El Bileği Üzerinde Şişlik NedenleriEl bileği üzerinde şişlik nedenleri çoğu zaman bileğin aşırı kullanımıyla ilgilidir. El bilek şişliği yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Şişlik bazen ağrıyla beraber görülürken bazen de ağrısız olabilir.

El Bileğinde Şişlik Neden Olur?

Bunun en önemli sebeplerinden biri ganglion olarak kabul edilir. Parmakların hareket etmesini sağlayan tendonların kılıfındaki iyi huylu kistlere ganglion denir. Bu kistler daha ziyade el bileği sırtında meydana gelir. Bazen de el bileğinin iç kısmında ufak bir şişlik olarak kendini gösterir. Birkaç MM boyutunda olanları da 1-2 CM olanları da vardır. Çoğu zaman son derece serttirler. Bu nedenle hastaların şikâyeti ekseriyetle; ‘bileğimde kemik çıktı’ şeklinde olmaktadır. Genellikle ağrısız olan bu kistlerin ağrı yapması da mümkündür. Görünüm açısından hoş bir durum sergilemediği için hastaları rahatsız eder.

Kistin sinirlere baskı yapması durumunda kas zayıflığı, uyuşukluk ve karıncalanma hissi oluşabilir. Kadınlarda daha fazla gözlemlenir. Osteoartrit hastalığı olanlar, tendon veya eklem yaralanması geçirenler; ellerin aktif olarak kullanılmasını gerektiren gerektiren bir meslekte çalışanlar ganglion kisti daha yüksek risk altındadır.

Teşhis sırasında doktor, rahatsızlığı ve hassasiyeti test edebilmek amacıyla kiste basınç uygulaması yapabilir. Sıvıyla mı katı bir kütleyle mi dolu olduğunu anlamak için ışık tutarak gözlemlenebilir.

Toplumda zeytinyağıyla masaj yapmanın ve para bağlamanın buna iyi geldiği düşünülse de söz konusu tedaviler bu problemin giderilmesinde işe yaramaz. Genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç kalmadan kendi kendine düzelmektedir. El bileğini aşırı hareketten korumak, dinlendirmek ve gerekiyorsa bileklik kullanmak ve buz uygulamak önerilir. Antiromatizmal kremlerin de tedaviye katkı sağladığı bilinmektedir.

İmmobilizasyon, yani bölgenin bir atel veya destek ile geçici olarak hareketsiz duruma getirilmesi de fayda sağlayabilmektedir. Ancak atel uzun süre kullanıldığında kasları zayıflatabilir. Onun için doktorun önerdiği süreden fazla kullanılmamalıdır.

Kistlerin büyük olması durumunda içi iğneyle boşaltılabilir. Fakat bu zor bir işlemdir. Buna aspirasyon denir. Tedavide bazen cerrahi müdahale de tercih edilebilir. Hastaların bazılarında açık cerrahi uygulanırken bazılarında artroskopik cerrahiden yararlanılır.  Tedaviden sonraki birkaç gün boyunca hastanın askı takması istenebilir.

El Bileği Neden Şişer?

Tenosnovitler de el bileğinde şişlik sebepleri arasındadır. Bu; tendon kılıflarında sıvı birikimi anlamına gelir. El bileğinin zorlanmasına veya aşırı kullanımına bağlı olarak gelişir. Ağrı yapma olasılığı daha yüksektir. Teşhis için muayene, MR incelemesi, ultrason gibi yöntemler kullanılır. Tedavi olarak yine istirahat, buz uygulama, bileklik kullanımı, antiromatizmal kremler ve haplar kullanılmaktadır. Tendon kılıfına enjeksiyon yapılması da oldukça fayda sağlar. İnatçı vakalarda bazen fizik tedaviye de başvurulabilir.

El Bileği Üzerinde Şişlik Oluşumu

İltihaplı romatizmalar da el bileğinde şişlik nedenleri içerisindedir. Bu hastalıklarda şişlik ve ağrı birlikte gözlemlenir. Ancak diğer lokal romatizmalar ile arasında farklılık vardır. Bu rahatsızlıkta romatizma genellikle iki el bileğini beraber tutar. Parmak eklemleri de buna dâhildir. Kızarıklık ve ısı artışı da buna eşlik edebilir. Bilek hareketleri kısıtlanır ve ağrı meydana gelir. Hastanın tipik bulguları sabahları daha yoğundur, sabah sertliği yaşanır. Bu durum yarım saat veya 1 saat devam edebilir.

Tanı koyabilmek için muayenenin yanı sıra kan tahlillerine de ihtiyaç vardır. Kandaki romatizmal değerlerin yüksek çıkması klinik bulgular ile birlikte eklem romatızması tanısının koyulmasında yeterlidir. Tanıya yardımcı olması için ultrasondan ve kontrastlı MR incelemesinden de faydalanılabilir. Tedavisi, eklem romatizmasının türüne göre gerçekleştirilir. İlaç kullanımı zorunludur. Bazı durumlarda bilekten kortizon enjeksiyonlarına gerek duyulabilir. Egzersizler yapılması istenir. Bunun amacı, eklemlerin donmasına engel olmaktır. Uzun süreli tedavi gerekir.

Bilekte ağrısız veya ağrılı şişlik iltihaplı romatizma veya yumuşak doku romatizmasına işaret ediyor olabilir. Bu durumda hastanın vakit kaybetmeksizin bir uzmandan yardım alması önemlidir.

El Bileğinde Neden Şişlik Oluşur?

Tüm bu faktörlere ilâveten; el bileği üzerinde şişlik nedenleri içerisine kemik bozukluklarını da eklemek gerekir. El bileğinde carpal kemik olarak adlandırılan kemikler vardır. Bu kemiklerin yapısında herhangi bir nedenle ortaya çıkan bozukluklar el bileğinde şişlik görülmesine yol açabilir. Örneğin yerlerinin değişmesi, çıkıklık ve benzeri durumlar bunlardandır. Böyle bir şey olduğunda ağrı da belirgin bir şikâyet olarak kendini gösterir. Bunun temel nedeni bölgeyi etkileyen fiziksel travmalardır.

Faydalı Olabilecek Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*