Çocuklarda Tırnak Yeme AlışkanlığıÇocuklarda tırnak yeme alışkanlığı genelde 3 yaşlarından sonra başlar. Bu alışkanlık genelde davranış bozukluğu olarak da görülür. Tırnak yeme alışkanlığının tıptaki adı onikofaji olarak bilinir. Aileler doğru yollarla çocuğunu bu alışkanlıktan vazgeçmesini sağlayamazsa onlar için bir sorun haline gelebilir. Bu alışkanlıklar küçük yaşlarda bırakılmazsa büyüyünce de devam edebilir.

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığının Nedenleri

-Çok küçük yaşlarda bebekler kendini güvenmediği bir yerde hissederse bu alışkanlık ortaya çıkabilir. Örneğin çocuğunuza bakmak için bir bakıcı tutarsanız ve çocuğunuz da bakıcıya alışamazsa kendini güvende hissedemez. Böylece korkar ve parmak emme alışkanlığı başlar. Yaşı ilerledikçe artık parmağını emmez fakat tırnağını veya tırnak etini yiyebilir.

-Çocuklar küçükken bazı kişileri taklit etmek isterler ve bundan mutlu olurlar. O kişiler onların idolüdür. Bu yüzden onların yaptığı şeyleri yapmak isterler. Bunları yaparken de o şeyin yararına yada zararına bakmazlar. Bu sebeple de bazı zararlı alışkanlıklar edinebilirler. Eğer o çocuğun sevdiği kişi de tırnağını yiyorsa çocuk bunu görür ve alışkanlığı haline gelir. Bu yüzden çocukların yanında yaptıklarınıza dikkat etmelisiniz.

-Çocuklarınız ani psikolojik değişimler yaşıyor olabilir. Bu gibi durumlarda onların yanında olduğunuzu belirtmeniz ve ona sevginizi hissettirmeniz gerekir. Bu gibi sorunlarda çocuklar parmaklarını emebilir veya tırnaklarını yiyebilirler. Bunun için olabildiğince dikkatli olmalısınız.

[geo-post id=”153″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

-Çocuklarınız bir anda bir korku yaşayabilir. Veya bir sıkıntısı olabilir. Bu gibi durumlarda da tırnaklarını yiyebilir. Eğer kötü durumlar devam ederse tırnak yemek, çocuğunuzda alışkanlık haline gelebilir.

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığının Zararları

-Bu alışkanlık uzun süre devam ederse tırnak yapılarına ve parmaklarına zara verir. Bazı hastalıklara yol açabilir.

-Tırnak içinde veya kenarlarında birikmiş mikroplar ağzına gider ve midesine inebilir. Bu gibi durumlarda ağız veya mide hastalıkları ortaya çıkabilir.

-Çocukların dişlerinde zarar meydana gelebilir. Daha gelişmemiş olduğu için dişlerde kalıcı bir sorun meydana gelebilir.

-Tırnaklarda oluşan düzensizlik çocuklarınızın gözüne hoş gelmeyebilir ve psikolojik olarak bir sorun yaşayabilirler. Eğer gerçekten bu durumdan hoşnut değillerse tırnak yemeyi de bırakabilirler.