Doğum Çeşitleri

Her gebe kalan anne adayı doğumu’ nun nasıl olacağını ve doğum çeşitleri nelerdir merak eder. Hatta normal doğum yapabilmek için devamlı yürüyüş ve spor yaparlar. İlk aylarda doğum hakkında bir fikri olmayan anne adayı doğum çeşitlerini birer birer araştırmaya başlar. Bazı anne adayları normal doğum isterken bazı anne adayları da sezeryan isteyebilir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Gebelik süreci 40 haftanızı da stressiz ve dinlenerek geçirmeniz önerilmektedir. Hem kendi sağlığınız için hem de bebeğinizin sağlığı için gebelik sürecinizi adım adım takip etmelisiniz. Aynı zamanda doktorunuzun söylediği tüm kurallara uymalısınız. Bazı doğumlar tehlikeli olabiliyor. Örneğin; bebeğin zarar görmemesi için anne adayının devamlı yatması ve dinlenmesi gerekebiliyor. Bu nedenle doktorunuz sizin fikrinizi alarak doğumunuzun nasıl olacağına dair şekil veriyor. Bu doğrultuda doğum çeşitleri birbirinden farklıdır. Bunlar;

 • Normal doğum,
 • Epidural doğum,
 • Suda doğum,
 • Sezeryan doğum,

Normal Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğal doğum olarak adlandırılan normal doğum 37. ile 42. haftaları arasında gerçekleşmektedir. Dünya Sağlık Örgütüne göre normal doğum kendiliğinden başlar. Doğum başladığı andan itibaren anne adayı için hiçbir risk yoktur. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebeliklerde doğum erken başlayabilir. 37-42. hafta arasında olan anne adayları için her an doğum başlayabilir. Anne adayın rahminde başlayan kasılmalar ile bebeğin doğum kanalına yaklaşması sonucunda minik mucizeniz dünya’ ya gelir. Doğum’un yönetimi doktor ve ebe ile şekillenir. Doğum anında doktorunuz ile birlikte iş birliği yapmalısınız.

Doğum çeşitleri içerisinde en yaygın olan planlanmış ile planlanmamış doğumlardır. Her vajinal normal doğum yapamadığı için sezeryan, epidural ve suda doğum gerçekleşir. Doğal bir süreç olan doğum da annenin kendiliğinden kaynaklanan sancılar ile vajinal yoldan doğurmasıdır. Bazen birkaç saat sürerken doktorunuz o süreci sizi riske atmadan şekillendirir. Gerçek doğumda anne adayının çektiği sancılar aralıklar halinde gerçekleşir. Bu doğrultuda vajinal doğumun olması işe normal doğum gerçekleştiği için sürecin pürüzsüz bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Doğumun sonun anne ile bebeği sağlıklı bir şekilde süreci atlatması uzman doktor başta olmak üzere hemşire veya ebe aracılığı ile sağlanır.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Doğumun Şeklini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

 • Dar leğen kemiği,
 • Aktif kanama olması,
 • Anne adayında gebeliğe dayalı rahatsızlıklar,
 • Bebeğin iri olma şüphesi,
 • Bebeğin anne rahmindeki duruşu,
 • Doğumun uzaması,
 • Düzensiz-düzenli kasılmaların yaşanması sonucunda rahim ağzının açılmaması,
 • Bebeğin başını çıkarmakta zorlanması,

[geo-post id=”313″ label=”Önerilen Yazı”]

Epidural Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamile olduğunu öğrenen anne adayı doğuma sayılı kala aylarda nasıl bir doğum yapacağı hakkında doktoru ile görüşmelidir. Epidural doğum ile ağrısız bir doğum yapmak mümkündür. Bu doğrultuda bazı anne adayları epidural doğumu tercih edebilir. Normal bir doğum yapacak anne adayının doğumu başlamadan önce bel kısmına özel bir iğne girildikten sonra omuriliği saran zarın dışına takılan ağrı kesici özelliğine sahip bir maddedir. Bu sayede belden aşağısında acı hissi engellenmektedir. Toplum içerisinde bu doğum türüne “prenses doğum” adı verilmektedir.

Suda Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Suda doğum tercih eden anne adayı 37 C’ lik küvet veya havuz içerisinde canlı doğum yapmaktadır. Suda doğumun amacı; anne karnında 9 ay boyunca su içerisinde olan bebeğin yumuşak bir ortamda doğması’ nın sağlanmasıdır. Ilık su rahatlatıcı ve dinlendirici olması için 37 C olarak belirlenmiştir. Suyun stresi azaltma özelliği vardır. Anne adayı da doğum anında fiziksel olarak rahatlayacaktır. Böylece doğuma odaklanma, kaygı ve korkuları azaltma için suda doğum oldukça etkili bir doğum çeşididir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Sezeryan Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Normal doğum yapılamayacağı ön görülen gebelerde sezeryan ile doğum yapılmaktadır. Özellikle son yıllarda sezeryan ile doğumda artış söz konusudur. Genellikle çoğu anne adayı normal doğumdan korktuğu için sezeryan işe doğum yapmayı tercih ediyor. Kadınların bazılarında enfeksiyon görülebilir. Bu nedenle doğum sezeryan olarak şekillenir. Aynı zamanda iri bebek şüphesi, rahimin yırtılması, kordon sarkması, bebeğin kafa kısmında sıvı birikmesi, bebeğin dışkısını yutması ve leğen kemiği’ nin kırık olması gibi durumlarda sezeryan doğum gerçekleşir.

Türkiye de sezeryan olmak isteyenler %55-60 arasında değişmektedir. Ayrıca sezeryan ile bebekte oluşabilecek riskler de aza indirgenmiş oluyor. Siz de doğumunuzu doktorunuz aracılığı ile şekillendirmelisiniz.

One thought on “Doğum Çeşitleri

 1. Merhaba

  Bu bilgileri uzun zamandır arıyordum. Diğer sayfalara da baktım ama tam açıklayıcı bulmadım sizin kadar. Gerçekten çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir