Gebelikte Kalça Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?Hamilelikte Kalça Ağrısı

Gebelikte kalça ağrısı pek şok gebe kadında görülen bir sorun ve özellikle de hamileliğin ilerleyen zamanlarında baş gösterir. Sebepleri ve tedavisi ile gebelikte kalça ağrısı dahil bütün merak edilenler ve çok daha fazlası makale içerisinde sizleri bekliyor.

Gebelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

Kalça ağrısı, genel itibariyle bel ağrılarına göre daha sıklıkla görülen bir problem ve bu durumun altında yatan pek çok neden olabiliyor. Gebelik sürecinde kalça kemiğinin niçin ağrıdığı sebepleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Hamilelik sürecinin başlamasıyla beraber genişleyen rahim, vücudun ağırlık merkezinin değişmesine sebep olur. Rahim, gelişim gösterdikçe leğen kemiğini omurgaya bağlayan eklemlerin siyatik sinirlerin üzerinde baskı oluşturması meydana gelecektir. Bu sebeple bacaklarının arkasından kaslara doğru gidildikçe karıncalanma uyuşma ya da ağrı meydana gelir.
  • Hormon seviyesinde meydana gelen dalgalanmaların vücut içerisindeki sıvı tutulumunun yaratmış olduğu stres ile beraber gebelik sürecinde kalça ağrısına sebep olur.
  • Progesteron, östrojen, relaksin hormonlarında bulunan artış eklemlerin gevşeme göstermesine sebep olarak kalça, bacak ve bel bölgesinde ağrı oluşmasına sebep olur.
  • Hamilelik süresince D vitamini eksikliği, leğen kemiği ve kalça bölgesinde bulunan ağrıları şiddetlendirir.
  • Erken tanı konulmadığı ve gerekli önlemler alınmadığı zaman hamilelik süresince meydana gelen kalça ağrıları, başka problemlere ve kaburga zedelenmelerine sebep olur. Bu nedenle hamile kadınların bel ağrıları oluştuğunda hiç vakit kaybetmeden derhal bir hekime başvurarak problemin çözülmesi için tedavi olmaları gerekiyor.

Gebelikte Kalça Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte kalça ağrısının ne zaman başlayacağı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Fakat yine de bir dönem vermek gerekirse eğer gebelik süresinde kalça ağrısı genel itibarıyla karnın biraz daha büyüdüğü ikinci trimester zamanında başlangıç gösterir. Bu aralar yoğun bir şekilde 3. Trimester yaşandığından dolayı genellikle gebeliğinizin son aylarında kalça batması görülmektedir. Hamilelikte sol kalça ağrısı, sağ tarafa göre çok daha yaygın görülür.

Hamilelikte Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • Hamile bir kadının kalça ağrısının oluşmaması için ya da oluşan kalça ağrısına iyi gelmesi açısından sık sık egzersiz hareketlerini yapması gerekir.
  • Kilo fazlası bulunan gebelerin kilolarından kurtulması gerekir.
  • Gebe kadının bel ve kalçasını yoracak çeşitli hareketlerden kaçınması gerekir.
  • Kaslarda bulunan gerilimi azaltmak açısından vücudun duruş şekline dikkat edilmelidir.
  • Otururken uzun süre aynı pozisyonda durmamak gerekir. Sık sık pozisyon değiştirerek kalça kemiklerinin rahatlatılması gerekir.

Bu Yazılarda Yararlı Olabilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*