Çocukları Akıllı Telefonlardan Uzaklaştırmanın 10 Yoluçocuk

Çocuklarımızın her zaman daha sağlıklı ve düzenli olmasını isteriz. Düzenli yemek, düzenli uyku, düzenli ders çalışmak gibi birçok şey sıralayabiliriz. Fakat çocuklarımız için istediklerimizi kendimiz içinde istiyor muyuz? Kendimizin de düzenli bir hayat yaşamasına imkân veriyor muyuz? Evde öğretmen konumunda olan ebeveynler, çocuklarının düzenini sağlamak zorundadırlar ve buna ilk önce kendilerinden başlamaları gerekir. Cep telefonlar çocuklar için kısıtlanacaksa bu ebeveynler içinde öyle olmalıdır. Anne babalar zorunlu haller dışında cep telefonlarını ellerine almamalıdır. Eğer çocuğumuz cep telefonsuz yapamıyorsa bırakma yollarına başvurmalısınız. Burada cep telefonu bırakmada 10 kurala değinelim.

  • Ebeveynler de Cep Telefonu Kısıtlanmalı

Rol model olarak bir kural koyacaksak, önceliğimiz kendimiz olmalı. “Bu evde mecbur kalmadıkça telefonlar elimize alınmayacak” diye çocuğumuza komut vermeliyiz.

  • Çocuğunuza Dokunulmaması Gereken Şeyleri Öğretin

Örneğin; 2, 3 yaşındaki çocuğunuzu karşınıza alın. Masaya oyuncaklarını ve cep telefonunuzu, cüzdanınızı koyun. Oyuncakları elinize alarak “ a bu oyuncak sana ait, buna dokunabilirsin tatlım, istersen bununla oynayabilirsin” deyin. Cep telefonunuzu veya cüzdanınızı elinize alıp “ a bu telefon bana ait canım, buna dokunamazsın, bu bana ait” gibi güzel kelimelerle neyin kendi eşyası olduğu konusunda komutlar verin.

  • Susması Veya Yemek Yemesi İçin Eline Cep Telefonu Vermeyin

Çocuk bu gibi davranışlarda yemek yerken tablet veya cep telefonundan birşey izlenir duygusuna kapılır. Yani yemekten bir parça gibi zanneder. Ağladığında da telefonla ancak susulabileceğini düşünür.

  • Telefonun Kaybettirdiklerini Yazmalarını İsteyin

Çocuğunuz ilkokul çağındaysa ve çok cep telefonu bağımlılığı varsa ona telefonun kaybettirdiklerini yazdırın. Aklına gelmediği noktaları siz hatırlatıp yazmasını isteyin. Böylelikle gerçeği daha net görmesini sağlayacaksınız.

[geo-post id=”191″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

  • Günde Kaç Saat Cep Telefonuyla Vakit Geçirdiğini Hesaplatın

Çocuğunuza günde, ayda ve hatta senede kaç saat internet ortamında kaldığının hesabını yaptırın. Hesap çıktıktan sonra “ benimle bu değerli vakitleri harcayabilirdin” veya “seni bu kadar zamandır özlüyorum” gibi konuşmalar yapın.

  • Hoşlandığı Bir Aktiviteye Yoğunluk Verin

Çocuğunuzun futbolu, yüzmek, bisiklet gibi sevdiği bir aktivite varsa bunlarla vakit geçirmesine izin verin.

  • Ebeveyn Olarak Birlikte Oyunlar Türetin

Çocuğunuz belli etmese de aslında anne babasıyla eğlenceli bir oyunda birlikte vakit geçirmek ister. Sevgi gibi oyunda onların sizle olan bağını güçlendirir.

  • Sorduğu Sorulara Cevap Verin

Çocuğunuz soru sorduğunda siz cep telefonuyla veya herhangi başka bir şeyle ilgileniyor ve başınızdan gönderiyorsanız. Zamanla içine kapanarak bu ilgiyi internet ortamında bastırmaya çalışacaktır.

  • Arkadaşlarıyla Sosyal Alanda Bir Araya Getirin

Arkadaşlarıyla her hangi bir aktivitede beraber vakit geçirmesine izin verin. Sizle birlikte ev ziyaretlerine gitmesini önemseyin.

  • Ona Önemli Olduğunu Hissettirin

Çocuğunuzun önemli olduğunu pahalı hediyeler yerine, ona zaman ayırarak ve gün içinde neler yaptığı konusunda sohbet ederek belli edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*