Gebelikte Parol Kullanılır mı ?Gebelikte Parol kullanılır mı sorusu gebelik döneminde özellikle baş ağrısı çeken hamile kadınlar tarafından sorulmaktadır. Hamilelik dönemi boyunca kadınlar bazı ağrılar ile mücadele etmek zorunda kalabilir. Hem hamileliğin beraberinde getirdiği bazı ağrılar oluşabilir hem de kişinin migren gibi hastalıklar veya grip gibi hastalıklar ile birlikte ağrı çekmesi ile olabilir. Bu ağrı durumlarında gerektiği zaman anne adayları ağrı kesicilere başvurmak isteyebilir.

Ancak hamilelikte annelerin yediği ve içtiği her şeyden bebekler etkilenmektedir. İlaçlar da elbette ki buna dâhildir. Bu yüzden alınan besinler ve kullanılan ilaçlar bebeğin gelişimine zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Peki, bu ağrı kesici kullanımı gebelik durumunda nasıl olmalıdır birlikte inceleyelim.

Parol ve Minoset Gebelikte Kullanılır mı?

Parol ve Minoset gebelikte kullanılır mı? konusunda şu şekilde cevap vermemiz mümkün; İlaçlar her ne kadar ağrı veya hastalık durumlarında imdadımıza koşan medikal ürünler olsa da gebelikte tehlikeli olabilmektedir. Özellikle uzun süre kullanılan ilaçlar bebeğin gelişimini etkileyebilmektedir. Doktorlar bu sebeplerden ötürü gebelik döneminde anne adaylarının ilaç kullanmasını pek istemese de bazı durumlarda ilaç kullanımı mecbur olabiliyor. Böyle durumlarda doktorların kısa süreli kullanım şartı ile anne adaylarına verdiği bazı ağrı kesici ilaçlar bulunmaktadır. Bunlar; parol ve minosettir.

Parol ve Minoset içeriği gebelikte kullanılmaya daha uygun olduğu için doktorlar tarafından hamile kadınlara acil durumlarda verilebilir. Özellikle parol uzun süreli kullanıma uygun bir ağrı kesici olarak söyleniyor. Ancak yine de zor durumda kalınmadığı zaman ilaç kullanılmaması için anne ve bebeği için en sağlıklısıdır. Ayrıca ilaç kullanmak durumunda olan anne adaylarının kesinlikle doktorlarına sormadan ilaç kullanmaması gerekmektedir.

Hamileler Ağrı Kesici Ne Kullanabilir?

Hamilelikte anne adayları için ağrı kesici kullanıp kullanmama durumları ile mücadele süreci ortaya çıkabiliyor. Bu ağrılar kısa süreli ve çok şiddetli ağrılar olmadığı zaman anne adaylarının ağrılar için herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanmaması tavsiye ediliyor. Ancak çok şiddetli olan veya uzun süreli rahatsız edici ağrılarda, durum dayanılmaz hale gelebiliyor.

Bu dayanılmaz hale gelen şiddetli veya uzun süreli ağrılar için anne adaylarının ilaç kullanması gerekebiliyor. Anne adayları doktorlarına danıştıkları takdirde bazı ilaçların kullanımını gerçekleştirebiliyor. İçerik konusunda gebeliğe uygun olan ve bebeğin gelişiminde sorun oluşturmayacak ağrı kesiciler genel olarak parol ve Minoset olarak karşımıza çıkıyor.

Nurofen Hamilelikte Kullanılır Mı?

Nurofen genelde grip hastalıkları tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ilaç kullanılsa da aslında bu tür hastalıklar bol dinlenme, iyi beslenme ve iyi bir uyku düzeni ile geçebilen rahatsızlıklardır. Bu yüzden ilaç kullanmaktan ziyade bağışıklığı artıracak hamleler yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte organik beslenmek ilaç kullanımından daha etkili ve sağlıklı bir yöntemdir. Özellikle C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebzelerden ağırlıklı tüketerek, hamilelik sırasında oluşabilecek gribal enfeksiyonlara karşı bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak hafif egzersizler yaparak, hareketsizliği önleyebilir, bu şekilde herhangi bir rahatsızlığa karşı daha dirençli bir vücut yapısına sahip olabilirsiniz.

Gebelikte de sağlıklı bir bedene sahip olmak çok önemlidir. Anne adayı bir hastalığa yakalandığı zaman ilaç kullanmadan atlatmak için uğraşmalıdır ki bebeği herhangi bir gelişim problemi ile karşı karşıya gelmesin. Hamile kadınlar rahatsızlandıkları durumlarda ilaç kullanmak istiyorlar ise mutlaka uzaman bir doktora danışarak ilaç kullanmalıdırlar. Çünkü Nurofen gibi ilaçlar bebeklerde organ gelişimi etkileyebilir iken bebekte kalp rahatsızlıklarının oluşmasına da sebep olabilir.

Parasetamol Hamilelikte Kullanılır Mı?

Parasetamol, genelde ağrı kesici ilaçların içinde bulunan etken bir madde olarak bilinir bu yüzden Parasetamol hamilelikte kullanılır mı merak edilmektedir. En yaygın ağrı kesicilerde bulunan parasetamoller ağrı durumlarında kullanılarak vücudun ağrıyan bölgesinde rahatlama sağlar. Ağrı kesiciler çok büyük sorunlara sebep olacak ilaçlar olmasalar da zor durumda kalınmadığı zaman içilmemesi daha sağlıklıdır.

Özellikle gebelikte içilen ilaçlar bebeğin gelişimini etkileyebileceği için dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Parasetamol içeren ağrı kesiciler az dozda ve kısa süreli kullanımlarda gebeliği olumsuz anlamda etkilemez gibi söylemler olsa da gebe olan bireyler herhangi bir Parasetamol içeren ağrı kesici ilaçlar kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Faydalı Olabilecek İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*