Gebelikte Kanama Neden Olur ?Gebelikte ilk birkaç ay ve son birkaç ayda kanama görülebilir. Bu da “Gebelikte Kanama Neden Olur?” sorusunu türetir. Bu konuyu merak eden pek çok gebe vardır. Gebelikte kanama birçok nedene bağlı olarak görülebilir. Bunlardan bazıları;

  • İlk aylarda olan kanamada bebeğin rahim içerisine yerleşirken sebep olduğu kanamalardır. Bebek rahim duvarında kendine yer açtığı için kanama görülebilir.
  • Hamileyken kendinizi zorlandığınız durumlarda ve ağır kaldırma gibi durumlarda kanama görülebilir.
  • Rahim ağzında yara, enfeksiyon ve hassasiyet var ise kanama görülebilir.
  • Miyomu olan gebelerin ilk birkaç ayında kanama görülebilir.
  • Cinsel birliktelik sonrası kanama olabilir.
  • Gebeliğin son aylarına doğru olan kanamalar çoğunlukla erken doğuma işaret etmektedir.

Bu nedenlerden en yoğunu dış gebeliktir. Bunun için doktor muayenenize düzenli gitmelisiniz. Ultrason ile muayenede kanamanın olup olmadığı tespit edilir ve önemler alınır.

Gebelikte Yaşanan Hangi Kanamalar Tehlikeli

Gebeliğin ilk 3 ayında düşük riski vardır. Bu durumda olan kanama parça şeklinde ise doktora gitmelisiniz. Aynı zamanda dış gebelik de kanamaya sebep olabilir. Mol gebelik halk arasında üzüm gebelik olarak bilinmektedir. Gebeliğin ilk aylarında üzüm şeklinde kanaması ile kendini beşli etmektedir. Ancak en risklisi ise 20. haftadan sonra gelen kanamadır. Plesanta eşinin ayrılması ve yırtılması durumlarında da vajinal kanama görülür. Son olarak da halk arasında bilinen nişan gelmesi durumunda sümüksü bir yapıya benzer kanın vajinadan atılmasıdır.

Gebelerin %30′ unda ilk 3 ay az veya çok kanama olabilir. 1-2 gün süresince lekelenme tarzında olan kanamalar bebeğin sağlını etkilemez ve gebelik devam eder. Ancak uzun süreli ve fazla olan kanamalarda doktor müdahalesi gerekmektedir.  Bunun yanı sıra engellenemeyen düşükler de kanama görülebilir. İlk 3 ay da %15 oranında görülmektedir. Çoğunlukla düşük bebekteki probleme bağlı olmaktadır. Bu doğrultuda lekelenme ile başlayarak kanama git gide artış gösterir. Ayrıca şiddetli ağrı işe birlikte parça parça düşürme görülebilir.

Kanama Yaşamamak İçin Önlem Alınabilir Mi?

Elbette ki gebelikte kanama yaşamamak için önemler alınabilir. Bunlardan en önemlisi ultrason kontrollerine düzenli girmenizdir. Çünkü ultrason da bu tanı önceden konulabilir. Örneğin; plesanta’ nın yeri doğru yerde değil ise anne adayı baya kan kaybeder. Bu süreçte cinsel birliktelikten sakınmalısınız. Aynı zamanda mol gebelik için kanamayı önleyici bir etken yoktur. Her ay düzenli olarak doktor kontrollerine giderek rahim kalınlığınız incelenebilir. Eğer herhangi bir hasar, yara veya enfeksiyon tespit edilir ise gebelikte kanama tanısı konulabilir. Bu nedenle gebelik sürecinde olan kanamaları dikkate almalısınız.

Hangi Durumlarda Gebelikte Kanama Görülür?

  • Mol gebelik (üzüm gebelik),
  • Dış gebelik,
  • Bebeğin eşinin önünde yer alması,
  • Bebeğin eşinin erken ayrılması,

Gebelik sürecinde rahim ağzında var ise iyi ya da kötü huylu tümör kanama belirtisi vermektedir. Genellikle hamileliğin ilk haftalarında kahverengi lekelenmeler söz konusu olabilir. Bu nedenle hamileliğin ilk aylarında ve son aylarında kanama normal görülmektedir. Aslında korkulması gereken kanamanın rengi açık kırmızıdır. Hamilelerin %20′ sinde ilk aylarda kanama görülebilir. Bu da plesanta içerisinde rahim duvarına yerleşmesi ile ilgilidir. Aynı zamanda düşük riskini uyandırabilir.

Gebelikte Kanama Sıklığı Önemli Midir?

İlk gelen kanamanın rengine dikkat etmelisiniz. Genellikle kahverengi kanama normal, kırmızı kanama ise tehlike sinyallerini ifade eder. Kahverengi renk kanamanın az olduğunu ifade eder. Dış gebelik ve düşük görüldüğünde ise rahim büyür ve gebelik kesesinin yer değişmesine sebep olabilir.

Gebeliğin ilk aylarında olan kanama ile son aylarında olan kanama doktor tarafından kontrol altına alınır. Son aylarında olan kanama da bebeğin eşi ile ilgili problemleri ortaya çıkarabilir. Erken doğum yapacak gebelerin rahim ağzında miyom, yara, enfeksiyon, polip veya kanser bulgusu var ise kanama olma olasılığı yüksektir. Aynı zamanda gebelerin basur (hemoroit) ile alakalı olması durumunda makattan gelen kanama vajinaya karışabilir.

Eğer hamileliğiniz süresince böyle bir durumla karşılaşırsanız doktora gitmelisiniz. Çünkü kanamanız pek çok nedene bağlı olduğu için ultrason ile müdahale edilmelidir. Konu ile ilgili doktorunuzun yaptığı açıklama sizi tatmin etmiyorsa başka bir jinekolog ile görüşmelisiniz. Kanama bir gebe için hamileliğinde bir sıkıntı olduğunu ifade eder. Bu sıkıntının neysen kaynaklandığı bulunmalı ve tedavisi uygulanmalıdır.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*