Gözenek Sıkılaştırıcı MaskeGözenek sıkılaştırıcı maske; geniş gözeneklerden şikâyetçi olanların imdadına yetişecek en etkili çözümlerden biridir. Gözeneklerinin belirginliğini azaltmak, büyük gözenekleri daraltarak cildinin görünümünü iyileştirmek isteyenler bu maskelerden faydalanabilir. İşte bu yazıda gözenek sıkılaştırıcı doğal maske tarifleri yer almaktadır.

Gözenek Nedir?

Cildimize nefes aldıran ve ter bezlerinin ürettiği teri dışarı atan küçük delikler gözenek olarak adlandırılır. Gözenekler kir ve yağ gibi maddelerle dolarak tıkandığı zaman cildin görünümü bozulur. Ciltteki delik-deşik görüntü gözeneklerin genişlemiş olmasından kaynaklanır.

Gözenekler girintili bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı toksinler, makyaj kalıntılarıvb. cilde kolayca tutunabilir. Gözenek problemine çözüm bulunmazsa bu durum siyah nokta oluşumuyla sonuçlanır.

Sivilce, siyah nokta ve benzeri sorunları önlemek için herkesin cilt tipine uygun ürünler kullanması gerekir.

Gözenek sıkılaştırma yöntemleri de bu hususta oldukça işe yaramaktadır. Sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmak için gözenek sıkılaştırıcı ev yapımı maske tarifleri kullanılabilir.

Gözenekler Neden Genişler?

 • Yağlı cilt yapısına sahip olanlar bu durumla daha sık karşılaşır. Yağ, gözeneklerin tıkanmasına yol açtığından bu hücreler terin boşaltılabilmesi için genleşmeye başlar.
 • Siyah noktaları temizlememek de gözeneklerin büyümesine sebebiyet verir.
 • Bazı kozmetik ürünlerin gözenekleri genişletme gibi bir yan etkisi vardır. Kozmetik ürünleri kullandıktan sonra zamanında temizlemeyip ciltte uzun süre bekletmek de bu sorunla karşılaşılmasına neden olur.
 • Uzun süre güneş ışığına maruz kalınması gözeneklerde genişleme yapabilir.
 • Kimi zaman da kalıtsal faktörlere veya yaşlanmaya bağlı olarak gözeneklerde genişleme görülebilir.

Gözenekleri Sıkılaştıran Maskeler

Evdeki malzemelerle yapılacak doğal maskeler gözeneklerin sıkılaşmasında büyük rol oynayacaktır. Bununla birlikte, başka ürünlerin kullanıldığı da olur. Örneğin gözenek sıkılaştırıcı sabun, krem ve serumlar bunlardandır.

Ancak mümkünse cilt için her zaman doğal ürünlerin tercih edilmesi daha doğrudur. Gözenekleri sıkılaştırma için kullanılabilecek bazı maske tarifleri şunlardır:

Gözenek Sıkılaştırıcı Karbonat Maskesi

Malzemeler

 • İki yemek kaşığı karbonat
 • Üç yemek kaşığı su

Yapılışı

Karbonat suda eritilip cilde uygulanır. Bu karışımla cilde masaj yapılır ve 1 dk bekletilir. Ardından soğuk suyla durulanır.

Gözenek Sıkılaştırma İçin Yumurta Akı Maskesi

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı limon suyu
 • 1 adet yumurtanın akı

Malzemeler karıştırılır ve cilde sürülür. 10 dakika bu şekilde kalınır ve uygulanan maske ciltten soyularak temizlenir. Daha sonra ılık su kullanılarak durulanır.

Gözenek Sıkılaştıran Şeker Maskesi

Malzemeler

 • 3 damla limon suyu
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı toz şeker

Yapılışı

Bütün malzemeler bir kâse içerisinde karıştırılır. Cilde uygulanıp 10 dakika sonra soğuk su ile yıkanır.

Gözenekleri Sıkılaştıran Kil Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı limon yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı kil

Yapılışı

Malzemeler bir şişe sodanın içerisine eklenir ve güzelce karıştırılır. Sonra karışım cilde tatbik edilir ve 15 dakika bekletilip ılık suyla yıkanarak giderilir.

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Buz Kullanımı

Gözenek sıkılaştırıcı yöntemler arasında buz uygulamasından da bahsedilebilir. Zira buzun etkisiyle kan damarları büzülür ve hücreler küçülür. Her gün düzenli olarak yapılırsa uzun vadede etkisini gösterir. Bunun için birkaç tane buz parçası temiz bir beze sarılıp 15-20 saniye boyunca genişlemiş gözeneklerin üzerinde tutulur. Bu, gün içerisinde sık aralıklarla tekrar edilir.

Taze elma suyu, salatalık suyu, yeşil çay veya gül suyunu buzdolabında dondurup elde edilen buzu kullanmak daha etkili olacaktır.

Elma Sirkesi ile Gözenek Sıkılaştırma

Elma sirkesi hem doğal sıkılaştırıcı etkisine sahiptir hem de cildin pH oranını dengeler. Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleriyle siyah nokta ve akne oluşumunun engellenmesinde de faydalıdır.

Eşit miktarda su ve elma sirkesi (örneğin her ikisinden de yarım yemek kaşığı olacak şekilde) karıştırılır. Temizlenmiş cilde bir parça pamukla sürülür. 3-5 dakika beklenerek soğuk su ile yıkanır. Daha sonra temiz bir havlu yardımıyla kurulanır. Sonrasında nemlendirici sürülmesi önerilir.

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu genişlemiş gözeneklerden muzdarip olanların mısır unu tüketmelerini tavsiye etmektedir. Aşağıdaki maske de mısır unu ihtiva etmekte olup İbrahim Saraçoğlu tarafından paylaşılmıştır:

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı su
 • 2 tatlı kaşığı limon
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 2 tatlı kaşığı mısır unu

Hazırlanışı

Mısır unu bir kaba alınır. İlk olarak limon suyu üzerine de sirke ilâve edilir. İyice karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Hazırlanan karışım cilde dairesel hareketlerle birkaç dakika boyunca masaj yapılarak uygulanır. Böylelikle cilde tam nüfuz etmesi sağlanır. Bir müddet beklenir ve bolca soğuk su ile yıkanır.

Fakat bu kesinlikle gündüz yapılmamalı; geceleyin tatbik edilmelidir.Zira bu maske cildi ölü derilerden arındıracaktır. Eğer gündüz yapılıp dışarı çıkılırsa cilt güneşin zararlı ışınlarından olumsuz etkilenecek ve güneş lekeleri meydana gelecektir. Haftada bir veya iki kez yapılması yeterlidir.

Eczacı Selen Eser’den Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

1 tutam dereotu, yarım limonun suyu ve bir yumurta akı karıştırılır. Blenderdan geçirilerek cilde uygulanır. 20 dakika bekletilip soğuk su ile yıkanarak temizlenir. Bu maske iki hafta olmak üzere 2 günde bir tekrarlanır. Ardından 1 ay ara verilir ve yine başlanabilir.

 1. Dereotu gözeneklerdeki kirleri giderir ve cildi nemlendirir. Daha esnek ve sıkı bir cilde sahip olmayı sağlar.
 2. Limon ise sivilceler için yararlıdır, siyah noktalara iyi gelir; gözenekleri arındırır.
 3. Yumurta akı da cilde doğal botoks yapmak suretiyle cildi germekte, sıkılaştırıp pürüzsüzleştirmektedir.

Gözenekleri Sıkılaştıran Doğal Maske Tarifi

Bu maske de Selen Eser’in tavsiyesi olup şöyledir:

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı gül suyu
 • 1 yemek kaşığı yeşil kil

Uygulanışı

Malzemeler karıştırılır ve ciltte gözeneklerin belirgin olduğu bölgelere sürülür. Kuruması beklenip yıkanır. Her hafta iki defa yapılır.

Gözenekleri Sıkılaştıran Yeşil Çay Maskesi

Suna Dumankaya gözenek sıkılaştırıcı maske önerisinde bulunan diğer bir ünlü güzellik uzmanıdır. Onun bildirdiği bu maske şöyle uygulanır:

Yeşil çay demlenir ve süzülür.

Buz kabına aktarılarak dondurulur.

Elde edilen buzlar cildin üzerinde gezdirilir.

Bu her akşam yapıldığı takdirde gözeneklerin sıkılaşmasına katkıda bulunacaktır.

Şems Arslan Etkili Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Tanınmış güzellik uzmanlarından olan Şems Arslan gözenek sıkılaştırıcı maske tarifi ile bu sorunla mücadele edenlere yol göstermektedir. Sizin de işinize yarayacak olan bu maskenin yapılışı şu şekildedir:

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı zeytin yağı
 • 1 çay kaşığı kuru nane
 • 1 çay kaşığı mısır nişastası

Yapılışı

Bütün malzemeler karıştırılır. Nazikçe bir masaj ile cilde uygulanır. 3 dakika masaj yapıldıktan sonra soğuk suyla durulanır.

Gözenek Sıkılaştıran Bakım Maskesi

1 litre limon sirkesinin içerisine 3 adet kırmızı gül yaprağı atılır. 1 hafta bekletilir ve süzülür. Bir parça pamuk ile cilde uygulanır. Bu işlem her akşam yinelenir.

Gözenek Sıkılaştırıcı Portakal Kabuğu Maskesi

Gözenek sıkılaştırıcı maskeler arasında bulunan bu tarif de söz konusu probleme doğal bir çözüm niteliğindedir:

Bir limonun ve portakalın kabukları rendelenir. Malzemeler bir şişe maden suyu ve bir çay kaşığı zeytinyağıyla karıştırılır. Elde edilen karışım bir şişeye boşaltılıp 24 saat bekletilir. Ertesi gün cilde uygulanır ve bir süre beklenir. Ardından silinir ve 3 gün boyunca her sabah ve akşam tekrar yapılır.

Cilt Sıkılaştırıcı Yaş Maya Maskesi

Gözenek sıkılaştırıcı doğal maskeler içerisindeki bu tarif şu malzemelerle yapılır:

 • 1 çay kaşığı nar suyu
 • 1 tatlı kaşığı yaş maya
 • 3 damla nar çekirdeği yağı

Hazırlanışı

Nar suyu ve yaş maya karıştırılır. Maya eridiğinde nar çekirdeği yağı eklenir ve yine karıştırılır. Bütün yüz bölgesine (göz çevresi dâhil) uygulanarak 15 dakika cilt üzerinde kalması sağlanır. Sonra yıkanır ve haftada 3 kez tekrarlanır.

Gözenek Sıkılaştırıcı Formül

Gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri yazımızın sonuna gelirken Suna Dumankaya’dan bir tarif daha paylaşmamız faydalı olacaktır:

Bir tencere su ile doldurulur.

Üstüne süzgeç koyulur ve süzgecin içine 3 tane gül yaprağı ilâve edilir.

Benmari usulüyle kısık ateşte kaynatılır.

Cilt bu kaynayan suyun buharına yaklaştırılır.

Buharla tütsülediğiniz gül çevreye yaydığı koku sayesinde gözeneklerinizin sıkılaşmasına destek olacaktır. Bunu her gün 10 dakika uygularsanız cildinizin canlandığına ve gözeneklerinizin sıkılaştığına kısa zamanda tanık olmanız mümkündür.

Faydalı Yazı Başlıkları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*