Emzirme PozisyonlarıAnne ve bebeğin özel ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu nedenle emzirme pozisyonları anne ve bebeğine uymadığı için en doğru emzirme pozisyonlarını kullanarak emzirmelidir. Çapraz beşik emzirme pozisyonundan koltuk altı emzirme pozisyonuna kadar birbirinden farklı emzirme pozisyonları bulunmaktadır. Annenin göğsündeki sütün tamamen boşalmasını sağlamak ve mastit vb. sorunlarının önüne geçmek için farklı emzirme pozisyonlarını kullanmak hem anne hem de bebek için faydalı olacaktır.

Biraz deneme yanılma yöntemi ile sizin için en uygun emzirme pozisyonunu bulacak ve kısa sürede bebeğinizi emzirme konusunda profesyonel olacaksınız.

Emzirirken bebek nasıl tutulur

İlk olarak bebeğinizin yüz kısmını göğsünüze doğru tutarak başlayın. Bebeğinizin bütün vücudunun, kulağı, omzu ve kalçası düz bir çizgide olacak şekilde göğsünüze baktığından emin olun.

Yeni doğmuş bebeğinizin başını yana dönmesini engelleyin ve vücut ile aynı hizada olduğuna dikkat edin. Bebeğinizi memeye daha kolay bir manevra yaptıracak bir yüksekliğe getirmek için emzirme yastığı ya da normal bir yastık koyabilirsiniz.

Farklı Emzirme Pozisyonları

Kendiniz ve bebeğinizin hazır olduğunu hissediyorsanız aşağıdaki en iyi emzirme pozisyonlarını deneyerek sizin ve bebeğiniz için en iyi emzirme pozisyonunu seçin.

Çapraz Beşik Tutma

Emzirme Pozisyonları

Bebeğinizi çapraz beşik tutma pozisyonunda emzirmek için aşağıdakileri yapın:

Bebeklerini ilk kez emzirecek anneler için en iyi emzirme pozisyonlarından biridir. Kol kısımları olan bir sandalyeye sırtınızı dik tutacak şekilde oturun. Bebeğinizin karnı sizin karın bölgesine değecek şekilde tutun. Bebeğinizi, hangi memenizden emzirecekseniz onun tersi olan kolunuz ile hafif bir şekilde kavrayın. Sağ memeniz için sol kolunuzu, sol memeniz içinse sağ kolunuz ile bebeğinizi kavrayın. Boşta kalan elinizle bebeğinizin baş kısmını hafif bir şekilde tutun ve diğer elinizle de göğüs kısmınızı U şeklinde bebeğinizi tutarak sarın. Bebeğinizin ağzını siz hiçbir şekilde eğilmeyecek şekilde memenizin uç kısmına getirin. Bu pozisyonda bebeğiniz memenizi almak konusunda zorlanıyorsa, bu çok doğru bir pozisyon olduğu anlamına gelir. Çünkü bebeğinizin ense kısmını elinizle destekleyerek başını doğru bir şekilde tutmasını sağlamayı oldukça kolaylaştırır.

Beşik Pozisyonu

Emzirme Pozisyonları

Çapraz beşik tutma pozisyonuyla oldukça benzerlik gösteren beşik tutma pozisyonu, bu tutma pozisyonunda ise bebeğinizi tuttuğunuz kol ile aynı tarafta bulunan göğsünüzden emzirme işlemini yaparsınız. Kolları bulunan oldukça rahat bir sandalyeye sırtınız dik gelecek şekilde oturun. Bebeğinizi kolunuza alıp yüz kısmını göğsünüze bakacak şekilde dirsek çukurunuza yerleştirin. Bebeğinizin tüm vücudunun, kulağı, omzu ve kalçası düz bir çizgide olacak şekilde göğsünüze bakacak şekilde olduğundan emin olun. Bebeğinizin başının yan dönmesini engellemek için vücutla aynı hizada olması gerekir. Bebeğinizi memenize daha kolay bir manevra yaptıracak yüksekliğe getirebilmeniz için emzirme yastığı ya da normal bir yastık kullanın.

Koltuk Altı Emzirme Pozisyonu

Emzirme Pozisyonları

Koltuk altı tutma emzirme pozisyonu özellikle şu özel sebepler için daha iyi bir emzirme pozisyonudur;

 • Sezaryen ameliyatı olan anneler için
 • Bebeklerini karın bölgesine yerleştirmek istemeyenler için
 • Büyük göğüslü anneler için
 • Küçük ya da erken doğumla hayata gelen bebekler için
 • İkiz çocukları olanlar için

Özellikle sezaryen ya da büyük göğüslere sahip olan anneler için koltuk altı emzirme pozisyonu en rahat olanıdır. Kolunuzu dirsekten bükerek bebeğinizi vücudunuzun yan kısmına alın ve bel hizanızda tutun. Bebeğinizin baş kısmını avuç içinizle destekleyerek yüz kısmını emzireceğiniz göğsünüze çevirin. Bebeğinizin sırtını kolunuzun ön kısmında bir çanta tutuyormuş gibi tutun. Göğsünüzü diğer elinizle destekleyerek bebeğinizin ağız kısmına yakınlaştırın ve emzirmeye başlayın.

Yan Yatış Pozisyonu

Emzirme Pozisyonları

Gece yarısı bebeğinizi emzirmek istediğinizde en iyi pozisyon bu pozisyondur.

Doğumdan sonra anneler kendilerini oldukça yorgun hisseder ve yeteri kadar uyku alamaz. Bu nedenle yorgun ve uykusuz annelerin bebeklerini en doğru şekilde emzirecekleri pozisyon yan yatış pozisyonu ile emzirmesidir. Ayrıca sezaryen doğum yapan annelerin karın bölgelerinde ağrı hissetmemeleri ya da oturmak yerine yan yatarak bebeklerini emzirmek en doğru bir seçenektir. Yan yatarak bebeğinizin yüzünü göğüslerinize doğru gelecek şekilde çevirin ve bir elinizle bebeğinizi destekleyin. Boşta kalan diğer elinizle ise hangi memenizle emzirecekseniz onu tutarak bebeğinizin dudaklarının arasına memenizin uç kısmını vererek emzirmeye başlayın. Bebeğiniz memenizi ağzına aldığınız an elinizi baş kısmına koyarak bebeğinizi destekleyebilirsiniz.

İkizleri Emzirme Pozisyonu

İkiz bebek sahibi olan annelerin bebeklerini emzirmek için tercih ettiği emzirme seçeneği ilk olarak ayrı ayrı emzirmesidir. Ancak iki bebeğini aynı anda emzirmek isteyen anneler ise koltuk altı emzirme pozisyonu sayesinde ikizlerini rahatlıkla emzirebilir. Koltuk altı pozisyonunda her iki bebeğini kollarının altına alarak bebeklerinin yüz kısımlarını göğüslerine doğru çevirerek emzirmeye başlayabilirler.

Dikkat Edilmesi Gereken Emzirme Pozisyonları

Anne ve bebeği için emzirme pozisyonlarında uzak durulması gereken bazı önemli noktalar bulunur. Dikkat edilmesi gereken emzirme pozisyonları ise şöyle:

 • Emzirirken asla bebeğinizin üzerine ağırlığınızı vermeyin ve emzirirken bebeğinize ağırlık vermediğinize çok dikkat edin
 • Bebeğinizin baş ve vücut kısmının farklı yönlerine bakmamasına dikkat edin. Bu nedenle hangi pozisyonda olursanız olun baş ve vücut kısmının aynı yöne baktığına dikkat ederek emzirin
 • Bebeğinizin vücudunuzu göğüs kısmınızdan uzakta tutmaktan kaçının. Emzirirken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesidir.

Bütün Emzirme Pozisyonları İçin Bazı İpuçları

Anneler ve bebekleri için emzirme pozisyonları farklı olsa da en önemli nokta ise anne ve bebeğin rahat pozisyonda olmasıdır. Bu nedenle anne ve bebekler için farklı pozisyonlarda emzirme işlemlerinin ipuçlarını sizler için bir araya getirdik:

 • Vücudunuzu destekleyin: Yan kısımlarında kollarınızı koyabileceğiniz bir sandalye bulun ve sırt kısmınızın düz olacak şekilde yaslanın ve kollarınızın altına yastık ya da yumuşak nesneler koyun. Günlük ev hayatınızda kullandığınız kanepeler sizin vücudunuzun ihtiyaç duyduğu konforu ve kolaylığı sağlamaz. Daha rahat bir şekilde emzirme işlemini gerçekleştirmek için ayaklarınızın altına bir sehpa ya da tabure alın.
 • Göğüslerinizi destekleyin: Göğüsleriniz sütle dolu olduğu için göğüsleriniz normalden daha ağır gelmeye başlar. Bebeğinizi emzirirken göğüslerinizi destekleyebilirsiniz. Ancak parmaklarınızın bebeğinizin ağız kısmına gelmemesi için uç kısmından uzak durun. Eğer büyük göğüslere sahipseniz, bebeğinizin ağız kısmını göğüslerinizle aynı seviyede tutmak için göğüslerinizin alt kısmına havluları rulo haline getirerek kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinizi destekleyin: Emzirme esnasında bebeğinizin rahat ve güvende olduğundan emin olursanız bebeğiniz daha rahat bir şekilde emebilir. Bebeğinizi sabit tutabilmek için eliniz ya da kolunuz yardımıyla baş ya da sırt kısmını tutabilirsiniz. Ayrıca baş ve sırt kısmına ekstra bir destek olmak için göğüz ile aynı hizada bulunması için emzirme yastığı ya da normal yumuşak bir yastık yardımı ile hizada ve rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer sezaryen doğum yaptıysanız karın bölgenizin rahat olması ve bebeğinizin daha rahat pozisyonda emmesi için karın bölgenize yastık koyarak hem sizin hem de bebeğinizin rahatını ayarlayabilirsiniz.
 • Emme pozisyonları değiştirin: Özellikle tıkalı süt kanalları, göğüslerde enfeksiyonların engellenmesi için ve göğüs ucu hassasiyetini korumak amacıyla emme pozisyonlarını değiştirerek daha rahat bir şekilde emzirme işlemlerine yardımcı olur.
 • Göğüs değiştirin: Bebeğinizi emzirdiğinizde göğüslerinizi sırasıyla emzirin. Örneğin bir emzirme de sağ göğsünüzü diğerinde ise sol göğsünüzü bebeğinize emzirtirseniz süt oranınızda artış hem de mastitten korunmak için oldukça faydalı bir yöntemdir.
 • Rahatlayın: Emzirme esnasında vücudunuzu kasmanız hem sizi hem de bebeğinizi strese sokacaktır. Bu nedenle emzirmeden önce ya da emzirirken oldukça rahat olmanız gerekmektedir. Emzirirken bebeğinizle kurduğunuz bağ ilerleyen yıllarda sizin için son derece önemlidir. Gevşediğiniz anda bebeğiniz ve sizin için yeni deneyimler ve tecrübeler olacak ve bundan sonraki tüm aşamalarda keyifli bir emzirme serüveni olacaktır.

Faydalı Olabilecek Makale Başlıkları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*