Gebelikte UykusuzlukGebelikte uykusuzluk birçok anne adayı kadın tarafından yaşanılan bir sorundur. Gebelikte kadınları uykusuzluğa iten birçok sebep vardır. Bunlardan en temel olanı elbette ki hormon değişimleridir. Progesteron hormonu gebe kadınlarda uyku ihtiyacını ortaya çıkarak gün içinde uyku uyuma sağlar iken gece uyanık kalmaya sebep olabilir.

Gebelikte uyku problemleri gün içinde yediğiniz yiyecekler ve tükettiğiniz içeceklere göre de değişkenlik gösterebilir. Gün içinde çok ağır yemekler yemek gece boyunca sindirim sisteminizde rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu durum da uykunuzu bölecektir.

Gebelikte Uykusuzluk Nedenleri

Gebelikte uykusuzluk nedenleri konusunda birden fazla sebep sayabilmemiz mümkündür. Özellikle aç bir şekilde uyumak da size rahatsızlık verebilir ve uykunuzu bölebilir. Ayrıca iki durumda da bebeğiniz bu rahatsızlıkları hissedebilir. Beslenme düzeni haricinde hamilelikte meydana gelen bulantı problemleri gece boyunca da devam ederse uykusuzluğa sebep olabilir. Huzursuz bacak sendromu gibi fiziksel rahatsızlıklarınız var ise bunlar da uykunuzu bölecek durumlar olarak karşımıza çıkar.

Depresyon veya depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar insanları geceleri düşüncelere boğduğu için de uykunuz kaçabilir. Tüm bu durumlar gebelikte uyku problemine yol açabilir ve gebeliğin herhangi bir döneminde meydana gelebilir. Eğer uykusuzluk problemi çok rahatsız edici boyutlara ulaşıyor ve sağlığınızı etkiliyorsa mutlaka doktorunuza başvurarak gerekli uygulamaların yapılması gerekmektedir.

Hamilelikte Uykusuzluk Bebeği Etkiler Mi?

Hamilelikte uyku sorunu çeken birçok kadın vardır. Hamilelikte uyku sorunu ile karşı karşıya kalan kadınlar gün içinde yorgun, mutsuz veya stresli olabilmektedir. Bu da bebeği oldukça etkiler. Aynı zamanda gece salgılanan bazı gelişim hormonları ile birlikte mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin hormonu da uykuda salgılanabildiği için uyku sorunu çeken hamile kadınlar bu hormonları salgılamakta yetersiz kalacaktır. Bu durum da bebeklerin gelişimini etkileyecek bir durum olacaktır. Hamilelikte uyku düzenini sağlayarak anneler hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığını güvenceye alacaklardır.

Hamilelikte Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Hamileliğin her döneminde uyku problemleri meydana gelebilir. Bunun birden fazla sebebi olabilmektedir. Anormal bir durum ortaya çıkmadığı sürece gebelikte uyku sorunları normaldir. Peki, gebelikte uyku sorununu hafifletecek çözümler var mıdır beraber inceleyelim.

Hamilelik boyunca kendi yatağınızda uyumaya özen gösterin. Farklı yataklar alışmadığınız yerler olduğu için uykunuzu kaçırabilir. Her gün aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde uyanmaya özen gösterin. Vücudunuz bir süre sonra uyku düzenine alışarak kendini buna adapte edecektir. Belirli bir düzende uyku uyumayı sağlayabilir iseniz her gün aynı saatte uykunuz gelecektir. Yatak odanız mutlaka karanlık olmalıdır.

En ufak bir ışık huzmesi uykunuzu dağıtabilir. Karanlık odalar uyku esnasında salgılanan hormonlar için de önemli bir konudur. Daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Yatak odanız çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır. Çok serin yatak odaları sizi üşütüp uykunuzu bölebilir ve daha kötüsü hastalanmanıza sebep olabilir. Çok sıcak yatak odası ise sizi terletip rahatsız ederek uykunuzu kaçıracaktır.

Hamilelikte Uykusuzluk Nasıl Giderilir?

Hamilelikte uykusuzluk nasıl giderilir? sorusunun cevabı olarak şunu söyleyebiliriz; Yatak odanızda radyasyon yayan telefon, bilgisayar gibi aletlerin bulunmaması bebeğiniz ve sizin sağlığınız için önemli bir konu iken uyku konusunda da sizi olumsuz etkileyebilir. Ayrıca bildirim sesleri ve cihazın ekranının aydınlanması uykunuzu bölebilir ve dikkatinizi dağıtarak uyku sorunları ortaya çıkarabilir. Yatmaya yakın saatlerde çay kahve gibi kafein içeren içecekler tüketmemeye özen gösterin.

Kafein bir uyarıcı olduğu için uykunuzu açabilir. Yatmadan önce sürekli tuvalet ihtiyacınızın gelmemesi için sıvı tüketimini azaltmayı deneyin. Yatmadan önce rahatlamak için ılık bir duş alabilirsiniz. Gün içinde ufak egzersizler ile hem vücudunuzu rahatlatabilir hem de yorulma etkisi ile uykunuzu getirebilirsiniz. Ayrıca yoga veya meditasyon ile gevşeme teknikleri de uygulayabilirsiniz. Tüm bu uygulamalar ile uyku sorunu hala devam ediyor ise doktorunuza başvurun.

Hamilelikte Uyuma Şekli Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte uykusuzluk sorunu birçok kadın tarafında yaşanılan bir sorundur. Peki ancak hamilelikte uyuma şekli nasıl olmalıdır buna cevap verelim. Hamilelik dönemlerinde yatış pozisyonunuza dikkat etmelisiniz. Özellikle sağa dönerek veya sırt üstü yatmak hamilelik dönemlerinde en uygun uyuma pozisyonlarıdır.

Bu iki şekilde yatma pozisyonu kalbe baskı yapmadan rahat uyuma sağlıyor. Hem anne hem bebek için gerekli rahat uyuma pozisyonu olan bu iki pozisyon bebek gelişimi için de oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkabiliyor.

Yararlı Olabilecek içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*