1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Delta Mutasyonu Nedir? Delta Mutasyonu Belirtileri Nelerdir?

Delta Mutasyonu Nedir? Delta Mutasyonu Belirtileri Nelerdir?
+ - 0

Delta mutasyonu nedir? Koronavirüs salgını tam aşılarla kontrol altına alınacak derken, yeni mutasyonlar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle delta mutasyonu denilen diğer adıyla Hint Varyantı, son zamanlarda koronavirüsten daha bulaşıcı ve yıkıcı olduğundan, mevcut üretilen aşıların da bu varyanta karşı etkilerinin az olduğu bildirildi. Peki delta mutasyonu belirtileri nelerdir? Bu mutasyona etkisi nasıldır? Yazımızın devamında inceleyelim.

Delta Mutasyonu Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüse nazaran çok daha bulaşıcı ve akciğerlerde çok daha etkin bir şekilde hasar yaratan Delta mutasyonu aynı zamanda da salgın için kullanılan ilaçlara da oldukça dirençli. Bu anlamda çok daha tehlikeli bir tablo oluşturan Hint varyantı Covid-19 enfeksiyonundan daha farklı belirtilere sahip. Koronavirüse yakalanan kişilerde belirtiler,

Gibiyken, Delta mutasyonunda çok daha farklı bir tabloyla karşılaşılabiliyor. Özellikle bu varyantta, tat ve koku kaybı görülmezken, kronik rahatsızlığı olan kişilerde çok daha ağır bir durum ortaya çıkabiliyor. Gençlerde daha çok şiddetli bir soğuk algınlığı gibi belirtiler ortaya çıkarken, 50 yaş ve üzerinde ölüm oranları çok daha fazla görülebiliyor. Peki covid-19 aşıları bu mutasyona karşı etkili mi? Sinovac aşısı bu mutasyonuna etkili mi?

Delta Mutasyonuna Aşı Etkili mi?

En fazla merak edilen sorulardan biri de delta mutasyonuna aşılar etkili mi? Sorusudur. Koronavirüsten korunabilmek için aşılanmanın devam ettiği bugünlerde, insanların aklında soru işareti barındıran, hangi aşının bu mutasyona ne kadar etki ettiği yönündedir. Uzmanların açıklamalarına göre, Delta varyantına karşı olarak Biontech aşısının etkisi %91 olarak belirtilmiştir. Fakat bu İsrail’de farklı bir istatistik oranı ile yüzde 70 olarak etkinliği saptanmıştır. Sinovac bu mutasyonuna etkili mi? Sorusu da oldukça sık bir şekilde sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı ise şu şekilde;

Sinovac aşısının delta mutasyonu etkinlik oranı Biontech aşısından 2-3 kat daha az olduğu bildirilmiştir. Ancak bu durum, 2 doz Sinovac vurunmuş kişilerin 3. Dozlarını Biontech vurunmalarıyla değişmektedir. 3. Doz Biontech aşısı tercih eden kişiler, bu mutasyona karşı yine etkin bir koruma sağlayabilecekler. Yani, Biontech aşısı Sinovac aşısına göre çok daha etkin bir durumda olmakla beraber, eğer kişiler 3. Doz aşılarını Biontech olarak vurunurlarsa, yine Hint varyantına karşı oldukça güçlü bir bağışıklık kazanabilecekler.

Delta Mutasyonu Türkiye‘de Var mı?

Delta mutasyonu ilk olarak Hindistan ve İngiltere’de ortaya çıktı. Ardından birçok ülkeye de yayılan bu varyant, ne yazık ki ülkemizde de şu an da her ilde görülen bir varyant konumuna geldi. Hastaneye yatma oranının çok daha fazla görüldüğü Delta mutasyonu 3 aşısını da Biontech olan veya 3. Doz aşısını Biontech yaptıran kişilerde çok daha hafif bir tablo ortaya çıkarıyor. Uzmanlar mutlaka kişilerin Bu mutasyondan korunabilmeleri ve hastanelere yatış oranlarının azalması için aşılarını düzenli olarak her 3 dozunu da yaptırmalarını öneriyor.

Aksi halde, daha birçok farklı mutasyonun ve ağır tablonun önüne geçemeyeceklerini belirten uzmanlar, ancak aşılar sayesinde salgının kontrol altında tutulabileceğinin altını çiziyorlar. Türkiye’de aşılanma durumu şu an için normal bir seyirde gitmekte fakat yine de aşı olmayan kesim az olmayacak kadar fazla. Eğer Türkiye’de yüzde 80 oranında bir nüfusun aşılanmaması durumunda yine yasakların geri gelebileceği ve yaptırımların uygulanacağı tahmin ediliyor.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

] }