Gebelikte Vejetaryen BeslenmeHamilelik planlaması yapan birçok kadın gebelikte vejetaryen beslenme bebeğe zarar verir mi, vejetaryen hamileler nelere dikkat etmeli gibi soruların yanıtını merak etmektedir. Bu dönemde vejetaryen beslenecek olan anne adayları, vücudunun ve bebeğinin ihtiyaç duyduğu besin öğelerini tahıl-kurubaklagil ve sebzelerden karşılamaya çalışmaktadır. Bu durumda yiyeceklerin dengeli olarak tüketilmesi gerekecektir. Örneğin düşük kaliteli proteinlerin bezelye, fıstık ve soya fasulyesi gibi gıdalarla beraber tüketilmesi aminoasit açığının kapanmasını sağlayacak ve besin kalitesini artıracaktır. Kuru fasulye-pilav ikilisi buna örnek gösterilebilir. Hamilelikte vejetaryen beslenen anne adayları omega-3 gereksinimini ise  keten tohumu, semizotu ve kanola yağı ve benzeri besinlerle giderebilir.

Yine bu dönemde vejetaryen anne adaylarının bol bol fasulye, mercimek, badem, susam, chia tohumu) ve haşhaş gibi gıdalar tüketmesi gerekir.

Kuruyemişler, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kuru meyveler de vejetaryen anne adaylarının demir alımı için başvuracağı kaynaklardır.

Hamilelikte vegan beslenmekten şiddetle kaçınılmalıdır. Çünkü bebeğin kalsiyum, protein ve diğer besin ihtiyaçları için süt ve süt ürünlerine de mutlak surette ihtiyacı vardır.

Emzirme Döneminde Vejetaryen Beslenme

Sütün yeterli miktarda gelmesi ve besin değerinin fazla olması için annenin vitaminlere ve minerallere ihtiyacı olacaktır. Ancak et, süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi çeşitli besin öğelerinde eksikliklere sebep olabilir. Anne sütü bebeğin gelişimi için çok önemli olduğundan vejetaryen beslenen anneler de yukarıda hamilelik dönemi baz alınarak verilen tavsiyelere uymalıdır.

Bir başka yazımız olan Yağ Yakıcı ve Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler şu adresten inceleyebilirsiniz: Yağ Yakıcı ve Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

Ayrıca emzirme döneminde supleman almak, annenin bu süreçte ihtiyaç duyduğu kalsiyum, çinko, B12 ve D vitamini ihtiyaçlarının giderilmesine destek olacaktır. Fakat bu ürün mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Vejetaryen Anneler Ne Yemeli?

  • Vejetaryen annelerin bebeğini yüksek besin değerine sahip anne sütüyle emzirebilmesi için, et ve et ürünlerinden alamadığı besin öğelerini içeren, onlara alternatif kaliteli gıdalar tüketmesi gerekir. Kalsiyum, protein ve demirden zengin beslenmek emzirme döneminde her zamankinden daha önemlidir. Tam tahıl ürünleri, kurutulmuş meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kurubaklagiller; vejetaryen annenin beslenme programında yer alması gereken gıdalardır. Demir içeren yiyecekler turunçgillerle birlikte tüketilirse demir emilimi artar. Anne sadece et ve et ürünleri yemiyorsa süt içmeye, süt ürünlerini düzenli tüketmeye özen göstermelidir. Tofu, soya sütü, zenginleştirilmiş meyve suları ve soya yoğurdu da vejetaryen annelerin kalsiyum alımı için tercih edebileceği seçeneklerdir.
  • Vejetaryen anneler yumurta, süt ve süt ürünlerinden yeterli miktarda tüketmeli, vegan beslenme tarzından kesinlikle uzak durmalıdır.
  • Ispanak, börülce, yulaf ve nohut gibi demir içeriği yüksek besinler tüketilmelidir.
  • Kuşkonmaz ve bamya en iyi çinko kaynaklarındandır.
  • Bununla birlikte vejetaryen diyeti uygulayan annenin B12 vitamini, D vitamini ve omega-3 takviyesi alması gerekebilir. Bunun için doktora danışılmalıdır.
  • Ayrıca vejetaryen anneler her gün muhakkak güneş ışığı almaya da dikkat etmelidir. Güneş ışığı D vitamininin asıl kaynağıdır.
  • İyot ihtiyacı için de iyotlu tuz tüketimi önerilmektedir.

Vejetaryenim, Emzirebilir miyim?

Eğer et ürünleri yiyor fakat süt ve süt ürünleri tüketiyorsanız bebeğinizi emzirmeniz bir sorun teşkil etmeyecektir. Fakat beslenme programınız hayvan etlerinin yanı sıra süt, yumurta ve hiçbir süt ürünü içermiyorsa sebzeleri ve baklagilleri dengeli bir biçimde tüketmeniz gerekir. Yeşil yapraklı sebzelere ağırlık vermeniz doğrudur. Aynı zamanda kalsiyum tabletlerine de ihtiyacınız olabilir. Unutulmamalıdır ki hayvansal protein yetersizliği çeşitli olumsuzluklara yol açabilir. Tabii ki bu durum, anne sütünün kalitesini de bozar. Bitkisel proteinler hayvansal proteinler kadar kullanılabilir değildir. O nedenle emzirme döneminde vegan beslenmeden uzak durulması şarttır.