Göz Ağrısı Nasıl Geçer ?Göz ağrısının nedenleri, fizyolojik ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Göz ağrısı oluşmasına neden olan faktörler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Göze dışarıdan yabancı bir nesne girmesi halinde göz ve çevresinde ağrı meydana gelebilmektedir. Bu nesne her zaman katı ya da büyük olmasa da örneğin makyaj malzemelerindeki tozların göze kaçması sonucu da ağrı oluşabilmektedir.
 • Göz bölgesinde alerji durumunun ortaya çıkması sonucu ağrı ya da sızlama oluşabilmektedir.
 • Lens kullanımında, tahriş oluşumu ya da lensin dezenfekte edilememesi halinde de kaşıntı ya da ağrı meydana gelebilmektedir.
 • Gözde arpacık oluşumu sonucu gözün hassaslaşması meydana gelebilmektedir. Bu nedenle ağrı, sızı ya da kaşıntı oluşabilmektedir.
 • İris bölgesinde iltihaplanma meydana gelmesi sonucu ağrı oluşabilmektedir.
 • Görme bozuklukları sonucu gözlük kullanılmadığı durumlarda ya da yanlış numara kullanılması halinde göz ağrısı meydana gelebilmektedir.
 • Sinüzit ve migren gibi baş bölgesindeki farklı hastalıkların sonucu olarak da göz ağrısı meydan gelebilmektedir.
göz ağrısı nedenleri

Göz Ağrısı Sonucu Doktor Müdahalesi Ne Zaman Gereklidir?

Göz ağrısı nedeniyle doktor müdahalesi, şu durumlarda gerekli görülmektedir:

 • Dışarıdan müdahale sonrasında göz ağrısı meydana gelmesi, kimyasal ya da sivri cisimler ise doğrudan doktora başvurulmalıdır.
 • Göz ağrısı ile farklı belirtilerin de meydana gelmesi, örneğin karın ağrısı ve kusma gibi belirtilerin oluşması sonucunda doktora başvurulması gerekmektedir.
 • Görmede bozulma ya da farklılık meydana gelmesi de acil müdahale gerektiren durumlar arasındadır.

Göz Ağrısının Geçmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Göz ağrısının geçmesi için öncelikle göz ağrısına neden olan faktörlerin önlenmesi gerekmektedir. Göz ağrısına neden olan çevresel faktörlerin kontrol altına alınması gerekmektedir.

Bunun önlenmesi için bununla birlikte göz hijyenine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Kimyasal madde ile değil duru su ile temizlenmeli ve gözün dinlendirilmesi gerekmektedir. Uzun süre ekrana bakıldığında mutlaka ara verilmeli ve gözler dinlendirilmelidir.

Göz numarası var ise gözlüklerin kullanımı noktasında dikkat edilmesi gerekmektedir. Gözlük kullanılmadığında göz yorgunluğu meydana geleceği için mutlaka gözlüklerin takılması ve eğer varsa göz damlası ve göz antibiyotiklerinin kullanılması gerekmektedir.

Göz Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz ağrısının tedavisi, öncelikle göz sorunlarının saptanması ile mümkün olmaktadır. Eğer cerrahi müdahale gerektiren bir göz problemi varsa kısa sürede bir uzman göz doktoru tarafından ameliyat yapılması gerekmektedir.

Göz tedavisinde göz damlaları ve göz antibiyotikleri kullanılabilmektedir. Fakat kullanım süresi oldukça önemlidir. Ne kadar sürede ya da hangi aralıklarla kullanılacağı önerilmişse bu öneriler doğrultusunda uygulama yapılmalıdır.

Göz lensleri de göz bozukluklarından kaynaklanan problemlerin giderilmesi için kullanılan tedavi edici ve önleyici araçlar olarak bilinmektedir. Fakat kullanılan lenslerin hijyeni konusunda dikkat edilmeli ve süreli olan lenslerin süresi bittiğinde kullanılmaması gerekmektedir.

Göz Bakımı İçin Evde Neler Yapılmalıdır?

Göz bakımı için evde yapılacaklar, tedavi edici ve önleyici olmak üzere farklılaşmaktadır. Evde yapılması gereken öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Evde ekran kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir. 20 dakikadan fazla ekrana maruz kalınması zararlı olmaktadır. Mutlaka 20 dakikada bir ara verilmesi gerekmektedir.
 • Göze sert ya da kimyasalların temas edilmesinden kaçınılması gerekmektedir.
 • Lens bakımına özen gösterilmesi gerekmektedir. Uyurken lenslerin çıkarılması ve lens solüsyonlarının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Kuru kalan lensler bozulabilmektedir.
 • Uyku kalitesi de göz sağlığı için oldukça önemlidir. Yetişkinler için gerekli görülen uyku süresi ortalama 8 saat olacak şekilde belirlenir.

Göz ağrısı ile ilgili artış meydana gelmesi halinde mutlaka bir uzmana danışmak gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*