Doğumun Gecikmesi



Normal doğumun gecikmesi bebeğiniz için riskli olabilir. Ancak ne yazık ki doğumunuzun gecikip, gecikmeyeceğini önceden bilemezsiniz. Haftaların hızla geçmesi ile hesapladığınız gün gelir. Genellikle gebelerin hesapladığı tarihlerden birkaç hafta önce veya sonra doğum gerçekleşir. Gebelik sürecinden sıkılan, ayaklarında şişkinlik olan ve sırt ağrısı çeken anne adayları biran önce doğum yapmak isteyebilir. Uyku problemi yaşamanız, bacaklarınızda varis olması ve mide yanması sadece doğumun gerçekleşmesi ile sonlanır.

Gebeliğiniz ilerledikçe doktorunuz süreci adım adım takip etmektedir. Doğumun başlayıp başlamayacağı rahim ağzının kontrol edilmesi ile anlaşılmaktadır. Doğum yaklaştıkça rahim ağzı genişleyerek incelir. Tahmini doğum tarihiniz belirlenmiş ise bebeğin içinde bulunduğu su haznesi kontrol edilerek doğumun başlanıp, başlanmayacağına karar verilir. Bu süreç birkaç haftayı aşar ise normal doğum olma oranı da azalacaktır. Doğumun gecikmesi ile bebeğiniz dışkısını yaparak solur ise akciğerlerinde problem meydana gelebilir. Bu doğrultuda doktor ilaç aracılığı ile rahim ağzının yumuşatılıp açılması sağlanır. Bu duruma da “indüksiyon” denir. Eğer suyunuz gelmediyse kesenizde bir delik açılarak suyun boşalması sağlanır. Bu durum canınızı acıtmaz. Sadece ılık bir suyun boşaldığını hissedebilirsiniz. Ardından suni sancı ile rahimin kasılması sağlanır. İlacın dozu ise kasılmaların şiddetine göre şekillenmektedir.

Doğumun gecikmesini kafanıza takmayın. Her gün düzenli aktivite yapın. Film izleyin, yürüyüş yapın, kitap okuyun ve bol bol sıvı alın ve uyuyun. Bu süreçte doktorunuz ile sürekli görüşün. Doğumun gecikmesi halk dilince “gün aşınması” olarak adlandırılmaktadır. Anne adayının son adet tarihinden itibaren 9 ay 10 gün hesaplanarak doğum tarihi tahmini belirlenir. Çoğunlukla 37. hafta ile 42. hafta arasında doğum gerçekleşir. Ancak 41. haftanın sonlanması ile doğum hala gerçekleşmiyor ise suni sancı verilerek doğumun başlatılması sağlanır. Çünkü doğumun gecikmesi bebek için riskli olabilir. Bu süreçte doktor bebeği ve anne adayını riske atmamak için suni sancılar ile doğumu yavaş yavaş başlatma kararı alabilir. Ancak bu durumda anne adayı normal doğum yerine sezeryan yapmak zorunda kalacaktır.

Normal doğum yapması beklenen anne adayının çeşitli olumsuzluklar nedeni ile  geç doğum yapması mümkündür. Bu durum ön görülemediği için anne adayının son aylarında bol bol yürüyüş yapması ve kendini yormaması gerekir. Doğum gecikmesinde anne karnında bebek riske girebilir. Bu dönemde bebeğinizin hareketlerini takip etmelisiniz. Eğer bebeğinizin hareketlerinde bir anormallik sezerseniz doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Özellikle bebekte durgunluk, hareketsizlik veya sizi huzursuz edecek diğer etkenleri gözlemlerseniz doktorunuza bildirmelisiniz.

Doğumun Gecikme Nedenleri Neler Olabilir?

  • Doğum tarihinin yanlış hesaplanması,
  • Stres ve endişe,
  • Progestin takviyesi (düşük yapma riskini azaltan takviye)
  • Amniyotik sıvının azalması ile plesanta da aşınma nedeni ile bebeğe hava akışının sağlanamaması,
  • Bebeğin rahime dışkısını yapması ve soluması durumunda akciğerine zarar vermesi,
  • Bebeğin boyunun uzaması ile sezeryan olması,
  • haftaya girilmesi nedeni ile bebeğin ölü doğması, bu durumda doğumun gecikmesi ile ilgili olması,
  • Yanlış beslenme nedeni ile birtakım sorunların yaşanması,
  • Öfke ve sinir nedeni ile doğumun gecikmesi,
  • haftaya giren gebenin doğum yapmaması doğumun gecikmesine işaret etmesi,

Doğumun gecikmesi canınızı sıkabilir. Ancak bu süreci kafanıza takmamak için kendinizi rahatlatıcı aktiviteler yapmanızı önermekteyiz. Sağlıklı bir şekilde ilerleyen doğum sürecinizde gecikmenin olup olmayacağını önceden bilemezsiniz. Bu nedenle stresten uzak durmanız da sizin için oldukça önemlidir. Çünkü stres ve endişe doğumun gecikmesini tetikleyebilir. Aynı zamanda sigara ve alkol kullanımı da süreci olumsuz etkilemektedir. Bu doğrultuda beslenmeniz gebelik sürecinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Doğumun Gecikmesi

Kadınların son adet tarihini hatırlamaması doğum tarihini net belirlemeyebilir. 40.haftanızdaysanız ve hala doğum yapmadıysanız doğumun gecikmesi söz konusu olabilir. Ancak telaşlanmanıza gerek yok. Gebe kaldığınız andan itibaren doğum doktorunuzu dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Başarılı doğumlar yapmış, eğitim seviyesi yüksek ve uzun yıllar sektörde çalışmış bir doktor tercih etmeniz de sizin için büyük avantaj sağlar. Elbette ki bebeğinizi biran önce kucağınıza almak istersiniz. Ancak doğum gecikmesi birçok nedene bağlı olarak normal bir durumdur. Bu süreçte bebeğin durumunu tehlikeye atmamak için normal doğum yapacak anne adayı sezeryan olabilir. Ancak üzülmeyin. Bu süreçte bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alma hayalini kurmalısınız.

Diğer Faydalı Makaleler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*