Hamilelik Bulantısına Ne iyi gelir?Gebelikte en sık rastlanan sorunlardan biridir hamilelik bulantısı. Peki hamilelik bulantısına ne iyi gelir? Neredeyse her anne adayı, hamileliğin ilk aylarında bulantı sorunları yaşar.  Sabah bulantısı diye de bilinen bu durumun ,hormonal  sebeplerle gerçekleştiği gerçektir. Hamilelik bulantısı normaldir peki  Hamilelik bulantısından kurtulmak mümkün müdür?

Hamilelik Bulantısı Sebepleri

Hormonal değişiklikler ,Psikolojik etmenler ve Bazı vitamin eksiklikleri hamilelikte bulantılara sebep olarak gösterilebilir.

Gebelik , kadın bedeninde büyük bir hormonal  ve fiziksel değişimlere yol açar. Anne adayının, vücudu bebeğin sağlıklı gelişmesi ve rahat bir doğumla dünyaya gelebilmesi için 40 hafta boyunca hazırlanır. Anne adayı  bedenindeki yavruyu en iyi şekilde korumak , beslemek ve onu sağlıklı bir şekilde büyütmek koşullarını hazırlamak için ; Beta HCG ve östrojen hormonları yüksek miktarlara salgılayarak bedeni doğum anına dek yavruya en uygun yaşam alanı haline getirir. Beta HCG ve Östrojen hormonlarının yoğun salgılanması anne adayının sabah bulantısı ya da genel olarak yaşadığı  bulantı  probleminin ana faktörlerinden birisi olur.  Özellikle ikiz bebek bekleyen anne adayları için  bu hormonlar daha da yüksektir  haliyle mide bulantısı görülme ihtimali daha da yüksektir.

Anne adayının , tüm bedeni bir cana hayat verme özverisiyle çalışırken yaşanan fiziksel değişikliklerin ve kimyasal (hormonal) yoğunluğun  sebep olduğu bulantılar, diğer tüm hamilelik belirtileri gibi bebeğin doğumu ile birlikte sonlanacaktır.

Sıcaklık hassasiyeti yanında koku hassasiyeti ve duyu hassasiyeti de normalden yüksek olmak zorundadır ve anne adayının vücudu  bunu da doğacak bebeğe annesinin en iyi şekilde bakabilmesi için sebep olur, koku hassasiyetinin gelişmesi kokular dolayısıyla bulantılar yaratabilir fakat daha hassas bir koku duyusuyla bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte farklı kokan salınımları olursa tespit etmeniz kolaylaşacak hatta gıda zehirlenmesine sebep olabilecek bozulmuş gıdaların kokusunu dahi daha kolay ayırt edeceksiniz.

Tüm bu sebeplerle birlikte,

Hamilelik bulantısına ne iyi gelir?

Öncelikle ;

Moral, temiz hava ve B vitamini takviyesi diyebiliriz.

Bunlar  yanında , her hamilelikte farklı yöntemlerin işe yaradığını söylemekle beraber ;

  1. Akupunktur , Asyalı kadınların öncelikli tercihi,
  2. Donmuş meyveler tüketilmesi,
  3. Zencefil,
  4. Nane ve narenciye , kahve kokuları
  5. Klima, vantilatör
  6. Doğal hafif tuzlu Kraker ya da Grisini

Gibi yöntemler  de denenebilir.

Hamile Annenin Moralinin yüksek olması hamilelik etkilerinin hafifletilmesi için çok önemlidir.

İlk  kez hamile kalan anne adayları , gebelik süresince yaşanan normal etkileri ilk kez yaşıyor oldukları için çok hassas olabilirler. Duygusal olarak en çok desteklenilmesi gereken dönemlerin başında gelir hamilelik süreci.  Eş, aile ve doktorların anne adayının  moralini yüksek tutması , onu psikolojik olarak da anneliğe hazırlaması çok önemli ve gereklidir. Zihinsel olarak anne olmaya hazırlanan bir anne adayının  hamilelik  bulantısı, diğer hamilelik belirti ve yansıyan etkilerini  ortadan kaldırılabilir. Anne adayının mutlu bir hamilelik geçirmesi, bebek ve anne sağlığı açısından da çok önemlidir. Yapılan araştırmalar, anneliğe psikolojik olarak da hazırlanmış adayların daha kolay  bir hamilelik geçirdiklerini gösteriyor.

Temiz Hava Her zaman çok önemlidir ve özellikle hamilelikte en önemlisi uzun doğa yürüyüşleri ve temiz hava almaktır. Temiz hava hamilelik bulantılarına iyi gelir.

Bol oksijen , hamilelik sıkıntılarının çoğunu ortadan kaldırabilir.

Gebelik  boyunca her an ortaya çıkabilen mide bulantısına  en iyi gelen şeylerden biri oksijenin vücudumuz için önemi dolayısıyla ; temiz havadır. Özellikle sabah bulantılarında  mutlaka , evin pencerelerini açarak ortama oksijen akışı sağlamalı , temiz ve taze havanın ortamınıza yayılmasını ve hamilelik bulantısının hızlıca geçmesini  sağlayabilirsiniz. Taze havanın yatıştırıcı etkisinin ve rahatlığının evinize girmesini sağlayarak rahatlayabilirsiniz. Temiz havada derin nefesler almak ve nefes egzersizleri yapmak rahat bir doğum için de önemlidir. Hamile bireyin hamilelik boyunca sigara içmemesi anne ve bebek sağlığı için, rahat bir doğum için çok önemlidir. Özellikle  anne adayı sigara içilen ortamlarda bulunmamalıdır. Sigara dumanı anne adayı için  mide bulantısı sebeplerinden biri olabilir.

Doktor tavsiyesi ile B Vitamini Takviyesinin hamilelik bulantılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Bazı gebeliklerde , hamilelikte mide bulantısı,  vücuttaki vitamin değerlerindeki değişimden kaynaklanmaktadır, vücut bebeği , annenin vitamin ve mineral depolarından besler, bu sebeple bazı vitamin eksiklikleri mide bulantısına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda doktor tavsiyesiyle  eksik olan  B vitamini vitamin hapları ile takviye edilebilir . Öncelikle mutlaka vitamin desteği için doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuzun yaptığı testler sonucunda bulantı sebebi vitamin eksikliği olarak tespit edilirse , doktorunuz güvenli ve doğru ilaçlarla desteklenmenizi sağlayacaktır.

Faydalı Yazı Başlıkları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*