Gebelikte Rezene Çayı



Gebelikte rezene çayı birçok anne adayı gebelik döneminde beslenme düzenine oldukça dikkat etmesinden ötürü oldukça merak ettiği bir konudur. Birçok kadın hamilelikte beslenme konusunda bilinçli olmaya çalışıp, araştırma yapmakta ve gebelikte hem kendilerine hem de bebeklerine ne iyi gelir bunu öğrenmek istemekte. Bitki çayları oldukça şifalı ve yararlı içecek çeşitlerindendir. Anne adayları da beslenme düzenlerinin içerisine bitki çaylarından olan rezene çayını dahil edip edemeyecekleri konusunda genellikle endişe duyarlar. Ancak gebelikte rezene çayı konusundan bahsetmeden önce gelin rezene çayı nedir? Nasıl kullanılır? Yakından inceleyelim.

Rezene çayı, Akdeniz’de, Batı Asya’da ve Yakın Doğu’da yetişen bir bitki türü olan rezene aslında bilimsel kaynaklarda baharat bitkisi olarak isimlendirilmektedir. Özellikle gıda ve ecza amaçları için kullanılan rezene bildiğini üzere çay olarak yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Rezene çayı, rezene bitkisinin yaprak bölümlerinden elde edilir ve yaprakları kaynayan suya koyularak demlenilerek yapılır. Özellikle kokusunun rahatlatıcı bir etkisi olduğu için rezene çay, yoğun strese karşı sıkça tüketilmektedir.

Rezene Çayı Faydaları

Rezene çayı içinde bulundurduğu birden fazla yararlı bileşen sayesinde, insan sağlığı açısından oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Rezene çayını hemen hemen herkesin tüketmesi, birtakım hususlar yönünden oldukça önemlidir. İçinde bulunan aromalı ve esanslı kokusu sayesinde beyinde ve bedende hem psikolojik hem de fiziksel olarak büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Peki rezene çayı faydaları genel olarak nelerdir? yazımızın devamında inceleyelim.

  • Rezene çayı kalsiyum, potasyum, magnezyum, A ve C vitamini içeriği açısından oldukça zengindir. Ayrıca protein içerdiği de bilinen rezene, içerisindeki potasyumdan ötürü de tansiyon için dengeleyici bir etkisi de vardır. Yani kan basıncısını düzenler.
  • C vitaminin faydasını ve etkisini saymakla elbette bitmez. Ancak rezene çayındaki C vitaminin özellikle cilt üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca ciltteki kızarıkların giderilmesine de yardımcı olmaktadır.
  • Rezene çayında bulunan antioksidanlar ödem söktürücü bir etki yaratmaktadır. Bu yüzden kadınların regl döneminde yaşadığı sancıların azalmasında da yardımcı bir rolü vardır.
  • Rezene kokusunun dinlendirici, aromatik kokusu psikolojik olarak rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etkisi mevcuttur.
  • Rezene çayı kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik ve gaz sorunlarına oldukça iyi gelmektedir.
  • Kas gevşetici özelliği sayesinde baş ağrılarına da iyi geldiği düşünülmektedir. Yapılan sınırlı çalışmalar doğrultusunda rezenenin santral etkili ağrılara iyi anlamda bir etkisi olduğu bilinmektedir.
  • Rezene çayını demledikten sonra soğutulup pamuk yardımıyla göz çevresine sürülmesi, gözlerdeki şişkinliklere de iyi gelmektedir.

Gebelikte Rezene Çayının Faydaları

Gebelikte rezene çayının faydaları konusundan bahsetmek gerekirse, gebelikte tüketilmesi gereken içeceklerdendir diyebiliriz. Yapılan araştırmalar sonucunda rezene çayının hamilelikte kanıtlanabilir bir yan etkisinden bahsetmek söz konusu değildir. Ancak her şeyin fazlası elbette ki zarar olduğu gibi rezenenin de fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Yatıştırıcı bir özelliğe sahip olmasından ötürü çayın fazla tüketilmesi durumunda sürekli uyku hali yaşanabilir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışarak detaylı bilgi almak daha sağlıklı olacaktır.

Faydalarından bahsedecek olursak ise rezenenin anne sütü üzerinde yoğunlaştırıcı bir etkisi mevcuttur ve bilimsel olarak da birçok kaynakta belirtilmektedir. Özellikle yeni doğum yapmış anneler günde bir fincan rezene çayı içebilirler.

Ancak belirtmekte fayda var, rezene çayının ne kadar tüketilmesi konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır. Belirli miktarlarda tüketilmesi gereken rezene çayının eğer fayda sağlamasını istiyorsanız fazla tüketim yapmamalısınız. Günlük olarak 2 veya 3 fincan kadar tüketebilirsiniz. Eğer doktorunuza danışmadıysanız günde bir fincandan fazla rezene çayını tüketmeyin.

Gebelikte Rezene Çayı Kaç Bardak İçilmeli?

Peki gebelikte rezene çayı kaç bardak içilmeli? Rezene çayı gebelikte kilo alamayan anne adayları tarafından kullanılabilir. İştah açıcı özelliği olduğu için yemeklerden önce bir fincan rezene çayı içilebilir. Gebelikte rezene çayı günde 3-4 fincanı geçmemelidir.

Emziren anneler ise günde 4-5 fincan rezene içebilir. Anne sütünü arttırıcı özelliği olduğu için güvenle rezene çayını yeni anneler tüketebilir. “Rezene çayı gaz çıkarır mı?” sorusu da çok sık sorulan bir sorudur. Hem kendi şişkinlik hazımsızlık sorunlarınız için hemde bebeğinizin gaz problemlerinin giderilmesi için rezene çayı gönül rahatlığıyla tüketilebilir.  Yani lohusalıkta rezene çayının oldukça faydalı bir sıcak içecek olduğundan bahsetmek mümkündür.

Faydalı Olabilecek Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*