeleri kişisel algılamamaya çalışın. Başkaları size karşı ayrımcılık yapıyorsa, bu onların bilgisizliklerinden ve korkularındandır.
 • Kamuflaj kremi, sedef hastalığının kızarıklığını gizlemeye yardımcı olabilir, böylece daha az fark edilir. Birçok krem ​​reçeteyle satılmaktadır.
 • Durumunuz hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Sıcak günler için çantalarına güneş kremi ve şapka koymayı unutmayın.
 • Cildin kurumasını, çatlamasını ve kaşınmasını durdurmak için ellerinize bir tüp favori nemlendirici koymayı unutmayın.
 • Dudaklarınızı da güneşten korumak için iyi bir dudak balsamı unutmayın.
 • Sağduyuyu unutma

Yaşca büyük bir çocuğa yardım etmek için ne yapabilirim?

Çocuğunuzun onların durumunu anlaması ve ona normalmiş gibi davranması önemlidir, böylece büyüdükçe durumu doğal bir şekilde kabul ederler. Onları tedavi rejimlerine dahil edin, oyunlar veya bir ödül sistemi tasarlayarak eğlenceli hale getirmeye çalışın. 

Onları ve kullandıkları tedaviler hakkında söylediklerini dinleyin. Soktuğunu söylerlerse, çok yapışkan, rahatsız edici, onları daha çok kaşındırır, bunlar bir sonraki görüşmenizde doktorunuzla tartışabileceğiniz şeylerdir, çünkü bu faktörler hafifletilebilir veya başka ürünler denenebilir. Desteğinize ve teşvikinize sahip olmaları ve büyüdükçe sorunları sizinle tartışabilmeleri önemlidir.

Çocuğunuz gençlik yıllarına yaklaşıyorsa, günlük olarak veya özel bir durumda saklamak isteyebilecekleri kötü lekeleri gizlemeye yardımcı olacak kamuflaj kozmetik kremleri keşfetmeye ve denemeye teşvik edin.

İlişkiler zor olabilir, bazıları kendilerini bilinçli hissettikleri için ilişkilere girmeyi zor bulabilir. Daha fazla iç güvene sahip olmaları için onları cesaretlendirin ve kendilerinden daha emin hissetmeleri için onları güçlendiren benlik saygıları üzerinde çalışın. Onları arkadaşlarıyla ve onları bu durum hakkında eğiten diğer kişilerle konuşmaya teşvik edin, bulaşıcı olmadığı, genetik olabileceği ve aşırı cilt hücresi üretimi olduğu hakkında.

Güneş çocuğumun sedef hastalığına yardımcı olur mu?

Sedef hastalığı olanlar, güneşin cildinin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olduğunu fark eder. Bazıları için değişiklik dramatiktir, sıcak bir iklimde yaz aylarında kırmızı pullu yamalar neredeyse tamamen kaybolur. Sedef hastalığına ve güneşe gidin. 

Güneş ışığı sedef hastalığına yardımcı olabilir, ancak güneş yanığından her zaman kaçınılmalıdır. Sadece cilt kanseri için bir risk faktörü olmakla kalmaz, aynı zamanda güneş yanığı gibi bir yaralanma bölgesinde sedef hastalığının oluşabileceği Keobner Fenomonunu da hızlandırabilir.

Güneşle uğraşırken iyi cilt koruması, durumu olan veya olmayan herkes için geçerlidir. Sedef hastalığı olan birçok kişi, yaz aylarında güneş ışığının cildinin temizlenmesine yardımcı olduğunu, bu nedenle bir ebeveyn olarak bunu çocuğunuzda fark ederseniz, uygun, düzenli, dikkatli cilt korumasının çok önemli olduğunu ve aynı zamanda iyi havanın ve güneşin faydalarından yararlanmalarını sağladığını fark eder. doğal D vitamini (güneş ışığında bulunur) hepimizin bizi sağlıklı tutması gerekir.

Özellikle yaz aylarında okulların spor günlerine hazırlanırken ve çocuklar genellikle dışarıda daha fazla zaman geçirirken, bu rejimin okuldayken teşvik edilmesine özen gösterilmesi şarttır. Yine, iyi bir yüksek faktörlü, cilde duyarlı güneş kremleri bulmak için kendiniz biraz araştırma yapın ve bunu doktorunuzla veya sağlık ekibinizle görüşmeniz, işleri kolaylaştıracak ve çocuğunuzun eğlenirken korunduğuna dair güvence verecektir. 

Çocuğunuz büyüdükçe, onlara kendi güneş kremlerini nasıl uygulayacaklarını ve bunun onlar için neden bu kadar önemli olduğunu öğretin.

Özetle

 • Sedef hastalığının yaygın olduğunu ve 50 kişiden 1’ini etkilediğini unutmayın.
 • Çocuğunuzu olumlu hissetmeye ve cildi yerine iyi noktalarına odaklanmaya teşvik etmeye çalışın.
 • Stres ve kaygı düzeylerini azaltmaya çalışın
 • Hangi tetikleyici faktörlerin semptomlarını tetikleyebileceğini bulmaya çalışın ve bunlardan kaçının.
 • Çocuğunuzu yakın biriyle konuşması için cesaretlendirin ya da dışarı çıkması için duygularını not edin
 • Çocuğunuzu kontrolü ele almaya ve cildinin daha net hale geldiğini görselleştirmeye teşvik edin.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap