Doğumdan Sonra Adet SüresiDoğumdan sonra adet süresi kişiden kişiye göre değişir. Emzirme dönemi yumurtlamanın baskılandığı bir süreçtir. Bu yüzden doğum yaptıktan sonra adet görme durumu emzirme ile de ilişkilidir. Ayrıca yaş, psikolojik ve hormonal faktörler de doğumun ardından adet görme tarihini etkiler.

Bununla birlikte emzirmeyenlerin daha erken, emzirenlerin ise daha geç adet oldukları söylenebilir. Emzirmeyen kadınlar çoğunlukla doğumdan sonraki ilk 10 gün içinde adet olurken emzirenlerde bu süre 20 haftayı bulabilmektedir.

Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet Olunur?

Doğumun ardından anne emzirmeye başlamadıysa genellikle 2,5 veya 3 ay sonra yumurtlaama gerçekleşir ve adet döngüsü kaldığı yerden devam eder. Fakat annenin bebeğini emzirmesi durumunda yumurtlama süreci baskılanacağı için uzun zaman adet görülmeyebilir. Ek gıdaya geçiş döneminde daha seyrek aralıklarla ve daha az emzirmeye bağlı olarak, yumurtlamanın önündeki engel kalkar ve regl olmak mümkün hâle gelir.

Annelerin bazıları ise emzirmeyi bırakana kadar adet döngüsü yaşamaz ve ilk adet kanaması emzirme sonlandırıldıktan bir müddet sonra meydana gelir. Eğer emzirme kesildiği ve üzerinden 2-3 ay geçtiği halde adet olunamadıysa bir jinekoloğa muayene olunmalıdır.

Doğumdan sonra ilk adet annenin fiziksel ve ruhsal durumuyla da bağlantılıdır. Örneğin lohusa depresyonu doğum sonrası ilk adet tarihinin gecikmesine yol açabilir.

Sezaryen Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet Görülür?

Doğumun ardından adet görme ile doğum şeklinin bir ilişkisi yoktur. Bu konuda emzirme başta olmak üzere çeşitli bedensel ve psikolojik unsurlar etkilidir.

Hamilelik kadınların hormon düzeninde değişikliğe sebebiyet verir. Bu yüzden doğum sonrası erken adet olunsa bile, önceki adet döngülerine göre daha uzun veya daha kısa sürebilir. Daha hafif geçmesi mümkün olduğu gibi yoğun kanama görülmesi ve şiddetli ağrı hissedilmesi de mümkündür. Ayrıca doğumdan sonraki ilk adet döneminden sonra, diğer aylarda adet düzeni de öncekinden farklı olabilir.

Doğumdan Sonra Adet Görmeme Sebepleri

Doğum yaptım adet olamıyorum diyorsanız nedeninin tespit edilmesi ve buna uygun bir tedavi planı oluşturulması için bir uzmana başvurmanız gerekir. Doğum sonrası her annenin vücudu köklü bir değişim sürecine girer. Hormonlarda önemli farklılıklar olur. Prolaktin emzirme olayından sorumlu hormondur. Doğumla birlikte bu hormon salgılanmaya başladığından adet döngüsü gecikir.

İlk birkaç ay boyunca prolaktin yüksekliğinden dolayı doğum yaptıktan sonra adet gözlemlenmeyebilir. Yumurtalıklardaki döngüyü engelleyen bu hormon ovulasyonu sekteye uğratır. Aslında bu, hem anne hem de bebek için bir koruma niteliğindedir. Vücut, kaynaklarını emzirme hormonu üretmeye harcar ve adet döngüsünün gerçekleşmemesi annenin bu süreçte daha da yıpranıp yorgun düşmesini önler.

Kişi bebeğini emzirmiyorsa östrojen ve progesteron hormonları ilk 6-10 hafta içinde eskisi gibi üretilmeye başlar. Bunun sonucunda yumurtlama gerçekleşir ve regl olunur.

Doğum Sonrası Düzensiz Adet Görme

Doğumdan sonra düzensiz adet görme birkaç ay sürebileceği gibi, bu durum daha uzun bir zamanı da kapsayabilir. Yine doğumdan sonra adet kanaması yoğun olabileceği gibi daha az da olabilir. Vücut toparlanma aşamasından geçmektedir ve bu, elbette peyderpey tahakkuk edecektir.

Yumurtlamanın gecikmesi, vücudun düzenini oturtmaya çalışırken meydana gelen doğal bir olaydır. Çoğu zaman emzirme tamamen bırakılana kadar adet görülememektedir. Çünkü hipofiz bezi hâlâ prolaktin salgılamayı sürdürmektedir. Süt üretiminin artmasını sağlayan bu hormon, yumurtlamanın da önüne geçmektedir.

Doğumdan Sonra Ağrılı Adet Görme Neden Olur?

Doğum sonrası adet düzeni değiştiği gibi kanama miktarı ve sancı şiddeti de farklılık arz eder. 9 ay gibi uzun bir süre boyunca hiç adet olunmadığı için, doğumun ardından adet dönemi ağrılı olabilir. Hamilelik sürecinde rahimde biriken doku, kan ve mukusun vücuttan uzaklaştırılması gerekecektir. Bu da hâliyle yoğun kanamaya ve pıhtılar görülmesine yol açacaktır.

Aşırı ağrı duyulabilir ve bu, gündelik hayatı zorlaştıracak boyuta varabilir. Hormon düzeylerindeki dalgalanmalar da doğum sonrası şiddetli adet görmenin bir diğer nedenidir. Doğuma kadar östrojen ve progesteron seviyeleri çok yüksekken doğumla beraber ânî bir düşüş yaşanır. Bu da yoğun ve ağrılı kanamalara neden olur. Fakat bu zaman içinde azalacaktır ve eski adet düzeni geri gelecektir.

Doğumdan Sonra Löşi Kanaması Nedir?

Doğumun ardından rahim içerisinden yoğun akıntı gelir. Buna ‘lochia’ (Löşi, lohusa kanaması, nifas) denir. Gelen ilk taze kan doku parçacıkları da içerir ve ‘löşi rubra’ adını alır. Birkaç günde rengi açılacak ve miktarı azalacak;, ‘löşi seroz’ hâline gelecektir.

İkinci haftanın ardından açık renkli ve koyu kıvamlı bir akıntı gelmeye başlar ki buna da ‘löşi alba’ adı verilir. Bu vajinal akıntılar yaklaşık 4 hafta içerisinde tamamen kesilir. Fakat bazen 40 gün kadar devam ettiği de olur.

Doğumdan Sonra Adet Görmeden Hamile Kalınır mı?

Emzirme sırasında salgılanan hormonlar adet görmeye engel olur fakat bu, hamilelik ihtimalini ortadan kaldırmaz. Korunmasız ilişkiye girilirse yeni bir gebelik gerçekleşebilir.

Faydalı Olabilecek Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*