1. Ana Sayfa
 2. Anne Çocuk

Çocukları Soğuk Havadan Korumak


0

Çocukları Soğuk Havadan Korumak

Çocukları Soğuk Havadan Korumak; Kızak, kartopu veya buz pateni gibi kış eğlenceleri için dışarı çıkmak, kabin ateşi için kesin bir tedavi olabilir. Ayrıca, çocukların ihtiyaç duydukları 60 dakikalık günlük egzersizi almaları için harika bir yoldur. Çocuğunuzun doğru giyindiğinden emin olun ve ne zaman içeri girip ısınması gerektiğini bilin.

Aşırı soğuğa çok uzun süre maruz kalan ve sıcak, kuru, nefes alabilen giysiler giymeyen çocuklar donabilir ve hatta yaşamı tehdit eden hipotermiye yakalanabilir .

Çocuklarda Soğuk Anlayışı

Çocuklar soğuktan yetişkinlere göre daha fazla risk altındadır. Vücutları daha küçük olduğu için daha hızlı ısı kaybederler. Özellikle çocuklar oyun oynayıp eğleniyorlarsa, çok üşüdüklerinde farkında olmayabilirler ayrıca içeri girme olasılıkları daha düşük olabilir.

Çocukları Soğuk Havadan Korumak
Çocukları Soğuk Havadan Korumak

Çocuklarda Donma

Donma, cilt ve bazen altındaki doku donduğunda meydana gelir. Parmaklar, ayak parmakları, kulaklar ve burunların donma olasılığı daha yüksektir. Donmuş cilt acımaya veya yanıyormuş gibi hissetmeye başlayabilir, ardından hızla uyuşabilir. Beyaz veya soluk griye dönüşebilir ve kabarcıklar oluşturabilir.

Ne yapalım:

  • Soğuk ısırmasından şüpheleniyorsanız, çocuğunuzu nazikçe ısınması için içeriye getirin. Etkilenen bölgeyi ovalamayın ve herhangi bir kabarcığı patlatmayın.
  • Doğrudan cilde sıcak bir şey koymaktan kaçının. Vücudun donmuş bölgelerini ılık (sıcak değil) suda 20 ila 30 dakika bekletin. Donmuş burunlara, kulaklara ve dudaklara ılık bezler uygulanabilir.
  • Birkaç dakika sonra kurulayın ve çocuğunuzu battaniyelerle örtün. Ona içecek ve sıcak bir şeyler verin
  • Ağrı veya uyuşukluk birkaç dakikadan uzun sürerse, çocuk doktorunuzu arayın.

Çocuklarda Hipotermi

Vücut ısısı soğuktan normalin altına düştüğünde, tehlikeli hipotermi devreye girmeye başlar. Ayrıca çocuk titremeye başlayabilir, bu vücudun kendini ısıtmaya çalıştığının bir işaretidir, ancak daha sonra uyuşuk, sakar hale gelir veya sözlerini ağzından kaçırır. Bir nevi aklı ile söylemediği bazı kelimeler.

Ne yapmalı :

Hipotermi tıbbi bir acil durumdur, bu nedenle hemen 112’i arayın.

  • Yardım gelene kadar çocuğunuzu içeri alın. Isıyı vücuttan uzaklaştıran ıslak giysileri çıkarın.
  • Çocuğunuzu battaniyelere veya kalın giysilere sarın ve ona sıcak bir şeyler içirin. Göğüs ve karın gibi temel vücut bölgelerini kapattığınızdan emin olun.
  • Çocuğunuz nefes almayı bırakırsa veya nabzı kaybederse, ağızdan ağza canlandırma veya suni teneffüs uygulayın.

Donma ve hipoterminin önlenmesi

Donma ve hipotermi farklı durumlardır, ancak bazı kış planlaması ve güvenlik önlemleri çocuğunuzu her ikisinden de korumaya yardımcı olabilir:

Çocuktaki Soğuğu Kontrol Edin

Genel olarak, -15° Fahrenheit’in altındaki sıcaklıklarda veya rüzgar soğuklarında dışarıda oynamaktan kaçınılmalıdır. Bu sıcaklıklarda maruz kalan cilt dakikalar içinde donmaya başlar.

Ne giymek gerekir

Birkaç ince katman, çocukları sıcak ve kuru tutmaya yardımcı olacaktır. Yalıtımlı botlar, eldivenler veya yünlü şapka gereklidir. Çocukların ıslak giysilerini hemen değiştirmelerini sağlayın.

Paniğe Kapılmadan Doğru Olanı Yapmak

Hipotermi ve soğuk ısırmasını önlemek için dışarıda oynamak için harcanan süreye makul sınırlar koyun. Çocukların ısınmak için düzenli iç mekan molaları için gidecekleri bir yer olduğundan emin olun. Bu şekilde soğuktan daha fazla etkilenmelerini önlemiş olursunuz.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

] }