Hamile Bir Kadının Karşılaştığı ZorluklarHamile bir kadının karşılaştığı zorluklar, Anne olma isteği hemen hemen her kadında mevcuttur. Bir bebeği dünyaya getirmek her ne kadar zor olsa da hamilelikte geçen süre anne adayı için tarifsiz bir duygudur. Bebeğin anne rahmine düşmesinden itibaren kadın, kendini anneliğe hazırlamaya başlar. Vücudunda gün be gün değişim meydana gelir. Artan hormonlar neticesinde duygusal dalgalanmalar da yaşar. Hamile bir kadın içinde büyüttüğü minik mucize için çeşitli zorluklara katlanır. Fizyolojik ve psikolojik olarak yaşadığı bu zorluklar doğumla beraber son bulur.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Hormonlardaki Değişim

Gebeliğin başlangıcından bitimine kadar hormonlardaki değişim çok fazladır. rAnne adayı sık sık duygu değişimi ve sebepsiz ağlamalar yaşar. Bu durumdan çevresindeki kişiler de etkilenir. Yakınlarının, özellikle eşlerin bu anlarda daha anlayışlı olması gerekir.

Mide Bulantısı ve Baş Dönmesi

Gebeliğin ilk aylarında mide bulantısı ve baş dönmesi sık rastlanan bir durumdur. İlk üç ay bu değişimleri yaşamak normal karşılanır ve gebeliğin en erken belirtilei arasında yer alır. Sabah uyandıktan sonra tuzlu kraker atıştırmak ve aç kalmamak mide bulantısı için kurtarıcı çözümlerdir.

[geo-post id=”155″ label=”Önerilen Yazı”]

Alınan Fazla Kilolar

Hamileliğin 4. ayından itibaren kilo alımı başlar. İlerleyen dönemlerde kilo alım hızı artar; özellikle son aylarda en yüksek seviyeye ulaşır. Duygu değişimi yaşayan anne adayı, aldığı kilolar sebebiyle eski kıyafetlerini giyemez hale gelir. Fazla kilo alımı çatlaklara sebebiyet verebilir ve bu durum anne adayının kendisini kötü hissetmesine sebep olabilir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Öz Bakım Sırasında Yaşanan Zorluklar

Hamileliğin özellikle son aylarında büyüyen karın, beden temizliğini yapmakta zorluklar yaşatabilir. Eğilmek zorlaştığı için ayak tırnaklarını kesmek bile yorucu olmaya başlar; ancak yine de kişisel temizlik ihmal edilmemelidir. Bu anne ve bebek sağlığı açısından önemlidir.

Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin ilk üç ayında rahim büyümesi yaşanır ve böbreklere baskı yapar. Bu durum sık idrara çıkma hissini doğurur. İdrarı tutmak, idrar yolu enfeksiyonu yaşamaya sebebiyet verebilir. Sık idrara çıkma yüzünden gece uyanmaları artar. Bu rahatsız edici durum 4. aydan sonra hafiflese de gebeliğin son zamanlarında bebeğin rahme baskı yapması sebebiyle tekrar artar.