1. Ana Sayfa
 2. Hamilelik

Hamilelikte Beyaz Akıntı *2023


0

Hamilelikte beyaz akıntı anne adaylarında çok sık görülen bir durum olmaktadır. Hamilelik dönem içinde vücutta yer alan östrojen hormonu artmasından dolayı vajinal akıntıların da artması son derece normal olmaktadır. Bu durumda hamilelikte beyaz akıntı bazı durumlarda normal olmasına rağmen bazı durumlarda ise hormonsal değişimler yerine başka nedenlerden de kaynaklanması mümkün olmaktadır. Hamilelikte beyaz akıntı sorunlarında bu tarz durumlar oluşması halinde uzman doktor yardımı alınmasında fayda vardır. Gebelik döneminde vajinal akıntıların arttığı veya daha farklı olduğu dönemlerde bulunmaktadır. Hamilelikte beyaz akıntı miktarı, yapısı ve görüntüsü zaman zaman farlılık göstermektedir. Genel olarak gebeliğe bağlı olan akıntılar kokusuz ve beyaz kıvamda ince yapıya sahip olmaktadır. Beyaz akıntı kaşıntıya neden olmaz ve büyük sorunların habercisi değildir. 

Hamilelikte Beyaz Sümüksü Akıntı

Hamilelikte beyaz akıntı hamilelik dönemi sırasında vajina duvarı ve rahim ağzı yumuşamasından dolayı enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale gelmektedir. Bu bölgelerde olması mümkün olan enfeksiyonların önüne geçmek adına akıntı oranında artış olmaktadır. Bu neden ile hamilelikte beyaz sümüksü akıntı gebelik hormonlarının değişmesi ile ortaya çıkmakta ve bebeği dış etkenlerden koruyan fizyolojik bir durumdur.

Hamilelikte Beyaz Sümüksü Akıntı

Hamilelikte beyaz akıntı şekillerinde bu tür akıntı çekince uzayan, şeffaf, yumurta akına benzeyen ya da beyaz sümüksü bir görünüme sahiptir. Bunların yanı sıra bu durum daha çok hamilelik döneminde görülse de ve normal bir durum olsa da akıntıda bir değişiklik söz konusu olması halinde rutin hamilelik kontrolleri sırasında uzman doktora bilgi verilmesi doğru olacaktır.

Hamilelikte Beyaz Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte beyaz akıntı bu dönemde anne adayının pek çok değişimi ile ortaya çıkmaktadır. Vajina hamilelik dönemi sırasında rahim ağzını ıslak tutmak ve bu bölgenin her türlü enfeksiyonlardan korunması adına daha fazla akıntı üretmektedir. Gebelikte beyaz sümüksü akıntı genel olarak bu sağlıklı döngüden kaynaklanmaktadır. Beyaz akıntı bu neden ile kötü koku ve kaşıntı gibi sorunların eşlik etmediği beyaz renkli akıntı olması halinde endişe edilmesine gerek yoktur. Hamilelik dönemi boyunca vajinal akıntının genel olarak günlük, süt kıvamında ince olması son derece normal bir durum olmaktadır. Lökore olarak bilinen beyaz sümüksü akıntı hamilelik boyunca vücudun hormonal değişimlere karşı vermiş olduğu bir tepkidir.

Hamilelikte Beyaz Akıntı Neden Olur

Hamilelikte beyaz sümüksü akıntı belirtileri şunlardır;

 • Berraklık,
 • Beyaz renk,
 • İnce ya da sümüksü kıvamda,
 • Genel olarak kokusuz olmaktadır.

Bazı anne adaylarında hamilelikte beyaz akıntı çok daha hafif düzeyde kokulu olması mümkündür. Kişinde kişiye akıntı oranlarında değişiklikler olabilir ve hamilelik sürecinin her döneminde bu tarz akıntı görülmektedir. Hamilelikte beyaz akıntı olan sümüksü türü gebeliğin ilk 3. haftasında meydana gelir ve 6. haftasından sonra daha da fazla olmaktadır. Bunun nedeni bu dönemden sonra östrojen seviyesi ile beraber pelvik bölgeye kan akışı artar. Serviks içinde yer alan mukus bezleri çok daha fazla çalışmaya başlamasından dolayı hamilelikte beyaz sümüksü yada şeffaf biçimde akıntı ortaya çıkması mümkün olacaktır.

Östrojen seviyeleri ile beyaz sümüksü vajinal akıntının artmasına neden olan etkenlerden bazıları;

 • Düşük lifli besinler tüketmek,
 • Stres,
 • Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak,
 • Vajinaya kan akışının artması,
 • Çok daha fazla vücut yağı bulunması,
 • Östrojen hormonunun baskınlığı,
 • Vajina duvarının genişlemesi,

Hamilelikte beyaz akıntı normal zamanda olduğu gibi gebelik döneminde de bazen artar, bazı zamanlarda da azalır. Hamilelik döneminde vajinadan gelen beyaz sümüksü akıntı hormonlar ile alakalı olmasından dolayı anne karnında bulunan bebeğe kesinlikle zararı yoktur.

Hamilelikte Beyaz Sulu Akıntı

Hamilelikte beyaz akıntı genel olarak gebelik döneminde son derece normal vajinal akıntı olmaktadır. Bu akıntıya lösore adı verilmekte ve gebelik sırasında vücutta değişen hormonlara verilen son derece normal bir tepkidir. Bu tarz akıntılar vajinanın temiz kalmasına ve enfeksiyon oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. Hamilelik döneminde beyaz sulu akıntı oluşumu çok daha normal ve bir enfeksiyon belirtisi olmamaktadır. Hamilelikte beyaz akıntı normal olarak kokusuz ya da çok hafif bir kokuya sahiptir. Anne adayında vajina duvarının ve serviks bölgenin yumuşaması halinde akıntının artmasına neden olabilir. Hamilelikte beyaz sulu akıntı normal olarak görülmesine rağmen akıntının renginde, yoğunluğunda ve kokusunda meydana gelen değişim akıntının nedeni ile ilgili olmaktadır.

Hamilelikte beyaz akıntı çeşidinin sulu olmasının farklı nedenleri bulunmaktadır.

Hamilelikte beyaz akıntı bol sulu olması halinde hamilelikte suyun gelmesinin daha yakın olduğuna işaret etmektedir. Gebeliğin sonunda olması halinde bu tarz akıntı normal bir doğrum olayının başlamasına işaret etmektedir. Beyaz akıntı sulu çeşidi erken doğuma ve enfeksiyona işaret etmesi mümkün olduğundan kesinlikle uzman doktora görünmesi gerekir.

Hamilelikte Beyaz Akıntı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte beyaz akıntı normal olarak genellikle hamilelik döneminin ilk 6 ile 8. haftalarında fark edilir düzeyde olmaktadır. Özellikle hamilelik döneminin son 3 ayında hücresel bağışıklığının azalması sonucunda akıntı gelişimi daha da kolaylaştırmaktadır. Mantar enfeksiyonu vajina bölgesinde yer alan koruyucu iyi bakteri topluluğunun azalması sebebi ile meydana gelir. Hamilelik doğum kontrol hapları ile gebelik şekeri mantar enfeksiyonun oluşmasını kolaylaştıran etkenlerdir. Hamilelikte beyaz akıntı gebelik döneminin ilk aylarından itibaren başlamakta ve genel olarak doğuma kadar devam etmektedir. Burada önemli olan akıntının özelliklerinin doğru olarak takip edilmesidir.

Gebelikte su gelmesi son derece acil ve önemli bir durum olup bazen akıntıdan ayrılmayabilir. Bu gibi sorunlarda hiç zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir. Hamilelikte beyaz akıntı küçük oranlarda ve belirsiz aralıklar ile ortaya çıkarken amnion suyu devamlı olarak dışarı sızmaktadır. Amniyotik sıvı genel olarak berrak ya da hafif sarımsı, su kıvamında olup kokusuz ya da biraz hoş kokulu olmaktadır. Hamilelikte beyaz akıntı nedeni ise vajinal asidinin bozulmasına bağlı glikojen oranının artmasıdır. Bu durum enfeksiyon için zemin oluşturmakta ve Hamileliğin son aylarında bebek bekleyen kadınların su kesesinin açılarak su gelmesi sorunu akıntı ile karıştırılabilir.

Hamilelikte Beyaz Akıntı Normal Mi?

Hamilelikte beyaz akıntı pek çok anne adayında farklı olmakta ve gebeliğin ilk haftalarında vajina bölgesinden bir akıntı gelmektedir. Bu süreç içinde beklenmeyen akıntılar meydana gelirse ve akıntılar ile birlikte aniden gelen kasık ağrıları da görülecektir. Ancak her anne adayında hamilelikte beyaz akıntı görünmez. Bundan dolayı akıntı olmaması gibi durumlarda bebek bekleyen kadınların endişelenmesine gerek yoktur. Hormonal etkenlerin farklı olması nedeni ile her hamilelikte akıntı sorunları da farklı olmaktadır.

Fizyolojik akıntı olarak bilinen hamilelikte beyaz akıntı östrojen hormonunun salgısının değişmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda vajina bölgesi bakterilerden korunmak adına çok daha fazla çaba göstermektedir. Mekanizması çok daha güçlü olup artan mekanizma doğal olarak akıntının artmasını sağlamaktadır. Anne adayı hamileliğin başlangıç anından itibaren hormonal dengelerde oluşan değişimlerden kaynaklanan ve zaman ilerledikçe anne karnında büyüyen bebek ile anne karnı adaptasyon sürecinden kaynaklı meydana gelen değişikliklerden biri de beyaz akıntı olmaktadır.

Hamilelikte Beyaz Akıntı Olur Mu?

Hamilelikte beyaz akıntı fizyolojik bir durum olduğundan genel olarak bir tedavi gerektirmediği için korkmak yersiz olur. Hamilelik genel olarak kadınların bedenlerinde pek çok değişikliklerin oluşması ile birlikte hem çok daha zorlu hem de heyecan verici bir süreç olmaktadır. Akıntının daha fazla olması bazen anne adaylarının daha fazla endişelenmesine neden olsa da bu dönem normal bir süreçtir. Hamilelikte beyaz akıntı Kadınlarda vajina içinde yer alan nemliğin sağlanması ve genital bölgenin enfeksiyonlardan korunması ile kayganlığın artması gibi birçok amaçlarla salgılanan fizyolojik akıntı son derece normal bir durum olmaktadır. Üreme çağında olan bütün sağlıklı kadınlarda görülmektedir.

Hamilelikte Beyaz Akıntı

Saydam ya da beyazımsı bir renge sahip olan ve hafif olan akıntı hamilelik döneminde biraz daha artması normal bir durum olmaktadır. Hamilelikte beyaz akıntı olur mu sorusunda paniğe kapılan anne adaylarının endişesi yersiz olmaktadır. Bu dönemde akıntı olur ve bu durum son derece normal olmaktadır. Ancak akıntının rengi ile kıvamında oluşan değişimler farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olacağından bu gibi durumlarda hamilelikte beyaz akıntı hiç zaman kaybetmeden uzman kadın doğrum doktorundan yardım almak çok daha doğru olacaktır.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap