Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir?Gebelikte kan uyuşmazlığı, babanın Rh(+), annenin ise Rh(-) kan grubuna sahip olması durumunda kan uyuşmazlığına yol açar. Eğer bebek Rh(+) kan grubuna sahipse anne adayının savunma mekanizması bebeğin kan hücrelerini tehdit olarak görür ve hücreleri parçalamayı amaçlayan bir mekanizmayı harekete geçirir. İlk anne olacak adaylarının kan hücrelerine karşı savunma sistemlerini geliştirmeye başlayana kadar bebek kendini bu durumdan kurtararak doğar.

Anne ikinci doğumunda vücudundaki savunma sistemi daha tecrübeli olacağı için kan hücreleri bu durumu bilir ve bebeğin hayatını tehdit etmeye devam eder. Bu nedenle doğuma yakın zaman da ve doğum esnasında gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Kan uyuşmazlığında bebek zarar görür mü?

Anne ve baba adaylarında kan uyuşmazlığının olduğu durumlarda annenin vücudunda savunma hücreleri antikorlar üretmeye başlar. Anne karnında oluşan bu antikorlar bebeğin kordonuyla bebeğe ulaşır ve hamilelik durumlarında bebekte sakatlık, kalp yetmezliği ve çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Gün geçtikçe bebekte kansızlığın artması nedeniyle vücudunda ödemler ve su topları oluşmaya başlar. Bunların yanı sıra bebekte sarılık, beyin hasarları ve ilerleyen günlerde bebek daha anne karnında iken kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybedebilir.

Doğum Öncesinde Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir?

  • Doğum öncesinde anne adayı kan grubunu sağlık çalışanlarına muhakkak bildirmelidir. Eğer anne adayı kan grubunu bildirmez ve eşi ya da bir başkası tarafından kan grubunun bilinmediği takdirde test yapılması gerekecektir.
  • Erken müdahale
  • İlk doğumlarda sorun yaşama olasılığı düşük olsa da, ikinci doğumlarda ciddi riskleri mevcuttur.
  • Olası bir problemden kaynaklı olarak annenin kanının bebeğin kanı ile karışması durumunda kan uyuşmazlığı meydana gelir. (Anne koruyucu yapmış ise bu durum meydana gelmez)
  • Anne ve karnında bulunan bebeğin kanlarının karışması durumunda acil müdahale ile koruyucu iğne yapılmalı

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Nedir? Kan uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?

Kan uyuşmazlığı iğnesi anne ve baba adaylarının RH gruplarının farklı olması sonucunda kan uyuşmazlığı ortaya çıkar. Kan uyuşmazlığı nedeniyle bebeğin anne karnında sağlık problemleri yaşamaması için yapılan iğneye kan uyuşmazlığı iğnesi denir. Anne adaylarının gebeliği öğrendiği ilk anda ya da hamileliğin 10. Haftasında anneden kan alınarak kan test yapılır. Kanda RH farklılığı mevcut ise gebeliğin 28. Haftası ve doğum sonraki ilk üç gün içerisinde anti-Dimmunglobulin kan uyuşmazlığın iğnesi yapılır.

Kalça ve koldan yapılan bu iğne sayesinde anne adayının bağışıklık sistemi, bebekte bulunan RH farklılığını fark ettiğinde savunma sistemini harekete geçirmesini engellemek amacıyla kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

Kan Uyuşmazlığı İğnesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Koldan ve kalçadan yapılan kan uyuşmazlığı iğnesi yapılan bölgede şişlik, kızarıklık, ağrı ve kaşınmalar meydana gelebilir. Kan uyuşmazlığı iğnesi yapıldıktan sonra çok nadir olarak nefes darlığı, bulantı, döküntü ve kusma görülebilir. Eğer bu durumlardan herhangi bir durum söz konusuysa acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir.

Bu Yazılarda Faydalı Olabilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*