1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Hamilelikte Ayak Şişmesi *2023 Hamilelikte El Ayak Şişmesi 


0

Hamilelikte ayak şişmesi olgusu özellikle son trimesterde, gebeliğin fizyolojik bir sonucudur. Hamilelikte ayak şişmesi son derece bilindik belirtilerdir. Hamilelikte ayak şişmesi ayakların ve ayak bileklerinin ve ayakların şişmesi, su tutulmasındaki genel artışı, yani vücut sıvılarının dokularda ve vücudun önceden oluşturulmuş boşluklarında durgunluğunu yansıtır. Bu durgunluk, hamilelikte ayak şişmesi ile ilgili hormonal, hematolojik ve fiziksel değişikliklerle bağlantılıdır. Gebelikte ayak şişmesi konusunda çeşitli çözümler vardır. 

Her şeyden önce dinlenmek ve uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak iyidir. Bundan sonra, orta düzeyde egzersiz yapmak, diyete dikkat etmek, rahat ayakkabılar giymek vb. iyi bir uygulamadır. Preeklampsi, hamilelikte ayak şişmesi gibi komplikasyonlar doğumdan sonra bir hafta içinde kaybolur.

Hamilelikte ayak şişmesi özellikle gebeliğin son döneminde hamile kadınların vücut dokularında meydana gelen su tutulmasının olası etkilerinden biridir. Bu nedenle ayakların ve diğer bölgelerin şişmesi kötüleşmedikçe doğuma hazırlanan vücudun fizyolojik bir tepkisi olarak kabul edilir. 

Hamilelikte ayak şişmesi başlangıcını fark etmek oldukça kolaydır. Çünkü cilt çok özel bir görünüm kazanır. Cilt aslında gergin, parlak ve belirgin şekilde şişmiş gibi görünür. Su tutma, ayakları etkilemenin yanı sıra bacakları, kalçaları, elleri ve yüzü de etkileyebilir.

Tıpta su tutma, vücuttaki sıvıları hem dokularda hem de vücudun önceden oluşturulmuş boşluklarında tutma eğilimidir. Bu sıvıların durgunluğu hamilelikte ayak şişmesi nedeni olur ve kendini karakteristik bir işaretle gösterir.Ek olarak, uzun vadede, durgun sıvı içinde durumu zorlaştıran toksik maddeler birikir. Su tutma hakkında konuştuğumuzda bahsettiğimiz sıvıların kökeni kandır. Yani hamilelikte ayak şişmesi aslında bunlar venöz damarlardan kaçan plazmadan oluşurlar. Su içeren, mineral tuzlar ve proteinler, plazma kanın korpüsküler olmayan kısmıdır.

Hamilelikte El Ayak Şişmesi 

Su tutmanın karakteristik bir işareti şişmektir. hamilelikte ayak şişmesi gibi el şişmesi, yüz şişmesi de görülür. Özellikle son günlerde şişlik çok daha belirgindir.  Güçlü su tutma özelliğine sahip bir kişinin cildi, bir parmakla bastırılırsa, birkaç saniye içinde kaybolan bir deliğe çok benzeyen bir içbükeylik oluşturur.

Hamilelikte El Ayak Şişmesi

Doktor, hamilelikte ayak şişmesi su tutma derecesini değerlendirmek için bu özelliği bir test için kullanır. Su tutulmasının belirgin olduğu bir noktaya bastırır ve oluşan izlenimin ne kadar derin olduğunu ve kaybolmasının ne kadar sürdüğünü gözlemler.

Doğumdan sonra ayaklarda şişkinliklerin yanı sıra vücudun diğer kısımlarının tutulması, sönmesi ve normale dönmesi, terlemenin artması ve böbrek aktivitesinin artması sayesinde günlük idrar miktarını artırır.

Şikayetleriniz bir haftadan uzun sürerse, herhangi bir iyileşme görmezseniz, bacaklarınızda ağrı ve şiddetli baş ağrıları hissederseniz, doktorunuza başvurmanız ve klinik testlerden geçmeniz önerilir.

Hamilelikte ayak şişmesi, bahsedildiği gibi, vücudun hamilelik durumuna fizyolojik bir tepki vermesinin bir sonucu olduğu gibi, tamamen önlenemeyen bir durumdur.Ancak bu, su tutmanın ciddiyetinin bir şekilde azaltılamayacağı anlamına gelmez. Sağlıklı ve dengeli bir diyet benimseyerek vücut ağırlığını kontrol altında tutmak, diürezi teşvik etmek ve kan dolaşımını iyileştirmek mümkündür.

Aşağıda, hamilelikte ayak şişmesi ellerde, kalçalarda ve bacaklarda şişlik olması durumunda uygulanan diyet önlemlerini aktarıyoruz.

Hamilelik normalden daha fazla kalori gerektirir ama bu durumu abartmamak lazım. Gördüğümüz gibi, aslında kilo alımı, su tutulmasından sorumlu faktörlerden biridir.

Özellikle maya içerenleri ekmek , pizza vb nişastalı gıdaları fazla tüketmeyin. Çünkü bunlar şişliği artırmaya eğilimlidir. Su tutmayı teşvik etme eğiliminde oldukları için tuzlu, yağlı, sindirimi güç gıdalardan kaçının. Ayrıca, bilinmeyen (dolayısıyla kontrol edilemeyen) ve sıklıkla aşırı miktarda tuz içerdiklerinden bazı paketlenmiş gıdalardan hamilelikte ayak şişmesi için kaçınılması tavsiye edilir.

Böbrek aktivitesini ve diürezi teşvik etmek için bol su için. Meyve ve sebze gibi gıdaların alımını artırın. Meyve ve sebzeler sağlıklı besinlerdir. Diürezi teşvik ederler ve bağırsak aktivitesini düzenleyen birçok lif içerirler. Ayrıca meyve, elimine edilen nişastalı gıdaların kısmen yerini almaktadır.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Nasıl Geçer? 

Bazen ayaklarda ve vücudun diğer bölgelerinde aşırı şişme, hamile kadınların çok korktuğu preeklampsi veya gestoz olarak bilinen sendromun bir işaretidir. Preeklampsi sadece hamilelikte ayak şişmesi ile değil, aynı zamanda proteinüri ve hipertansiyon ile karakterizedir.

Proteinüri, elimine edilen idrardaki proteinin artması, hipertansiyon ise kan basıncının artmasıdır. Preeklampsi şüphesi durumunda durum daha da dejenere olabileceğinden ve anneyi ciddi tehlikeye atabileceğinden, hamilelikte ayak şişmesi sürecinde gerekli tüm araştırmaların derhal yapılması iyidir.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Nasıl Geçer

Dokuz aylık hamilelikte ayak şişmesi konusunda yardımcı olabilecek bazı basit doğal çözümler vardır:

  • Dar ayakkabılardan kaçının. Önemsiz görünebilir, ancak rahat ayakkabılar giymek hamilelik sırasında şişmiş ayakları önlemenin ve rahatlatmanın harika bir yoludur. İdeal ayakkabı 3 veya 4 cm topuklu ve geniş tabanlıdır.
  • Sıcaklık izin verdiğinde, dereceli kompresyon çorapları giymek faydalı olabilir.
  • Vücut ağırlığındaki artışa dikkat edin. Hamilelik sırasında kilo alımını sınırlamak hamilelikte ayak şişmesi ve birçok nedenden dolayı önemlidir. Bunların arasında ayak şişmesinin önlenmesi de vardır. Aşırı vücut ağırlığı, aslında, damarlardaki baskıyı kötüleştirir. Ayrıca vücut sıvıları özellikle yağ dokusunda durgunluk eğilimi gösterir ve ayak ve bacakların şişmesinin temelinde su tutulması vardır.
  • Düzenli fiziksel aktivite almak dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur. Hamilelik sırasında spor yapmak yasak değildir. Önemli olan özel durumunuza uygun bir hareket türü seçmektir. Günlük kısa yürüyüşler bile dolaşımın iyileşmesine ve dolayısıyla ayakların ve bacakların sağlığına yardımcı olabilir ve iyileştirebilir.
  • Bir an rahatlamak için uzandığınızda, ayaklarınızı yüksekte tutun, bacaklarınızın altına kalçalardan daha yüksek tutulması gereken bazı yastıklar koyun. Bu pozisyon, venöz kanın alt uzuvlardan kalbe dönüşünü kolaylaştırır ve ideal olarak günde en az bir saat alınması tavsiye edilir.
  • Yürüyerek çok fazla zaman harcamaktan kaçının 
  • Aşırı sıcak ortamlardan kaçının ve hamilelikte ayak şişmesi yürümenize engel hale gelirse doktora danışın.        

Hamilelikte Tek Ayak Şişmesi 

Henüz doğum iznine çıkmadıysanız ve bilgisayar başında birkaç saat oturarak geçiriyorsanız, hamilelikte ayak şişmesi için ayaklarınızın altına bir tabure koymayı alışkanlık haline getirin. Diürezi teşvik etmek ve su tutulmasıyla mücadele etmek için yeterli miktarda durgun su içirin ve tuz ve hayvansal yağları düşük bir diyet uygulayın.

Akşamları iki veya üç yemek kaşığı iri tuzu çözdüğünüz ılık su ile ayak banyosu yapmak, ayak ve bacaklara ferahlatıcı ve yorgunluk giderici bir kremle masaj yapmak hamilelikte ayak şişmesi için faydalı olabilir. Bacaklarda ve ayaklarda hafif şişlik hamilelikte çok yaygındır ve önemli bir endişe değildir. Bununla birlikte, belirgin bir şişlik , özellikle sadece ayaklarla sınırlı olmadığında ve elleri ve yüzü de içerdiğinde, sizi doktorunuzun tavsiyesine başvurmaya itmelidir. 

Aslında önemli bir ödem, hamileliğin üçüncü trimesterinin çok ciddi bir patolojisi olan ve sıkı kontrol altında tutulması gereken bir gestoz belirtisi olabilir. Genellikle doğumdan sonra hamilelikte ayak şişmesi sorunu birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir. Sorun bir haftadan fazla devam ederse, özellikle ağrı ve şiddetli baş ağrıları hissediyorsanız, yapılacak klinik testleri değerlendirecek olan doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Bazı gebelerde ise tek ayak şişmesi görülür. Bu durumda yapılması gereken en önemli şey kısa sürede bir doktora danışmak olacaktır.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Neden Olur? 

Hamilelikte ayak şişmesi vücut sıvılarının dokulardaki durgunluğundan kaynaklanır. Hamilelik sırasında kanın bileşimi değişir, sıvı kısmı (plazma) korpüsküler kısma kırmızı kan hücreleri , beyaz kan hücreleri ve trombositler kıyasla artar. Parçacık olmayan kısım, belirtildiği gibi, su tutma fenomenine neden olan sıvıdır.

İlk anlardan itibaren, hamile kadınlarda bir hormon olan progesteron seviyelerinde bir artış gözlenir. Vazodilatör olarak görev yapan bu hormon, kan dolaşımını yavaşlatır ve kan stazını arttırır. Böylece su tutulması ve hamilelikte ayak şişmesi nedeni olur.

Son üç aylık dönemde uterus, vücudun alt kısımlarından (ayaklar ve bacaklar) kalbe kan taşıyan venöz damarları sıkıştırarak önemli ölçüde genişler. Bu, kan akışının yükselmesini zorlaştırır ve alt uzuvlar boyunca sıvıların durgunluğunu destekler. Böylece hamilelikte ayak şişmesi kaçınılmaz hale gelir.

Ayakların şişmesini kötüleştirmek, hatta bazen kararlı bir şekilde, aşırı kilo veya obezite, yüksek sıcaklıklar (yani atmosferik ısı) ve uzun süre ayakta durmak gibi çeşitli faktörlerin bir araya gelmesi olabilir.

Fazla kilo ve obezitenin etkisi, vücut sıvılarının yağ dokusunda daha kolay durma eğiliminde olmasıyla açıklanır. Böylece fazla kilolu ve obez kadınlarda hamilelikte ayak şişmesi konusundaki yağ dokusu içeriği oldukça fazladır. Atmosferik ısı kan damarlarının genişlemesini artırır ve diğer yandan, kan dolaşımını yavaşlatarak kanın durmasını sağlar. Başka bir deyişle, progesteron için yukarıda açıklanana benzer bir davranış gözlenir.

Son olarak, saatlerce ayakta durmak yerçekimi gereği, kanın yukarı çıkmasını zorlaştırır ve atmosfer sıcaklığında olduğu gibi, alt uzuvlarda kan stazını arttırarak hamilelikte ayak şişmesi arttırır.

Hamilelikte Ayak Bileği Şişmesi 

Çoğu kadında hamilelikte ayak şişmesi olmaz ama bilekler şişer. Doğumdan hemen sonra sönmeye başlar ve bir hafta kadar içinde normale dönüş gözlemlenir.

Ancak hem gebeliğin son haftalarında hem de doğumdan sonra iyileşmeyi hızlandırmak için aşağıdaki ilaçları uygulamak mümkündür:

  • Uzun süre ayakta durmaktan kaçının. Bu tavsiyeye uymak mümkün değilsevücut ağırlığını iki ayak üzerinde dengelemeye özen göstermekte fayda var.
  • Hamilelikte ayak şişmesi için en önemli çarelerden biri, günde en az bir saat bacaklar ve ayaklar kalçalardan daha yukarıda olacak şekilde dinlenmektir. Bu pozisyon, aslında yerçekiminin etkisiyle, venöz kanın alt uzuvlardan kalbe dönüşünü kolaylaştırır. Kanepe, yukarıda belirtilen duruşu alabileceğiniz idealdir. Ancak aynı sonucu bir yatakta yatarken ve ayaklarınızın altına bir veya iki yastık koyarak da alırsınız.

Son olarak, bacak bacak üstüne atmaktan kaçının. Rahat ayakkabılar giyin. Kan durgunluğunu arttırmamak ve hamilelikte ayak şişmesi için bağcıksız ve daha büyük bir ayakkabı almak faydalı olabilir. Aslında çok dar olan ayakkabılar kan ve vücut sıvılarının dolaşımını engelleme eğilimindedir.

Bazı ayak egzersizleri yapın. Ayakları bükün ve gerin ve ayak bileklerini saat yönünde ve saat yönünün tersine döndürün. Hepsi farklı sayıda ve günde birkaç set için; bu tür hareketler kan dolaşımını teşvik eder ve vücudun dokularındaki kan stazını azaltır.

Orta derecede egzersiz yapın. Kan dolaşımını ve venöz dönüşü teşvik etmek, hamilelikte ayak şişmesi engellemek için yürüyüşlere çıkmak faydalı olabilir. Açıkçası, yapılan egzersiz miktarı yeterli olmalı ve aşırı olmamalıdır. Ayrıca bol su tüketmeniz çok önemlidir. Yaz dönemindeki hamilelerde bu tür ödemler daha sık görülmektedir.

Hamilelikte Ayak Şişmesi

Çok sıcak ortamlardan kaçının. Mümkünse gün içinde çok sıcak ortamlardan kaçınmakta ya da günün orta saatlerinde yaz güneşine maruz kalmakta fayda var. Hamilelikte ayak şişmesi için doktorunuz öneriyorsa elastik çoraplardan da giyinebilirsiniz. Birçok kişi hamilelikte ayak şişmesi için bu çorapları tercih etmektedir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap