1. Ana Sayfa
 2. Hamilelik

Hamile Şampuanı Önerileri

Hamile Şampuanı Önerileri
Hamile Şampuanı Önerileri
+ - 0

Hamile şampuanı önerileri üzerine düşünürken aslında öncelikle ;kullanacağımız her ürünün, yediğimiz yemek, soluduğumuz hava, içtiğimiz su kadar bebeğimize etki ettiğini düşünerek, kullandığımız her ürünün de içeriğini kontrol etmekle işe başlamalıyız.

Hamilelikte bir anne adayının en çok duyduğu, saçların boyanmaması gerektiği çünkü “bebeğe geçebileceği” ile ilgili halk arasında dolaşan sözlerdir peki bu aslında ne demektir? Yazımızın devamında inceleyelim.

Bebek Şampuanı Asit mi Baz Mı?

Bebek şampuanı asit mi baz mı? sorusunun cevabı olarak; baz’dır diyebiliriz. Bu yüzden de hamilelik sırasında veya bebekler için kullanımı zararsızdır.

Hamilelikte özellikle saç ve cilt ürünlerinde rastlanan ve zehirlenme ile sonuçlanan zehirli bir maddenin çocuk gelişimine ve organlarına etki edebileceği durumudur. Saç boyarken, saç yıkarken, krem sürerken saç spreyi kullanırken hamilelikte bu kullandığımız ürünler güvenli mi? Aslında Kozmetik ürünler, derimiz yoluyla emilerek kana karışan maddeler içerir. Özellikle anne karnında bebeğin büyüdüğü aşamada, bu zararlı maddelerin deri yoluyla emilip çocuk gelişimine ciddi etkileri olabildiğini düşünürsek, hamilelikte şampuanı önerileri ciddi bir önem arz ediyor.

Boyama konusunu biliyoruz, peki en bilmediğimiz, saç şampuanları konusunda ne yapmalıyız, bir düşünelim Hamilelikte saç şampuanı önerileri üzerine doğru bilgi çok önemlidir. P-feniledediyamin toksik bir maddedir yani zehirler, organizmanın yapısını bozar. Boyalarda, saç boyamızın içerisinde şaç formumuzu bozmak için kullanılır ve bir çok bildiğimiz marka şampuan da gelişimsel ve reprodüktif toksisite sebep olan P-feniledediyamin içerir.

Aynı zamanda kansorejen paraben de kozmetik ürünleri içinde koruyucu olarak bulunur. Anne karnında bebek gelişimi ilk üç ay en önemli dönemdir. Bu sürede özellikle çok dikkatli olunmalıdır.

P-feniledediyamin içeren ürünler çocuğun anne karnında gelişimini kötü yönde etkileyebilir, bu sebeple doğal ve sağlıklı ürünler kullanarak bakımımızı yapmalıyız. Formaldehitin, paraben gibi Koruyucuları da listemize ekleyerek devam ediyoruz, küçük bir dokunuşla dahi derimizden geçerek kana karışan bu maddeler hakkında en net söyleyebilecek olan ;zararlı maddeler olmalarıdır. Formaldehit, kansere, özellikle lösemiye sebep olan bir kimyasaldır.

Bir diğer maddemiz de Kaliforniya ‘da kullanımı yasaklanmış olan, şampuanların köpürmesine ve uzun süre raf ömrünü korumaya yarayan cocamide diethanolamine (cocamide DEA) adlı maddedir. Çünkü bu maddenin de kansere yol açabildiği ile ilgili bilimsel veriler mevcut.

Şampuanlarda yer alan zararlı maddeleri sıralarsak:

 1. SLS: Son derece toksik bir madde olan SLS köpürtmeyi artırır. Sodium lauryl sülfat çocuk sağlığına zararlıdır.
 2. Formaldehit
 3. Paraben
 4. Parafin
 5. Benzyl Alcohol: Zehir
 6. Polyethylene / Polyoxyethylene : Kozmetik ürünlerde kullanılan kanserojen madde
 7. TEA, DEA, MEA : Kanserojen
 8. DMDM Hydantoin : Koruyucu madde olarak kullanılan diğer maddeler Quaternium-15, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, sodium hydroxymethylglycinate, methenamine ve 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (bronopol)  maddeleri formaldehit salar.
 9. ALS: Amonyum sülfat
 10. SLES:  Sodyum lauryl ether sülfat SLS gibi zararlıdır.

Bu maddelerin verdikleri zararlar, tahriş, deri sağlığının bozulması durumları yanında kalp, karaciğer, akciğer ve gözlerimize zarar verir. Hücrelerin yapısını bozar ve saç dökülmelerine sebep olur. Hamilelikteyse etkileri çok daha korkunçtur! Doğal genetik yapıya zarar verir.

Hamile şampuanı önerileri nelerdir?

Hamilelikte hangi şampuan kullanılmalı? sorusunun cevabı olarak; Bir kaç yöntem olmakla birlikte en kolay  hamile şampuanı önerisi elbette bebek şampuanı olabilir. Saçları güçlendiren ve bebeğinize kullanma güveni gösterebileceğiniz şampuanı hamilelik süresi ve sonrasında güvenle kullanabilirsiniz. Sonuçta  doğduğu zaman çocuğunuza kullanacağınız şampuanı hamilelik sürecinde kendiniz için de kullanmanız mantıklı bir seçim olacaktır.

Şampuan seçerken önemli olan ;

 1. SLS, SLES i
 2. Paraben, parafen, formaldehit içermeyen bir şampuan tercih edilmesidir.

Bir diğer ihtimal evde doğal şampuan yapımı ve aktarlardan alınan doğal sabunlar. Bu aşamada saçın kuruması gibi durumlara önlem olarak Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Evde şampuan yapımı

 • 1/4 su bardağı damıtılmış su
 • 1/4 fincan sıvı Kastilya Sabunu – Kokusuz kullanıyorum ama favorinizi seçebilirsiniz
 • 1/2 çay kaşığı jojoba, üzüm çekirdeği veya diğer hafif bitkisel yağlar

Hazırlanışı:

Dağıtmak için Kapaklı Şişeyi  çalkalayın, tüm  malzemeleri karıştırın. Bir şişede saklayın. Kullanmadan önce çalkalayın. Bu karışım, ticari şampuanlar kadar kalın değildir – çıkarmak için şişeyi başınızın üzerine eğmeniz yeterlidir.

Yatıştırıcı şampuan tarifi

Hamileler için şampuan kapsamında yatıştırıcı şampuan tarifi şu şekilde;

 • 1 su bardağı damıtılmış su
 • 1 fincan kastilya sabunu – Lavantayı deneyin!
 • 6 poşet papatya çayı
 • 1 1/2 yemek kaşığı gliserin

Dağıtmak için şişeyi çalkalayın, çay poşetlerini 1 bardak kaynamış suda 20 dakika bekletin. Çay poşetlerini çıkarın ve atın. Çaya kastilya sabunu ekleyin. İyice karışana kadar gliserinle karıştırın. Kapalı bir şişede karanlık ve serin bir yerde saklayın.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

] }