1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Dış Gebelik *2023 Dış Gebelik Belirtileri


0

Dış gebelik döllenmiş yumurta yani embriyo rahim içine tutunarak gelişim gösterir. Rahim dışında bir alana tutunması durumunda oluşan gebelik dış gebelik olup normal ve sağlıklı bir gebelik olmadığını gösterir. Dış gebelik özellikle annenin sağlığı için ciddi hayati riskler oluşturabilen bir durumdur. Bu gebelik türü aynı zamanda ektopik gebelik olarak da tanımlanmaktadır. Bu gebelik türü birçok doktor tarafından bu şekilde telaffuz edilmektedir.

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik mutlaka sonlandırılması gereken bir gebelik olup her 50 kadından birinde görülebilen riskli bir bir gebelik türüdür. Dış gebeliğin erken bir şekilde tespit edilerek sonlandırılması hem anne sağlığı açısından sağlıklıdır hem de sonraki gebelik için riskleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebelik embriyonun tüpler içerisine, rahim ağzı ya da karın içi gibi farklı bölgelere yerleşmesiyle oluşan bir gebeliktir. Embriyo bu durumda düzgün bir şekilde gelişemez ve anne sağlığı açısından yüksek risk oluşturan bir hal alır. Dış gebeliğin erken dönemde tedavi edilebilmesi hamilelik ve ilerideki doğurganlık oranını arttırmaya fayda sağlar. Bu nedenle dış gebeliğin oluşmasını önleyebilmek ya da erken dönemde fark edilebilmesi için düzenli bir şekilde hekim kontrolünde olunmasında fayda vardır.

thumbnail
Önerilen Yazı

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebelik döneminde sağlıklı olan gebelikte olduğu gibi belirtiler mevcuttur. Bu gebelik türü ile sağlıklı olan gebelikte olan belirtiler arasında bazı işaretler dış gebeliğin olduğunu göstermektedir. Vajinal kanama, keskin ağrılar, kilo kaybı, rektal basınç, baş dönmesi ve bayılma gibi belirtiler dış gebeliğin en kesin işaretleridir. Bu belirtilerin kontrol edilmemesi ve fark edilmeden embriyonun büyümesi durumunda tüplerde yırtılmalar oluşabilir. Belirtilerden bir ya da birkaçı olması durumunda sağlıklı olup olmadığının muayene edilerek kontrol edilmesi önem taşır.

Hamilelik Belirtisi Olur Mu?

Hamilelik belirtileri ile ektopik gebelik belirtileri bazı dönemlerde birbirine benzer yapıdadır. Hamilelikle aynı şekilde belirti veren dış gebeliğin belirtileri çoğu zaman keskin olup muayene sonrası anlaşılabilir. Gebelik döneminde yapılan fiziki muayeneler sırasında hassas olunması ve herhangi bir kitle varlığı ya da ağrı hissi yaşanmasında bu gebelik türünden şüphelenilebilir. Asıl anlaşılması mümkün hali ise ultrason çekimleri sırasında olur.

Dış Gebelik Nedir?

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik normal bir şekilde devam edemeyen gebeliktir. Belirtileri ise yumurta uygun olmayan alanda büyümeye devam ederken gösterilir ve mutlaka fiziki muayene sırasında incelenmesi, gebeliğin bu gebelik türünde olması durumunda sonlandırılması önemlidir. İlk belirtiler vajinal kanama ve pelvik ağrı olup omuz ağrısı ya da tuvalete sıklıkla çıkılması şeklinde kendini belli etmektedir.

Dış Gebelik Nasıl Olur?

Dış gebelik sürecinde bazı durumlarda sebepleri ve neden kaynaklı olduğu bilinemez. Genel olarak ise her kadında görülebilen dış gebeliğin sebepleri fallop tüplerinin hasarlı, biçimsiz ve iltihaplı olmasıdır. Döllenmil yumurta bu fallop tüplerinden geçemez ve dış gebeliğe neden olabilir.

Bir diğer sebep ise hormonal dengesizliklerdir. Sebep bilinmez iken mutlaka belirti vermesi ya da muayenede fark edilmesi durumunda vakit kaybedilmeden sonlandırılması gereklidir. Aksi takdirde sebep ne olursa olsun büyümesi durumunda anne sağlığı açısından ciddi hayati riskler oluşturabilir.

Ektopik Gebelikte Kanama Olur Mu?

Dış gebeliklerde ilk görülen belirti kanamadır. Vajinal bir şekilde görülen kanamalar bazen lekelenme şeklinde olurken bazen de normal adet kanaması gibi yoğun olabilir. Kanamalara eşlik eden pelvik ağrılar ise dış gebeliğin belirtilerinin başladığını gösterir. Böyle bir durumda mutlaka medikal yardım alınması gerekli iken doktorunuzla görüşme sağlayarak en kısa sürede muayene olunmalıdır.

Dış gebeliğin kesinleşmesi durumunda müdahale edilerek gebelik sonlandırılıp anne sağlığı iyileştirilmelidir. Tedavi edilmesi durumunda ilerideki gebeliklerde daha sağlıklı ve olumlu sonuçların alınabilmesi söz konusu olur. Bu sayede hayati sorunlara yola açabilecek kadar tehlikeli olan bir gebelik sona erdirilerek anne adayı ilerde yeniden çocuk sahibi olmayı rahatlıkla deneyebilecektir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap