1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Ertesi Gün Hapı Nedir? *2023


0

Ertesi Gün Hapı Nedir?

İçeriğinde yüksek miktarda progesteron hormonu bulunan ertesi gün hapı korumasız bir şekilde cinsel ilişki yaşanması durumunda gebelik oluşumunu önleyici özelliktedir. Plansız oluşması mümkün olan gebelikleri engellemede büyük başarı gösteren bu hap eczanelerde reçeteye ihtiyaç duyulmadan satın alınabilir. Kondomların yırtılması ya da istenmeye gebeliklerin önüne geçebilmek için önerilen ilaçlardan olup yüksek başarı gösterir.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

Korumasız bir şekilde gerçekleşen ilişkilerin ardından içerisinde yer aşan progesteron hormonu sayesinde gebelik oluşumunu engelleyen bir ilaçtır. Doğum kontrol hapı ile ayrı olup kesinlikle doğum kontrol amacıyla kullanılmamalıdır. Ertesi gün hapları gebelik oluşumunu önlerken yumurtlamayı geciktirerek rahim duvarının kalınlaşmasına neden olup embriyonun tutunmamasını sağlamaktadır.

Ertesi Gün Hapı Kullanmak Caiz Midir?

Bu hap gebeliğin oluşmasını engelleyen bir ilaçtır. Gebeliğe engel olacak tedbirleri almak caiz olmasından dolayı ertesi gün hapı ve doğum kontrol hapları kullanmak caiz kabul edilir. Dinen herhangi bir günahı olmayıp istenmeyen durumların oluşmasının önüne geçmektedir.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalı? Ertesi Gün Hapı Etki Süresi Nedir?

Ertesi gün haplarının kullanılması gebelik oluşumunu engellemesinden dolayı mutlaka cinsel ilişki yaşanmasının hemen ardından kullanılmalıdır. 72 saat sonra alınan ya da 48 saat sonra alınan hapların etkileri daha azalmakla birlikte en tesirli zamanları cinsel ilişkiden hemen sonra kullanılarak gösterilir. Cinsel ilişki yaşanmasının ardından ne kadar hızlı kullanılırsa etkisi o kadar yüksek olur. Oldukça hızlı bir şekilde etkisini gösteren bu hapları korumasız ilişkilerden sonra oluşacak olan gebelikleri önlemek için ilk kullanılması gereken yöntem olarak sıklıkla tercih edilir.

Ertesi Gün Hapı Nedir?
Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Etkili?

Cinsel ilişki sonrasında hemen alınarak etkisinin en yüksek olduğu zamanlarda kullanılması yüksek başarı sağlanmasında katkı sağlar. Oldukça etkili olan bu hap gebelik oluşumunu engellerken etkilerini düşüren durumlarda mevcuttur. Kişide ertesi gün hapı içeriğinde yer alan maddelere karşı bir alerji mevcut ise, etki azaltacak olan epilepsi ve antibiyotik kullanımı ya da fazla kilosu olan kişilerde ilaç etkisini azaltacaktır. Bu durumlardan herhangi bir tanesi yaşanması halinde ilacın etkisi olmayacak ve gebelik oluşacaktır.

Ertesi Gün İğnesi Nedir?

Gebelik oluşumunu önleyici olarak kullanılan ertesi gün haplarının yanı sıra gebelik önleyici iğnelerin de kullanılması mümkündür. Bu iğneler 3 ayda bir kere uygulanarak kadınlık hormonlarından olan progesteron içererek yumurtlamasını engeller. Doğru ve düzenli bir şekilde uygulandığında etkisi oldukça büyük olup gebelik oluşumunu engelleyici özelliktedir.

Ertesi Gün Hapı Ne Zamanda Bir Kullanılır?

Gebelik önleyen ve istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engelleyen ertesi gün hapları kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Bazı markalarda tek doz yeterli iken bazı markalarda çift doz kullanılması önerilir. Bu nedenle etkisinin olumlu olabilmesi için cinsel ilişkinin hemen ardından tek ya da çift doz olarak kullanım talimatına uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Bir kere kullanılması yeterli olup bir dahaki korumasız ilişkiye kadar alınmasına gerek yoktur.

Ertesi Gün Hapı ile Doğum Kontrol Hapı Arasındaki Farklar

Bu haplar uzun vadede gebelik planlaması için kullanılan bir yöntem değildir. Tek seferlik olup cinsel ilişkinin hemen ardından kullanılması önerilir. Doğum kontrol hapları ise düzenli bir kullanım gerektiren ve planlı olan bir doğum kontrol yöntemi olup aynı zamanda hormonların düzenlenebilmesi içinde tavsiye edilen ilaçlardandır. Doğum kontrol ilaçlarının 3 hafta düzenli 7 gün ara verilerek kullanılması gerekli iken ertesi gün hapları cinsel ilişkinin hemen ardından tek ya da çift doz olarak bir kere kullanılmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Fiyatı 2022

Reçetesiz olarak satılan ertesi gün hapları tüm eczanelerde farklı markalarda bulunabilmesi mümkün bir ilaçtır. 2022 Ertesi Gün Hapı Fiyatı 70 TL ila 100 TL arasında bir fiyat politikası mevcut iken etkileri hemen hemen hepsinde aynı olup eczacınızın önerdiği ilacın kullanılması fayda sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap