Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?Gebelik şüphesi olan gebelerin en çok sorduğu sorulardan biri olan erken gebelik testi ne zaman yapılmalı? Sorusunun cevabını yazımızda sizlerle paylaşacağız. Bilindiği üzere erken gebelik şüphesi yaşayan kadınların yapması gereken ilk şey hamilelik testi uygulamasıdır. Fakat bazen en güvenilir sandığımız testler bile yanlış sonuçlar çıkarabiliyor. Özellikle eczaneden aldığımız hızlı hamilelik test kitleri bazen yanıltıcı sonuçlar verebiliyor. En etkili hamilelik testi hangisidir? Sizler için araştırdık ve yazımızda ayrıntılarıyla derledik.

Önlem almadan girilen her cinsel ilişki sonucunda hamilelik olasılığı bulunmaktadır. Eğer çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsanız, bu durumu henüz erken olarak nitelendiriyorsanız mutlaka korunarak cinsel ilişkiye girmelisiniz. Fakat çocuk düşünmediğiniz halde korunmasız olarak cinsel bir ilişki yaşadıysanız, erken gebelik testi hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Erken gebelik testinin yapılabilmesi için öncelikle, adet döneminizin bir hafta öncesinde erken gebelik testi yapabilir ya da şüphe duyduğunuz cinsel ilişki sonrası en erken 1 hafta sonrasında test yapabilirsiniz. En kesin sonuç elbette kan testi ile yapılan gebelik testleridir. İdrar tahlili ile yapılan testlerin güvenilirliği az olduğundan, hatalı sonuçlar verme olasılığı vardır.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testini eczanelerden alabileceğiniz herhangi hızlı gebelik testleriyle yapabilmeniz mümkün. İdrar yoluyla yapılan bu testler, genellikle doğru sonuçları veriyor fakat çok nadir de olsa yanlış sonuçlar verme olasılıkları da bulunmakta. Ama en kısa sonuçlu test yöntemi olarak hızlı gebelik testlerini önermekteyiz.

Bunun dışında kan testi yolu ile de hamilelik testi yaptırmak mümkün. Üstelik kan testi ile yapılan gebelik belirleme daha garantili ve kesin sonuçlar vermekte. En yakın sağlık kurumuna giderek, kısa bir sürede verebileceğiniz kan testi ile aynı veya ertesi gün sonuçlara ulaşabilmektesiniz.

Eğer adet döneminizin gecikmesini beklemeden test yaptırmak istiyorsanız, cinsel ilişki sonrası iki hafta beklemeniz gerekecek. İki hafta sonrasında HCG hormonunuzun yüksek olduğuna dair sonuçlar çıkar ise yüksek ihtimalle bu durum hamile olduğunuzun göstergesidir. Gebelik testlerini erken yaptığınız takdirde yanlış sonuçlar çıkma ihtimali çok yüksek olduğundan, adet döneminizin gecikmesinden bir hafta sonra gebelik testi yaptığınız takdirde sonuçlarınız kesin olarak belirlenecektir.

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belirtileri Başlar?

Korunmadan cinsel ilişkiye giren çiftler hamilelik konusunda haklı olarak bir endişeye kapılıyor ya da planlı bir cinsel birliktelik ise hamile olup olmadıklarını merak ediyorlar. Bu aşamada yapılması gereken tek şey, cinsel ilişkiye girildikten sonra en erken 2 hafta sonrasında gebelik testi yapılması yönündedir. Elbette bu safhada gebelik testleri tam net bir sonuç vermeyebilir. En doğrusu adet döneminin gecikmesini bekleyerek, gecikmeden bir hafta sonra kan testi yapılarak tespit etme seçeneğini kullanmaktır.

İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belirtileri başlar? Sorusunu soran birçok kişi olduğunu tahmin ediyoruz. Gebeliğin tam anlamıyla gerçekleşmesi için sperm ve yumurtanın döllenmesi gerekmektedir. Bu süre de cinsel ilişkinin olduğu gün veya 4 gün sonrasına kadar yayılabilir. Çünkü spermler, vajinanın içerisinde yaklaşık 3-4 gün kadar bekleyebilirler. Sonrasında bir döllenme yaşanır ise hamilelik durumu ortaya çıkar. Yani kısacası, hamilelik belirtilerinin en erken başlama süresi, cinsel ilişkiden iki hafta sonrasına kadar uzanır. İki hafta sonrasında eğer hamilelik var ise belirtiler ortaya çıkabilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamile kalmayı planlayarak cinsel ilişkiye giren çiftlerin merak konusu olan hamilelik belirtileri nelerdir? Konusunu şu şekilde açıklamamız mümkün. Bazı gebelerde ilk haftalarda hiç hissedilmeyen hamilelik belirtileri, kimi gebelerde ise cinsel ilişkiden hemen iki hafta sonra ortaya çıkabilir. Bu kişiden kişiye değişkenlik göstermekte ve uzmanlar bunu tamamen kişideki hormonâl farklılıklara bağlamakta.

 • Adet gecikmesi
 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Koku hassasiyeti
 • Göğüslerin hassaslaşması
 • Aşerme
 • Meme uçlarında hassasiyet
 • Yerleşmeden kaynaklı kanama
 • Vücut sıcaklık artışı
 • Bel ağrısı ve karın bölgesinde oluşan şişkinlik hissi
 • Vajinal akıntı

Gibi belirtiler, hamilelik belirtileri arasındadır. Bunun yanı sıra bazı psikolojik belirtiler de anne adaylarında görülmektedir. Huzursuzluk, aşırı duygusallık, sürekli ağlama hissi, öfke patlamaları gibi birçok psikolojik etkenler de bazı gebelerde görülebilir.

Fakat dediğimiz gibi, bu durum tamamen kişiden kişiye değişmekte ve kimi gebelerde bunların hepsi birden görünürken, başka bir gebede sadece bir kısmı veya çok azı görülebilmektedir. Erken belirti görüleceği gibi, çok geç belirti gören hamileler de bulunmakta.

Uzmanların tavsiyesi, en kesin gebelik sonuçları için en yakın sağlık kuruluşuna veya aile hekiminize giderek, bir kan tahlili ile kesin gebelik testini yaptırmanız ve sonuçların garanti olarak çıkmasını sağlamanız yönündedir. Şüphesiz evde yapılan idrar testleri, kan tahlilindeki sonuçlar kadar net olmadığından, sizleri yanlış yönde etkileyebilir ve hayal kırıklığı yaşamanıza sebep olabilir. Adet gecikmesinden sonra yapılan kan tahlilleri size %100 kesin sonuçlar verecektir.

Faydalı Olabilecek Başlıklar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*