Gebelikte Şeker DiyetiGebelikte şeker diyeti hamilelik süreci içerisinde gebelik şekeri tanısı konması sebebi ile doktorunuzun uyguladığı bir diyet türüdür. Hamilelik döneminde anne adaylarının gebelik şekeri geçirme olasılıkları yüksektir. Bu sebeple gebelerin mutlaka doktor  kontrollerini ve tahlillerini yaptırmaları eğer varsa gebelik şekeri konusunda gerekli diyet programını uygulamaları gerekir.

Hamilelik öncesi her ne kadar kan değerleriniz normal seviyede olsa da hamilelik sırasında kan şekeri seviyeniz yükselerek gebelik şekerini oluşturur. Bu sorun genellikle gebeliğin sonlanmasının ardından kendiliğinden geçecektir. Ancak hamilelik sırasında böyle bir rahatsızlığın ortaya çıkması, bebeğinizin hayatını riske sokabilir. Böyle durumlarda yapılması gereken tek şey, doktorunuzla gerekli kontrol ve tahlilleri yaptıktan sonra, beslenmenize gebelik diyeti ile devam etmeniz yönünde olacaktır. Doktorunuz size kan şekerinizi düşürecek yönde bir gebelik diyet listesi hazırlayacaktır. Bu listeye uyum sağlayarak bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmanıza olanak sağlayacaktır.

Gebelikte Şeker Belirtileri

Hamile olan kadınlar genelde kendilerinde gebelik şekeri olup olmadığını anlayamazlar. Bu tür durumlar sıklıkla gebelik kontrolleri sırasında yapılmakta olan şeker testleriyle belirlenmektedir. Şayet kontrol sırasında gebelik şekeri rahatsızlığı ortaya çıkarsa, hemen bir hamilelik diyet programı uygulanır. Bu programa uymadığınız ve şekerinizi yükselten gıdalarla tekrar beslendiğiniz takdirde birtakım gebelikte şeker belirtileri ortaya çıkabilir.

 • Gün içerisinde normalin üstünde su içme ihtiyacı
 • Sürekli aç hissetmek ve aşırı yemek yemek
 • Sık sık idrara çıkma isteği gibi birtakım nedenler, gebelik şekerinin ortaya çıkardığı etkenler arasında yer almaktadır.

Gebelikte Şeker Nedenleri

Anne rahmindeki plasentanın anormal şekilde kanda glikoz biriktirmeye neden olabilecek hormonlar üretmesi, gebelik şekerine neden olur. Pankreas hormonların bu hareketiyle baş edemez hale gelerek insülin üretememeye başlar. Bu nedenlerden dolayı da kan şekeriniz normal seyrinden daha az düşmeye başlar ve kan şeker hacminiz olması gerekenden daha yüksek konumda kalır. Bu durumda da gebelik şekeri rahatsızlığı ortaya çıkar. Gebelikte şeker nedenleri olarak gebeliğin baskılayıcı hormonlarından kaynaklı kan şeker hacminin üst seviyelerde kalıp düşmeme problemini gösterebiliriz.

Gebelikte Şeker Kimlerde Görülür?

Gebelik şekeri tanısı her sene yapılan istatistikler sonucunda hamile bayanların %10’luk bir dilimine konulmaktadır. Fakat eğer bahsedeceğimiz birkaç özelliğe sahipseniz, gebelik şekeri konusunda daha fazla risk altındasınız diyebiliriz. Gebelikte Şeker kimlerde görülür? Bunlardan bazıları şu şekilde;

 • Gebelik öncesi aşırı kilolu olan kişiler.
 • Gebelikten önce kan şekeri yüksekliğinin fazla olması
 • Ailede herhangi bir diyabet hastalığı olanlar
 • Yüksek tansiyon ve diğer benzer hastalıklara sahip olanlar
 • Gestasyonel diyabet hastalığı geçirmiş olanlar
 • Öncesinde iri bebek doğurmuş olanlar
 • 25 Yaş üstü olanlar
 • Daha önce Anomalili bir bebek dünyaya getirenler

Gebelik şekeri rahatsızlığı konusunda en fazla risk altında olan kişiler içindedir.

Gebelik Şekeri Testi Nasıl Yapılır?

Hamileliğin rutin kontrolleri arasında gebelikte şeker yüklemesi yer almaktadır. Gebelik şekerinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla, hamileliğin ikinci yarısı yani 24 ila 28. Haftalar arası gebelik şekeri testi yapılmaktadır. Doktorunuz bu testi yaparak, sizde gebelik şekeri riskinin olup olmadığını kontrol edecektir. Eğer risk grubunda iseniz şeker testini daha erken zamanlarda da yapabilirsiniz.

Gebelik testi nasıl yapılır? Sorusunun cevabını şu şekilde ifade etmemiz mümkün; Gebeliğin ikinci yarısında doktorunuz size şeker yüklemesi testi yapacaktır. Bu testi aç karna olmak şartıyla şekerli bir içecek içirerek yaptırırlar. Bunun amacı kan şekeri seviyenizi yükseltmektir. Bir saat bekledikten sonra bir kan testi istenir ve bunun sonucunda kan şekeri seviyeniz 140 ve üzerini gösteriyorsa gebelik şekeri şüphesi ortaya çıkar. Bir saat daha bekledikten sonra eğer hala kan şeker seviyeniz 140’ların altına inmediyse gebelik şekeriniz var demektir.

Gebelikte Şeker Tedavisi

Gebelikte Şeker tedavisi doktorunuzun verdiği öneriler doğrultusunda ve sizin için hazırlamış olduğu gebelik diyeti listesi ile gebelik şekeri sorunundan kurtulmanız mümkün. Doktorunuzun belirlediği gün ve tarihlerde yapılacak olan rutin kontroller sonucunda gebelik şekerinin ne düzeyde olduğu saptanarak, o yönde diyete devam edilebilir veya içeriği değiştirilebilir. Bu açıdan eğer herhangi bir ilaç kullanılmasına gerek varsa o yönde bir tedavi uygulayarak gebelik şekerinin sonlanması konusunda destek sağlar.

Gebelik şekeri olduğu durumlarda eğer tedavisi yaptırılmaz ise anne ve bebekte ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Örneğin, aşırı alınan kilolar neticesinde zor bir doğum geçirmenize, erken doğum olasılığının yükselmesine, anne karnındaki bebeğin solunum yetersizliği yaşamasına, yine bebeğin düşük kan şekeri ve Tip 2 diyabet gibi sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.

Gebelik şekeri tanısı konmuş ve doğumu gerçekleşmiş olanlar da mutlaka doğum sonrasında gerekli şeker kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Gebelik şekerinin devam edip etmediğini, kalıcı olup olmayacağını kontroller sırasında yapılan tahlillerle öğrenebilir ve ileride çıkabilecek sorunların önüne erkenden geçme olanağına sahip olabilirsiniz. En fazla 3 yılda bir mutlaka diyabet testi yaptırmalı, olası şeker hastalığı konusunda tedbiri elden bırakmamalısınız.

Yararlı Makaleler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*