1. Ana Sayfa
 2. Hamilelik

Gebelikte Karın Ağrısı *2023 Karın Ağrısı Neden Olur?


0

Gebelikte karın ağrısı yaşanan ve zorlayıcı bir durum olabilir. Sorunun kaynaklarına göre çözüm bulunması gerekeceğinden gebelikte karın ağrısı ertelenmemesi gereken bir durumdur. Bazı durumlarda basit soğuk algınlığından farklı gebelikte karın ağrısı nedenleri görülebilmektedir. Yaygın neden ise bebekle beraber gelişim sürecindeki değişime ayak uydurma durumudur. Süreçte, anne karnında yeni hücreler çoğalırken gebelikte karın ağrısı oldukça muhtemeldir.

Gebelikte Karın Ağrısı Neden Olur? 

Gebelikte karın ağrısı nedenlerini genel olarak sıralamak gerekirse aşağıdaki gibi bir liste uzanacaktır. Karın ağrısı nedenleri şunlardır:

 • Hamilelikte karın ağrısı bağ dokusu ağrısı olarak bölgesel olarak tanımlanabilmektedir. Nedenlerine göre bakıldığında rahmi destekleyen bağ dokusundaki uzanma durumudur. Bebek büyümesiyle görülen bu durum her hamilede mümkün olacaktır.
 • Bağdaki değişiklikler haricinde kasık ağrısına neden olan durumlar vardır. Spor yapan bir gebe için stres durumu önemlidir. Egzersiz yaparken çok fazla stres olduğunda karın bölgesinde kasılmalar görülecektir.
 • Sinirlerde çekilme hallerinde bağ boyutlarındaki değişim ağrılara neden olabilmektedir.
 • Kasık ve gebelikte karın ağrısı tehlike oluşturabilmektedir. Şiddetli karın ağrısı olması halinde iltihap sorunları da olabilecektir. Özellikle kanama ve ardından gelen ağrılar en riskli ağrılar denebilir.
 • Vajinal kanama nedeniyle ağrılar olabilmektedir. Bebek erken geliyorsa veya düşük tehlikesi durumunda olası bir durumdur.
 • Erken doğum durumunda kanamasız bir şekilde ağrı olabilir. Erken doğum olasılıklarına bakılarak gereken önlemler alınmalıdır.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı şekilde gebelikte karın ağrısı görülebilmektedir. Enfeksiyonlu idrar renk değişimi ve zor idrara çıkma şeklinde kendisini gösterecektir.
 • Omurganın şeklinin bozulması ağrıya neden olan ciddi sorunlardan biridir. Zorlu gebelik süreçlerinde omurgaya bağlı ağrılarda mutlaka en kısa sürede gereken önlemler alınmalıdır.
 • Gebelik zehirlenmesi yani preeklampsi en tehlikeli durumlardan biridir. Bu durum gebelerde bebek içerde ölü olarak durduğunda gerçekleşmektedir. Gebelikte karın ağrısı çözümü için geçmeden işlem olması ve hemen operasyonla ölü olan bebeğin alınması gerekir.

Gebelikte Karın Ağrısı Neden Olur

Gebelikte karında batma durumu dikkate alınması gereken sorunlardan biridir. Geçmeyen batma hissi hayati tehlike olabileceği için hemen bir uzmana başvuru olmalıdır.

Gebelikte Karın Ağrısı Olur mu? 

Gebelikte karın ağrısı yaygın görülen bir durum olarak birçok kadının şikayetçi olduğu konular arasındadır.  Gebeliğin gerektirdiği değişimlerle beraber karın ağrısı olması çok olağan bir süreçtir.

 • Karın ağrısı normal olarak kabul edilmeli ve bu duruma özel şekilde işlemler olmalıdır.
 • Gebelikte karın ağrısı sorunu yaşayan her kadın belirli bir süre için kendisini kötü hissedebilmektedir. Rahim etrafında oluşan koruyucu zar ve bunun gelişmesi nedeniyle aşamalara göre ağrı derecesi değişebilecektir.
 • Ağrı olmaması halinde endişelenmemeniz fakat bir doktora görünmeniz önerilir. Hamile olduğu kesinleşen ama birkaç ay geçmesine rağmen hiçbir ağrı görülmüyorsa, bu durumda bir sorun var demektir. Çünkü rahim çevresi gebelikte karın ağrısı ile oluşan bir durumdur. Gelişimin kısmen normal bir gereksinimidir.
 • Gebelikte karın bölgesinin tümünde, kasıklarda, rahim bölümünde ve mide alt bölümlerinde ağrı görülebilmektedir. Mide ve benzeri ağrılar ayrıca tedavi gerektiren alanlar olacaktır.
 • Gebelikte karın ağrısının bölgelerini tam olarak bilemediğinizde, hemen hekime başvurarak sorunu çözmeyi talep etmelisiniz.
 • Ağrı şiddetine göre değişen bir şekilde gebelikte karın ağrısı yaşanabilmektedir. Sersemlik gibi durumlar varsa hemen bir uzmana başvuru yapmalısınız.

Gebelikte Karın Ağrısı Olur Mu

Gebelikte karın ağrısı aylara göre şiddeti değişebilen bir durumdur. Nedenlere göre hareket etmek gerekebilir. Ateş olması halinde iltihap da olabilmektedir. Hamilelikte iltihaplanma en tehlikeli durumlardan biridir. En kısa sürede bir uzmana başvuru yapmanız gerekir.

5 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı 

Gebelikte karın ağrısı 5 haftalık dönemdeki bir gebe için hafif çaplı olabilir. Genellikle ani gelen hafif ağrılar şeklinde kendini belli edecektir.

 • Bir karşılaştırma yapılacağında 7 aylık bir hamile kadın ile birkaç haftalık hamile kadının bağ dokusu vs. çok farklı olacaktır. Rahim çevresi bağ dokusundaki büyüklük, bebek hareketlerine göre ani hareketlere göre şekillenebilir.
 • Beş haftalık gebelikte karın ağrısı sorunu yaşayanlar için hafif çaplı önlemler alınabilmektedir. Yalancı doğum ağrıları olan 7aylık dönemde ise daha farklı ağrılar görülebilecektir. Karın ağrısı hissedilmesine neden olan durumları doğru şekilde anlamak ve müdahale etmek gerekir.
 • Karında kasılmalar düzensiz ve hafif şiddette ise genellikle gebeliğin sonlarına doğru farklı bir doğum ağrısı görülebilir. 5 haftalık gebeliklerde bu ağrılar daha hafif şekilde tek seferde uzun vadeli olmaktadır.
 • Gebelikte karın ağrısı için nasıl müdahaleler olduğu son derece önemli bir konudur. İlk müdahale hemen ağrı kesici veya antibiyotik ilaçlarını kullanmak olmamalıdır. İlaç kullanımı normalde gelişigüzel olmaması gerekirken gebelikte daha da hassasiyet gerektirmelidir.
 • Uzman görüşü alarak bir tedavi sürecine odaklanmalısınız. Kaslarınızı, liflerinizi en rahat olacak şekilde ortamda bulunmaya çalışmalısınız. Ilık duş almak, gözenekleri açarak sinirlerinizin gevşemesini, ağrının otomatik geçmesini sağlayabilir.
 • Gebelik sürecinde doğum sigortası gibi konularda endişelerinizin olmaması gerekmektedir. Çünkü birçok kadın maddi sıkıntılar ve olası ek durumlar nedeniyle strese girerek ağrı yaşamaktadır.
 • Gebelikte karın ağrısı durumunun başta sinirsel bir sorun olduğunu da unutmadan sürece hazırlanmalısınız. Hangi haftadaysanız bir uzman görüşü alarak devam etmeniz daha iyi olacaktır.

Spor ve egzersiz yoğunluğunuz kas ve lif ağrılarınızı özellikle etkileyebilir. Özellikle stresli bir spor yapanlar için gebelikte karın ağrısı otomatik olarak hızlıca artabilecektir.

Gebelikte Karın Ağrısı Normal Mi?

Gebelikte karın ağrısı normal bir durumdur. Anormal olan durum, erken dönemlere rağmen aşırı olması, ekstra birçok sorunla beraber görülmesi ve aşağıdaki gibi hallerin varlığıdır:

 • Kanama olan durumlarda gebelikte karın ağrısı anormal bir duruma işaret edebilir. Özellikle erken dönemlerde ilk birkaç hafta içerisinde kanamalı ağrılarda düşük riski olabilmektedir. Hemen bir sağlık kurumuna başvurmalısınız.
 • Gebelikte ishal, dışkıda renk değişikliği, kusma sıklığının çoğalması gibi durumlar varsa karın ağrısıyla gelen bir şiddetli istifra görülüyorsa mutlaka doktora başvuru olmalıdır. İltihaplanma nedenli sorunlar görülebilmektedir.
 • Gebelikte karın ağrısı son dönemlerde daha sık olacağı için normalliği de daha artan bir süreç demektir. Bebek doğacağı döneme girerken daha sık ağrılarla çıkış dönemini hazırlamaktadır.
 • Gebelikte ilk iki üç haftalık süreçte genellikle bir ağrı görülmez. Henüz rahim çevresindeki bağlar güçlenmemiş ve uzamamıştır. Başlangıç aşamasında şiddetli ağrı olması durumu düşük bebek riski demektir. Hemen bir uzmana giderek karın ağrısı nedenlerini sormalı ve tedavi sürecini başlatmalısınız.
 • Karın ağrısının nasıl geçeceği konusunda özellikle çabalamanız gerekmektedir. Bebek gelişim sürecinde olacağı için tüm hamilelik boyunca çeşitli boyutlarda ağrı hissiyle mücadele edebilmeniz gerekmektedir.
 • Su tüketimini yeterli düzeyde yaptığınızda lif bağlarının gelişimi daha rahat bir şekilde gerçekleşebilir. Liflerin suyla esneme payı daha çok olabilmekte ve ağrı olasılıklarını azaltabilmektedir.
 • Yaşam tarzınızı stres olmayacak şekilde düzenlemeli ve çevrenizden destek almalısınız. Ruhsal açıdan durumunuz doğrudan fiziksel sorunları etkilemektedir. Bu bebek sağlığına da doğrudan yansıyacaktır.
 • Gebelik süreci hakkında önceden bildiğiniz durumlar yeni gebelikte geçerli olmayabilir. Her gebelik süreci sizin ve doğacak bebeğiniz için farklı bir dönem demektir.
 • Beslenme ve hareket düzeyinizde neleri yemeyeceğiniz ve nasıl telafi edeceğiniz önem kazanmaktadır. Canınızın istediği yiyecekleri yerken ağrılarınızı artırıyor olabilirsiniz. Örneğin fast food yiyecekler ağrı artırabilecektir.
 • İçeceklerinize dikkat etmeli ve kafeinli olanlardan uzak durmalısınız. Bitki çaylarını da sınırlı olarak tüketmelisiniz. Kan şekeri dengesizlikleri, bitki çayı zehirlenmesi gibi sorunları yaşamamanız gerekir.
 • Uzun süre hareketsiz kalmak karın ağrısınedenleri arasındadır. Aşırı hareket etmek de ağrıya neden olabilir, ancak hiç spor yapmamak da kan akışında sorunlara neden olacaktır. Günlük düzenli yapılan spor sayesinde çok daha ağrısız bir his oluşabilecektir.

Gebelikte Karın Ağrısı

Gebelikte karın ağrısı geçiren yöntemlere bakıldığında esneme odaklı bir spor hareketine bakabilirsiniz.  Günde on ya da on beş dakikalık esneme hareketleri kendinizi zihinsel ve fiziksel olarak çok daha iyi hissettirecektir. Gebelikte karın ağrısı çözümleri yaşamınızdaki düzenlemelere rağmen işe yaramıyorsa daha farklı bir tedavi süreci gerekebilir. İlaçlı tedavi için uzman önerisi almalısınız.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap