Gebelikte Böbrek Taşı ve Kum DüşürmeGebelikte böbrek taşı ve kum düşürme görüldüğü zaman erken doğuma neden olabilmektedir. Bu yüzden birçok anne adayı bu konuda endişe duymaktadır. Böbrek taşı oluşumu ve kum düşürme hem anneye hem bebeğe rahatsızlık verecek, zarar oluşturabilecek durumlardır. Bu yüzden de hamilelikte öncelikle neden böbrek taşı ve kum düşürme meydana gelir kısaca bundan bir bahsedelim.

Hamilelikte böbrek taşı ve kum dökmenin nedenleri başında öncelikle yetersiz su tüketimi gelmektedir. Hem gebelikte hemde normal dönemlerde zaten böbrek hastalıklarının oluşmasının en önemli nedeni ve en temel erkeni yetersiz su tüketimidir. Her insanın günlük olarak muhakkak tüketmesi gereken bir su miktarı mevcuttur. Eğer bu su miktarı karşılanmazsa idrardaki böbrek taşı görülmesini tetikleyen kalsiyum ve fosfor gibi mineraller yoğun olacak ve artış gösterecektir. Bu yüzden özellikle hamilelikte su tüketimine çok dikkat edilmelidir. İkinci nedeni ise hamilelik döneminde vücuda aşırı bir şekilde kalsiyum alımıdır. Vücuda fazla kalsiyum alınması böbreklerde baskıya neden olur. Bu yüzden de böbrekler de kum ve böbrek taşı oluşumu meydana gelebilir.

Gebelikte Taş Düşürme Belirtileri

Hamilelikte taş düşürme belirtileri birçok anne adayı tarafından merak edilmektedir. Hamilelik döneminde taş düşürmek oldukça sıkıntılı bir durumdur çünkü böbrek ağrıları gerçekten çok sancılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Hamilelikte taş düşürme belirtilerinin başında idrara çıkarken yanma, karın bölgesinin hemen altında ağrı gelmekte. Devamında ise ateşlenme, kanlı idrar, uzun bir süre aynı pozisyonda oturamamak, idrarın bulanık ve kokulu olması gibi durumlar hamilelikte kum dökme, böbrek taşı oluşumlarının belirtilerinden olabilir.

Böbrek taşı ağrısı kimi anne adayı tarafından doğum sancısı gibi anlaşılabilmekte, bu yüzden de erken doğum gibi durumlar yaşanabilmektedir. Böbrek taşı oluşumunun oluşturduğu sancılar sebebiyle gebelik durumu riske girebilmektedir. Bu sebeple anne adayları böbreklerde taş oluşma riski durumunu önemsemelidir. Aksi takdirde çok ciddi derecede hem anne hem de bebek için tehlikeli durumlar olabilmektedir. Eğer böbrek taşı tedavisine geç kalınırsa annelerin kasılmaları harekete geçebilir ve bu yüzden de bebek doğması gereken dönemden çok önce dünyaya gelebilmektedir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise mutlaka doktordan randevu alarak gerekli önlemlerin geç olmadan alınması gerekmektedir.

Hamilelikte Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminde eğer böbrek taşınız/kumunuz varsa, hamilelikte taş düşürme ve böbrek sancıları yaşıyorsanız bu sancıları azaltabilmek için yapabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Hamilelikte böbrek sancısına ne iyi gelir diyorsanız kısaca şunları yapabilirsiniz:

  • Yeterli su tüketilmemesi böbrek hastalıklarının en temel nedenlerinden birisidir. Ne kadar az su tüketirseniz unutmayın ki böbrek taşınız o kadar geç düşecek ve sancılarınızda hem şiddetli olacak hemde uzun sürecektir. Bu yüzden mutlaka bol su için.
  • Elma sirkesi taşların çabuk çözülmesine yardımcıdır. Bu yüzden günde en fazla iki bardak olacak şekilde 1-2 çay kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırarak içebilirsiniz.
  • Limon suyu idrar söktürücüdür. Bu özelliği ile aslında limon suyu vücutta bulunan zehri dışarı atar. Yarım limonu bir bardak su ile karıştırıp, içerisine biraz bal da ilave ederek tüketebilirsiniz.

Gebelikte Böbrek Ağrısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelikte böbrek ağrısı bebeğe zarar verebilmektedir. Böbrek ağrılarından dolayı doğum sancısı ve erken doğum gibi durumlar anlaşılabilmektedir. Bu durum anne adayı ve bebek için risk taşımaktadır. Bu yüzden mutlaka böbreklerde taş olma olasılığı ve riski göz önüne alınmalıdır. Eğer gebelikte böbrek taşı tedavisine geç kalınırsa anne adayının kasılmaları harekete geçebilir. Bu kasılmaların devam etmesi durumunda ise bebek doğması gereken dönemden önce prematüre olarak dünyaya gelebilir.

Gebelik süresince sıvı alımına ve sağlıklı beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Gebelik kesesinin içerisinde amniyon sıvısının özellikle azalmaması ve doğuma kadar yeterli seviyede kalması önemlidir. Ayrıca az sıvı tüketimi böbreklere de zarar verebileceğinden mutlaka günlük olarak yeterli miktarda su tüketimi yapılmalıdır. Bu yüzden anne adayları böbrek taşı, kumu riskine dikkat etmeli ve su tüketimini önemsemelidir. Hamilelikte böbrek taşı ve kumunun fark edilmesi durumunda tedavi de geç kalınmamalıdır. Gerekli tahlil ve tetkiklerin ardından doktorun verdiği ilaçlar doğrultusunda tedavi uygulanmalıdır.

Faydalı Olabilecek İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*