1. Ana Sayfa
 2. Hamilelik

Gebelikte Kalça Ağrısı *2023 Gebelikte Kalça Kemiği Ağrısı


0

Gebelikte kalça ağrısı pek şok gebe kadında görülen bir sorun ve özellikle de hamileliğin ilerleyen zamanlarında baş gösterir. Gebelikte kalça ağrısı sebepleri ve tedavisi ile gebelikte kalça ağrısı dahil bütün merak edilenler ve çok daha fazlası makale içerisinde sizleri bekliyor.

Gebelikte Kalça Ağrısı

Gebelikte Kalça Kemiği Ağrısı

Gebelikte kalça ağrısı, genel itibariyle hamilelikte bel ağrısına göre daha sıklıkla görülen bir problem ve bu durumun altında yatan pek çok neden olabiliyor. Gebelikte kalça kemiği ağrısı sebepleri şu şekilde sıralanabilir.

Gebelikte Kalça Kemiği Ağrısı

 • Hamilelik sürecinin başlamasıyla beraber genişleyen rahim, vücudun ağırlık merkezinin değişmesine sebep olur. Rahim, gelişim gösterdikçe leğen kemiğini omurgaya bağlayan eklemlerin siyatik sinirlerin üzerinde baskı oluşturması meydana gelecektir. Bu sebeple bacaklarının arkasından kaslara doğru gidildikçe karıncalanma uyuşma ya da ağrı meydana gelir.
 • Hormon seviyesinde meydana gelen dalgalanmaların vücut içerisindeki sıvı tutulumunun yaratmış olduğu stres ile beraber gebelik sürecinde kalça ağrısına sebep olur.
 • Progesteron, östrojen, relaksin hormonlarında bulunan artış eklemlerin gevşeme göstermesine sebep olarak kalça, bacak ağrısı ve bel bölgesinde ağrı oluşmasına sebep olur.
 • Hamilelik süresince D vitamini eksikliği, leğen kemiği ve gebelikte kalça ağrısı şiddetini artırır.
 • Erken tanı konulmadığı ve gerekli önlemler alınmadığı zaman hamilelik süresince meydana gelen kalça ağrıları, başka problemlere ve kaburga zedelenmelerine sebep olur. Bu nedenle hamile kadınların bel ağrıları oluştuğunda hiç vakit kaybetmeden derhal bir hekime başvurarak problemin çözülmesi için tedavi olmaları gerekiyor.

Gebelikte Kalça Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte kalça ağrısı ne zaman başlayacağı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Fakat yine de gebelikte kalça ağrısı için bir dönem vermek gerekirse eğer gebelik süresinde kalça ağrısı genel itibarıyla karnın biraz daha büyüdüğü ikinci trimester zamanında başlangıç gösterir. Bu aralar yoğun bir şekilde 3. Trimester yaşandığından dolayı genellikle gebeliğinizin son aylarında kalça batması görülmektedir. Hamilelikte sol kalça ağrısı, sağ tarafa göre çok daha yaygın görülür.

thumbnail
Önerilen Yazı

Hamilelikte Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte kalça ağrısı için neyin iyi geleceği ile ilgili detaylara aşağıda yer verdik.

Hamilelikte Kalça Ağrısı

 • Hamile bir kadının kalça ağrısının oluşmaması için ya da oluşan kalça ağrısına iyi gelmesi açısından sık sık egzersiz hareketlerini yapması gerekir.
 • Kilo fazlası bulunan gebelerin kilolarından kurtulması gerekir.
 • Gebe kadının bel ve kalçasını yoracak çeşitli hareketlerden kaçınması gerekir.
 • Kaslarda bulunan gerilimi azaltmak açısından vücudun duruş şekline dikkat edilmelidir.
 • Otururken uzun süre aynı pozisyonda durmamak gerekir. Sık sık pozisyon değiştirerek kalça kemiklerinin rahatlatılması gerekir.

  Yazar Hakkında

  2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

  Yorum Yap