1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Hamilelerde İdrar Rengi *2023


0

Hamilelerde idrar rengi laktasif maddenin fazla salgılanması, tüketilen gıdalar, günlük su içme oranı gibi birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterir. Hamilelerde idrar rengi için bu nedenle doğrudan açık sarı ya da koyu sarı olacağı yönünde bilgi vermek doğru değildir. Hamilelerde idrar rengi, görülenden daha farklı bir sarı olabileceği gibi turuncu veya kırmızı da olabilir. Doktorların açıklamış olduğu ideal idrar rengi, çok açık olmamak kaydıyla açık sarıdır. Ancak hamilelerde idrar rengi, ilaç kullanan, vitamin eksikliği olan kadınlarda değişiklik göstermektedir. Hamilelerde idrar rengi bazı durumlarda hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuza idrar rengi hakkında bilgi vermeli, kırmızı veya pembe idrar görmeniz halinde doktor muayenesinden geçmelisiniz.

Hamilelerde İdrar Rengi Nasıl Olur?

Hamilelik sürecinde kadınların günlük aktiviteleri, beslenme düzenleri belirtilerin değişiklik göstermesine neden olur. Hamilelerde idrar rengi hakkında verilen bilgileri incelediğinizde, açık sarı veya koyu sarı olduğu yönünde bilgileri görebilirsiniz. Ancak bu bilgiler, genel kapsamlı bilgiler değildir. Her kadında idrar rengi farklı tonlarda olabilir.

Hamilelerde İdrar Rengi Nasıl Olur

Hamilelerde idrar rengi şu etkenlere göre değişiklik göstermektedir;

 • Su tüketimi ideal oranda olduğunda idrar rengi açık, az olduğunda idrar rengi daha koyudur.
 • B2 vitaminin fazla tüketilmesi, idrar renginin açık, parlak bir sarı olmasına neden olur.
 • Çok fazla oranda sıvı tüketimi, idrar renginin çok açık sarı hatta bazen şeffaf olmasına neden olmaktadır.
 • B1, B2, B12 vitaminleri fazla tüketildiğinde, idrar rengi altın renginde bir sarıya dönmektedir.
 • Hamilelikte İdrar rengi turuncu olduğunda, laktasif maddenin fazla salgılandığını gösterir ve endişe edilecek bir durum değildir.
 • Boya içeren gıdalar tüketildiğinde, idrarın mavi ya da yeşil olduğu da görülebilir.
 • Hamilelikte İdrar rengi kırmızı veya pembe olduğunda farklı hastalıklardan kaynaklı olabileceği için tahlil yapılır.

Görüldüğü üzere hamilelerde idrar rengi sabit bir renk değildir. İdrar renginin değişim süreci, hamilelik boyunca devam eder.

thumbnail
Önerilen Yazı
Böbrek Ağrısı *2023 Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Değişim süreci hakkında bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Hamilelikte idrar rengi, hamileliğin ilk haftasından itibaren değişmeye başlar.
 • İlk haftalarda görülen renk değişimi genellikle sarının farklı tonlarındadır.
 • Eğer anne adayları su tüketimine dikkat ediyor ve sağlıklı besleniyorsa, ideal renk olan hafif açık sarı renkli idrar görülür.
 • Anne adayının sıvı tüketimi az olduğunda, özellikle yeterli su içilmiyorsa, idrar rengi koyulaşır.
 • Bu süreçte, idrara renk veren havuç, kırmızı pancar gibi besinlerin tüketilmesi de idrar renginin değişmesine neden olur.
 • Gıda boyaları, hamilelikte idrar rengini belirler ve mavi, yeşil gibi beklenmedik renkler görülebilir.
 • Mavi veya yeşil renge dönen idrar, enfeksiyon belirtisi de olabileceği için kontrol edilmesi gereken durumlardan biridir.
 • Kırmızı veya pembe renkli idrar ise rengini besinlerden almış olabileceği gibi tümör belirtisi de olabilir.
 • En tehlikeli değişim olarak görülen kırmızı renk, anne adaylarının tedaviden geçmesini gerektirmektedir.

Hamilelerde idrar rengi, beslenme düzenine bağlı olarak da değişiklik gösterecektir. Hamilelerin alması gereken ekstra vitaminler bulunur. Bu vitaminler, bilinçsiz ve çok sık tüketildiğinde, idrar renginde beklenmedik değişimler ortaya çıkaracaktır. Örneğin; birçok anne aday alması gerektiğinden daha fazla B12 vitamini kullandığı için idrar rengi koyulaşmaktadır.

Hamilelik sürecinde kadınların bedenlerinde farklı değişiklikler meydana gelir. İdrar rengi de her hamile kadında değişiklik göstermektedir. Doktorlar, hamile kadınların idrar rengi üzerinden muayene süreçlerine karar verebilmektedir. Hamilelerde idrar rengi, doktorlara mutlaka bilgi verilmesi gereken bir durumdur. Hamile kadınlar, idrar rengini kontrol etmeli, beklenmedik bir renkle karşılaştığında doktoruna bilgi vermelidir.

Hamilelerde idrar rengi hakkında doktorların ortak görüşü, açık sarı rengin ideal renk olduğu yönündedir. Eğer idrar renginiz koyu sarı ise gün içerisinde tükettiğiniz su miktarına dikkat etmelisiniz. Rengin koyulaşma sebebi genellikle sıvı tüketiminin az olmasından kaynaklanır. Beslenme ve su içme düzenine son derece dikkat edilmesi gerektiği için gebelikte beslenme listeleri hazırlamanız tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte İdrar Rengi

Hamilelik sürecinde anne adaylarının bedenlerinde farklı değişimler meydana gelir. İlk haftalardan itibaren görülen değişimlerden biri idrar rengidir. Hamilelerde idrar rengi ilk haftada değişmeye başlar. Birçok kadın, hamile olup olmadığını anlamak için idrar rengine bakmaktadır. Ancak idrar rengi, doğrudan hamile olduğunu gösteren bir etken değildir. Kadın hastalıklarının büyük kısmı idrar renginde değişmeye neden olmaktadır.

Hamilelikte İdrar Rengi

Hamilelerde idrar rengi değişikliği, doğuma kadar devem etmektedir. Bunun nedeni, anne adayının beslenme düzeninin, idrar rengini etkilemesidir. İdrar renginde görülen değişimlerin nedenleri genellikle su tüketimi ve beslenme düzenidir. Eğer yeterli düzeyde su içiyor, beslenme düzenine dikkat ediyorsanız, idrar rengi açık sarıdır.

Hamilelerde idrar rengi sağlıklı bir hamilelik geçirdiği hakkında bilgiler vermektedir. Hamilelik süresi boyunca görülebilecek idrar renkleri ve sebepleri şu şekildedir:

Parlak Sarı Renk: Hamilelerde idrar rengi parlak sarı renkli ise sebebi, tüketilen vitaminlerdir. İdrara parlaklık kazandıran, riboflavin maddesidir. Bu madde, B2 vitamininde yüksektir. B2 vitamini; yumurta, kümes hayvanlarının eti, avokado, kuşüzümü besinlerinde vardır. Bu besinleri fazla tüketiyorsanız, neon tonlarda idrar renginin görülmesi normaldir. Ancak vitaminlerin olması gerekenden fazla tüketilmemesi gerekir. Hamilelikte idrar rengi parlak sarı ise sağlıklı bir renk olduğunu söylemek doğru değildir. Anne adayı, vitamin tüketimine dikkat etmelidir.  

Çok Açık Sarı Renk: Hamilelerde idrar rengi çok açı sarı olabilir. Bu durum, anne adayının çok fazla sıvı tükettiğini gösterir. Eğer anne adayı olması gerekenden fazla su içiyor veya farklı sıvılar tüketiyorsa, idrar şeffaf denilecek kadar sarı bir görünüm alır.

Altın Rengi: İdrar renginin altın rengi olması, B grubu vitaminlerin fazla tüketildiğini gösterir. Hamilelerde idrar rengi, B1, B2 ve B12 vitaminlerine göre değişiklik göstermektedir.

B grubu vitaminler şu besinlerde vardır:

 • Süt
 • Yoğurt
 • Tavuk
 • Yumurta
 • Kırmızı et
 • Kuruyemiş
 • Baklagiller
 • Kuru fasulye
 • Mısır
 • Buğday

Turuncu Renk: Hamilelerde idrar rengi bazı durumlarda turuncu olabilmektedir. Turuncu olmasının nedeni ise genellikle idrara renk veren besinlerin tüketilmesidir. Örneğin; anne adayının fazla havuç tüketmesi, turuncu idrarın görülmesine neden olacaktır.

Mavi veya Yeşil Renk: Mavi veya yeşil renkli idrar görülmesi, sağlıklı bir durum değildir. İki farklı nedeni vardır; enfeksiyon ve gıda boyası içeren besinlerin tüketilmesi. Hamilelerde idrar rengi mavi veya yeşil ise mutlaka hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kırmızı Renk: Hamilelerde idrar rengi kırmızı ise endişe edilmesi gereken bir durum olduğunu söylemek mümkündür. Bazen sadece besinlerden kaynaklı olsa da hastalıkların belirtisi olabilir.

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalı?

Hamilelerde idrar rengi hakkında uzmanlar ortak görüşlere sahiptir. Uzmanların açıklamış olduğu bilgilere göre ideal idrar rengi, hafif açık sarı renkli idrardır. Hamilelikte idrar rengi çok açık veya çok koyu sarı olmamalıdır. Ancak bu durumlar da endişe edilecek durumlar değildir.

Hamilelerde İdrar Rengi

Hamilelerde idrar rengi kırmızı, mavi, yeşil gibi beklenmeyen renklerse anne adaylarının sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Eğer hamilelerde idrar rengi kırmızı ise kan olma riski vardır. İdrarda kan olması ise tümör gibi tehlikeli hastalıkların belirtileri arasındadır. Hamilelerde idrar rengi hakkında bilgilere sahip olmalı, beklenmeyen bir durum gördüğünüzde doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte vücutta salgılanan laktasif maddeler daha fazla olduğu için idrar renginde değişmeler meydana gelir. Bu değişimlerin hamileliğin ilk haftasından itibaren görülmesi mümkündür. Bazı kadınlarda idrar rengi daha koyu olurken bir kısmında daha soluk renkler görülmektedir. İdrar rengindeki açıklık veya koyuluk, endişe edilecek bir durum değildir. Hamilelik belirtisi olan idrar rengindeki değişme birçok kadında görülür.

Hamilelikte, kadınların vücudunda değişikliklere sebep olur. Hamilelik belirtilerinin başında gelen idrardaki renk değişimi, açık ya da koyu sarı olarak görülmektedir. Ancak beslenme düzeni veya vitamin eksikliği gibi durumlar, idrar renginin pembe veya kırmızı olmasına da neden olmaktadır. Hamile kadınlarda idrar renginin kırmızıya dönmesi halinde gerekli kontroller sağlanmalıdır.