Evde Yapabileceğiniz 5 Doğal Saç Bakım Kürüsaç bakım

Evde saç bakımı son derece kritiktir. Bu doğrultuda kullanılan pek çok ürün bulunmaktadır. Birbirinden yararlı farklı ürünlerin bir araya getirilmesi ile saç kürleri oluşturulur ve bu saç kürleri saçta istenen sorunun çözümü için nokta atışı bir bakım uygulamaktadır.

Avokado Saç Bakım Kürü

Avokadonun sahip olduğu yağ saçlar üzerinde son derece canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Yağın etkisi ile saçların ihtiyaç duyduğu nem kazanılırken aynı zamanda içindeki mineraller sayesinde de saç dipleri beslenir. 1 adet avokadoyu bir kapta ezin ve püre haline getirin. Püre halindeki avokadonun üzerinde de 2 yemek kaşığı bal ekledikten sonra saç kürü hazırdır. Bu karışımı saçlarınıza haftada en fazla 2 kez uygulayın.

Dökülme Karşıtı Saç Kürü

Belirli dönemlerde saçlarının çok dökülmesinden şikayetçi olanlar bu kürü muhakkak denemelidir. 2 yemek kaşığı ardıç ağacı yağı, 1 tatlı kaşığı ısırgan yağı ve 1 yemek kaşığı biberiye yağını bir kapta karıştırın. Homojen bir karışım elde ettikten sonra bu karışım saça uygulanabilir. Saç dökülmesini azaltan bu kürü duruma göre haftada 2 uygulamayı geçmeyecek şekilde kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Zeytinyağı Kürü

Saç bakımı dendiğinde ilk akla gelen ürünlerden biri de zeytinyağıdır. Yoğun nemlendirici özelliği ile zeytinyağından kür elde etmek mümkündür. Saçlarınız için yeterli olacak miktarda zeytinyağı ile 1 adet yumurtayı homojen hale gelene kadar karıştırın. Bu karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu kür saçların ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak bakım yapar. Haftada 2 ya da 3 kez uygulanması uygundur. Duştan önce uygulayarak sonrasında saçları bol su ile yıkamak gerekir.

Işıl Işıl Saçlar İçin Bakım Kürü

Asidik özelliğe sahip pek çok ürünün saçları parlak hale getirdiği bilinmektedir. Bu ürünlerden biri de portakaldır. 1 adet portakal, 2 tatlı kaşığı bal ve birkaç damla saç bakım yağı (zeytinyağı, argan yağı vb. ) bir kapta karıştırılır. Karışımın güzel karışması ve portakalların tamamen ezilmesi son derece önemlidir. Portakalın suyu limon suyu ve sirkeye benzer bir işlev göstererek saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Bu uygulamanın haftada 1 kez uygulanması bakım için yeterlidir.

Aloe Vera Kürü

Aloe vera rahatlatıcı etkisinin yanında saça nem bombası uygulamaktadır. 1 yemek kaşığı aloe vera jeli, yarım su bardağı zeytinyağı ve az miktarda gliserin bir kapta birleştirilir ve güzelce karıştırılır. Daha sonra karışım saç uçlarından başlanarak ve boyuna masaj yaparak uygulanır. Sonrasında 20 dakika beklenir ve saç önce bol su ile güzelce durulanır. Ardından şampuan ile yıkanarak güzelce arındırılır. Kürün ıslak saçlara uygulanması gerekmektedir ve son derece etkili olan bu kürün haftada 1 ile 2 kereden fazla olmayacak şekilde uygulanması önerilmektedir.

 

Pırıl Pırıl Saç Rehberi: Saçlar Nasıl Parlak Görünür?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*