Diş ağrısı Nedenleri ?Dolgu yapılan dişte ağrı meydana gelmesi, dişte hassaslaşma oluşması nedenine bağlanmaktadır. Diş ağrısı dolgu sonrasında meydana gelmesi sonucunda ağrı kesici ya da antibiyotik tedavileri yapılabilmektedir.

Diş ağrısının birkaç günden fazla sürmesi halinde ise mutlaka diş hekimine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Dolguda oluşan farklı problemler sonucunda da diş ağrısı meydana gelebileceği için süresi ve şiddeti önemli olmaktadır.

Dişte oluşan hassasiyet süresi yapılan işleme göre de farklılık göstermektedir. Bazı dişlerdeki çürükler çok derin bölgelerde oluşmaktadır. Bu nedenle derinde yapılan işlemlerde daha fazla süreyle ağrı meydana geldiği bilinmektedir.

Diş Dolgusu Sonrasında Hangi Durumlarda Ağrı Meydana Gelir?

Diş dolgusu sonrasında ağrı oluşma durumları, işleme ve işlem sonrasındaki faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Dolgu sonrasındaki ağrı durumları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Dolgu sonrasında herhangi bir müdahale olmamasına rağmen uyuşma etkisinin geçmesi nedeniyle ağrı oluşabilmektedir.
  • Soğuk hassasiyeti de dolgu sonrasında ağrı meydana gelmesine neden olabilmektedir. Soğuk içecek ya da yiyecek alınması ya da soğuk havaya maruz kalma sonucunda ağrı meydana geldiği bilinmektedir.
  • Baskı sonucunda ağrı meydana gelmesi de olası durumlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle dolgu sonrasında sert ve kabuklu yiyeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir.

Diş Dolgusunun Geçmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Diş dolgusunun geçmesi için yapılması gerekenler, şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Doktor tarafından sunulan ilaç önerilerinin takip edilmesi gerekmektedir. Antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaç önerileri noktasında hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.
  • Soğuk kompres uygulaması, ağrıya anlık müdahale açısından oldukça önemlidir.
  • Tuzlu su ile gargara yapımı da ağrı oluşumunun engellenmesine yardımcı olmaktadır. Diş ağrısı oluşmasa bile tuzlu su gargarasının hijyen konusunda destekleyici olduğu bilinmektedir.

Bunların dışında uzun süre boyunca geçmeyen ağrılar için mutlaka diş hekimine başvuruda bulunması gerekmektedir. Farklı operasyonların gerekli görülmesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bir hafta boyunca geçmeyen ağrılar için destek tedavi gerekli olmaktadır.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Kanal tedavisinin gerekli görüldüğü durumlar, diş çürüğünün köke çok yakın bölgede olması ve dolgu ile temizliğin yapılamaması gibi durumlar olarak bilinmektedir. Kanal tedavisi şu durumlarda tercih edilmektedir:

  • Diş bölgesinde uzun süredir geçmeyen ağrılar oluşması
  • Ağrı kesici ya da antibiyotik kullanılmasına rağmen diş bölgesinde ağrının devam ediyor olması
  • Dişte oluşan hassasiyetin yaşamsal aktiviteleri etkilemesi,
  • Diş ve çevresinde şişlik meydana gelmesi, oluşan şişliklerin farklı tedaviler ile giderilmemesi

Bunların dışında kanal tedavisinin de iyileştirici olmaması halinde çürük dişin çekilmesi gerekmektedir. Bu nedenle diş çekiminin yapılmasını önlemek için tedaviler dikkatli bir biçimde yapılması ve geç kalınmaması gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı Olur Mu?

Kanal tedavisinde ağrı oluşması, derin kısımda tedavi gerçekleştiği için ortalama iki ya da üç gün şeklinde sürmektedir. Kanal tedavisi işleminde de dolgu sürecinde olduğu gibi ne kadar derinleşme varsa o kadar ağrılı bir süreç oluşmaktadır.

Kanal tedavisinin yapılması esnasında uyuşma ile işlem yapıldığı için herhangi bir ağrı oluşmamaktadır. Fakat uyulma etkisi geçtikten sonra diş çevresinde sızlama ve ağrı meydana gelebilmektedir.

Diş ağrısı oluşmasını gidermek için dolgu tedavisinde izlenen yollar kanal tedavisi sonrasında da işlenebilmektedir. Örneğin soğuk kompres uygulaması her iki durumda da iyileştirici olmaktadır. Diş hekimi tarafından sunulmakta olan önerilerin de takip edilmesi, tedavi süreçleri için oldukça önemlidir. Eğer antibiyotik tedavisi varsa aksatmadan sürdürmek ağrı oluşmasının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*