Doğum Yapacak Anne Adayları İçin İlk HazırlıklarDoğum yapacak anne adayları için ilk hazırlıklar nelerdir diye soracak olursanız, cevaplıyoruz. Dünyanın en güzel duygusu hiç şüphesiz annelik duygusudur. Anne adayları gebelik zamanlarının çoğunu bebeklerinin hazırlıklarıyla geçirirler. Heyecan içinde bebeklerini kucaklarına alacağı günü sabırsızlıkla beklerler. Anne ve babalar bu çok önemli an için ellerinden gelen tüm fedakarlığı yaparlar. Genellikle ilk çocuğun doğumunda büyük bir hevesle ihtiyaç duyulmayan birçok şey almak isteyebilirler. Gerekli hazırlıklar bebeğin cinsiyetini öğrendikten sonra başlar. Hamilelik süreci 40 hafta gibi uzun bir süreye dayanmaktadır. Bu süreyi anne mümkün olduğunca rahat ve huzurlu geçirmelidir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Bebek Doğum Çantası

Doğum çantası hazırlarken öncelikle ihtiyaca yönelik şeyler konulmalıdır. En başta bebeğin kıyafetlerinden yola çıkarak tek parça zıbın, çıt çıtlı badi ellerinin üşümemesi için 1-2 eldiven konulabilir, sonrasında eldiveni çıkartıp bebeğin anneye dokunmasını sağlayarak aradaki güven duygusu pekiştirilir. İkili takımlar yeni doğan bebekler için çok fazla kullanışlı olmasa da isteğe bağlı çantanızda yer alabilir.
Bebeğinizin hassas bir teni olduğunu unutmamak gerekir. Çantanıza koyacağınız çorabın lastiksiz olmasına özen gösterin. Her zaman için kullanışlı olan kolsuz yelek ve 1-2 adet önlük konulmalıdır.

Doğum yapacak anne adayları, Yeni doğan bebeklerde emzirme sonrası kusmaları olacağı için bol bol ağız mendili koymakta fayda var. Kafası için penye şapka, alt değiştirme örtüsü, pişik kremi, bebek bezi çok kalın olmayan penye battaniye, emzik ve biberon, biberona sütü sağmak gibi durumlarda ihtiyaç duyabilirsiniz. Son olarak’ta hastane çıkışında bebeğinizi koyabileceğiniz ev tipi puset çok işinize yarayacaktır.

[geo-post id=”183″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

Yatak Odası Hazırlanması

Yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay anne yanında kalmaları için bebeğin ve annenin rahatlığı düşünülerek uygun yatak olması gerekir. Beşiğe annenin kolayca ulaşabileceği ve emzirmek için kucağına rahatça alabileceği bir ortam hazırlanmalıdır.

Doğum Sonrası Anne Bakımı

Doğum sonrası anne kendini oldukça yorgun hissedebilir. Aksi bir durum yoksa 1-2 saat yürüyüş yaparak kabızlık sorununu azaltabilir. Gün içinde 4 litre su tüketmelidir. Protein ağırlıklı meyve, sebze ve süt ürünleri annenin alması gereken besin gereksinimi için çok önemlidir. Ayrıca emziren annelerin süt arttırmaya yardımcı takviyeler almasında fayda var.