1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Hamilelikte Burun Kanaması *2023


0

Hamilelikte burun kanaması en sık görülen sorunlardan bir tanesidir. Hamile kadınlar günün herhangi bir anında sorun yokken birden burun kanamasıyla karşılaşabilir. Hamilelikte burun kanaması birkaç damla ya da şiddetli bir şekilde görülebilir. 40 hafta süren gebelik döneminde, bebek hızla gelişmeye devam ediyor. Bu süreç boyunca anne adaylarının vücutlarında da değişiklikler ortaya çıkar. Hamilelikte burun kanaması da bunlardan bir tanesidir. Gebelik, birinci, ikinci ve üçüncü trimester dönemlerinden oluşur. Her biri üç ay sürer. Her dönemde anne adayında görülen şikayetler farklılık gösterebilir. Bazı problemler zamanla ortadan kalkabilir. İkinci dönemde hamilelikte burun kanaması ortaya çıkabilir.

Hamilelikte burun kanaması ile karşılaşırsanız ne yapmanız gerekir? Hamilelikte burun kanaması şikayeti, burnun iç dokusunda şişmeyle kendisini gösterebilir. Bebeğin artan besin ihtiyacının karşılanması için anne vücudu daha fazla kan üretmeye başlayacaktır. Kan hacminin artması nedeniyle burnun iç yapısında hassas kılcal damarlar dokunun şişmesine neden olabilir. Bu şişkinlik, zaman zaman burnun tıkanmasına sebep olabiliyor. Kapalı mekanlarda, havadaki nem miktarının azalmasıyla beraber hamilelikte burun kanaması artış görülebiliyor. Kana sonrasında anne adayları telaşlanabiliyor. Bu gibi durumlarda hamilelikte burun kanaması nedir? konusu iyi anlamak gerekiyor. Gebelikteki burun kanamalarını tetikleyen konu burun mukozasının kronik kuruluğudur.

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur?

Hamilelikte burun kanaması en sık nedeni, hormonlardır. Plasentadan salgılanan hormon burun mukozasını kırılgan hale getiriyor. Östrojen hormonunda artış görülmesi de damarlanmayı ve kan akımını arttırıyor. Bu tür durumlarda hamilelikte burun kanaması görülebiliyor.

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur

Gebelik döneminde, bebek ve annede birçok değişim yaşanabiliyor. Bu değişimlerin bir kısmı normaldir. Bazı değişimlerin ise ciddiye alınması gerekir. Anne adayının gebelik döneminde kendisini neler beklediğini bilmesi önemli konulardan bir tanesidir. Hamilelik döneminde östrojen hormonunda yüksek artış görülmektedir. Östrojen salınımının yüksek olması, burun mukozasında daralmaya neden olabiliyor. Bu süreç içerisinde hücreler arasındaki sıvı birikimi artmaya başlıyor. Ödemli gibi görünen burun tıkanabiliyor. Zaman geçtikçe bebeğin artan ihtiyaçlarının karşılanması için anne adayında ciddi kan fazlalığı ortaya çıkar. Kan damalarının genişlemesi kanamayı da daha kolay hale getirir. Kılcal damarların yoğun olarak bulunduğu burun hassaslaşır ve hamilelikte burun kanaması meydana gelir.

thumbnail
Önerilen Yazı

Gebelik problemlerinden biri olan burun tıkanıklığı sizleri asla korkutmasın. Gebelik döneminde görülen burun kanamalarının genel sebebi alerjik nezledir. Mevsimsel süreçlerde hamilelikte burun kanaması oluşabilir. Kişide alerjik nezle olması durumunda doktora başvuru yapabilirsiniz. Soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlar burun kanasına neden olabilir. Gribal enfeksiyonlardan korunmak için anne adayının kalabalık ortamlardan uzak durması tavsiye edilir. Ayrıca bulunduğu ortamı sık sık havalandırması ve beslenmesine özen göstermesi de gerekir. Hamileler doktorun bilgisi dahilinde, besin takviyesi ya da vitamin alabilir. Burun kanaması burnun deforme olmasıyla da ortaya çıkabilir. Ayrıca kronik sinüzit gibi rahatsızlıklar da burun kanamasına yol açabilir. Hamile olmadan önce kronik rahatsızlıklarınız bulunuyorsa doktordan tavsiye almanız gerekir. Pıhtılaşma bozuklukları, yüksek tansiyon ya da burun travmaları ciddi problemlere neden olabilir.

Hamilelikte Burun Kanaması Hangi Aylarda Olur?

Hamilelikte burun kanamaları gebeliğin ikinci trimester döneminde görülür. Bebeğin artan fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanması için hormon artışı görülür. Bu durumda vücutta daha fazla kanın bulunmasına neden olur. Kılcal damarların genişlemesiyle beraber kanama sorunu görülme sıklığı artar.

Hamilelikte Burun Kanaması Hangi Aylarda Olur

Gebeliğin ikinci trimesterında kan hacminde ciddi artış ortaya çıkar. Kapalı ortamlar ya da hava koşulları gibi dış etkenler nedeniyle burun damarlarında çatlamalar görülebilir. Bununla beraber anne adayının burnunun hafifçe zedelenmesi bile kanayama sebep olabilir. Anne adayının bağışıklık sisteminin zayıf olması ya da sağlıklı beslenmemesi hamilelikte burun kanamasını tetikleyebilir. Havadaki nem miktarının az olması burnun kuru hale gelmesine neden olur. Hamilelikte burun kanaması ortaya çıktığı zaman mutlaka anne adayının tansiyonunu ölçülmelidir. Gebelikte görülen ve kontrol altına alınmayan yüksek tansiyon yani hipertansiyon anne adaylarının ciddi problemlerle karşılaşmasına neden olabilir.

Peki, gebelikte burun kanaması durumunda ne yapmak gerekir:

  • İlk olarak anne adayı oturtulmalıdır. Kişinin bu durumda uzanması önerilmez.
  • Burun kökünün üzerinden kuvvetlice baskı yapmak gerekir. Kanın pıhtılaşması için yeterli süre sağlanırsa kanama durur.
  • Burun köküne buz uygulanması damarların büzüşmesine neden olur

Hamilelikte burun kanamasının anne adaylarını korkutmaması gerekir. Bu dönemde ortaya çıkan kanamanın miktarı son derece düşüktür. Alacağınız basit önlemlerle kanamadan kurtulabilirsiniz.

Kanamalar bazı kadınlarda sıklıkla görülebilir. Kanama atakları hamilelerin canını ciddi şekilde sunabilir. Bu sorun genel olarak anne adayı ve bebek açısından zararsızdır. Her insan burun kanaması sorunu ile karşılaşabiliyor. Hamilelikte burun kanaması pek çok kişinin yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Bebeğin ve anne adayının damarlarında dolaşan kan miktarının artması en büyük nedenlerden bir tanesidir. Kan miktarı arttıkça burun mukozası içerisinde bulunan ince ve yüzeysel kan damarları zarar görebilir. Zaman geçtikçe bu ince damarlar artan basınca direnememeye başlar ve kan akışı görülür.

Hamilelikte Burun Kanaması Normal Mi?

Gebeliğin ilerlemesiyle annenin vücudunda kan miktarının artması kanamayı tetikler. Birçok hamile kadın bu sorunlar karşılaşabiliyor. Kan dolaşımına bağlı olarak burun mukozası içerisinde bulunan ince ve yüzeysel kan damarlarındaki basınçta artış görülüyor. Burun mukozasında bulunan ince damarlar artan basınca zaman zaman direnememektedir. Bu nedenle hamilelikte burun kanamasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu kanamalar birkaç damla ya da daha şiddetli bir şekilde görülebilir.

Gebelikte artan östrojen hormonu ve kan basıncı burnun daha hassas hale gelmesine neden olur. Havanın kuru olması ya da hapşırmak burun içi basıncını arttırabilir. Tüm bunlara bağlı olarak görülen hamilelikte burun kanaması uzmanlar tarafından normal kabul edilir. Gebelerde sıklıkla görülen bu durumun en yaygın nedenlerinden bir tanesi havanın kuru olmasıdır. Genel olarak tedavi gerektirmeyen bu tip kanamalar, basit önlemlerle engellenebiliyor. Burun kanamasından korunmak için;

  • Hastalıklardan uzak durmak,
  • Hapşırırken ağız ve burun bölgesini kapatmamak,
  • Burun temizliğine dikkat etmek,
  • Ortamdaki nem miktarını arttırmak,
  • Solunum yolunu nemli tutmak için doğal spreyler kullanmak
  • C vitamini takviyesi almak,

Bu önlemleri alarak gebelik döneminde görülen kanamaların önüne geçebilirsiniz. Kanama durduktan sonra kan basıncı kontrol edilmelidir. Eğer tansiyon, normal değerlerin üzerinde bulunuyorsa mutlaka doktora haber verilmelidir. Kanamanın uzun süre boyunca durdurulamaması hekim müdahalesine gerek duyabilir.

Sık tekrarlayan hamilelikte burun kanaması için tedavi gereklidir. Tedavi aşamasında burun içine tampon konularak uygulamaya başlanır. Ancak tampon yöntemiyle de durmayan kanama sorunlarında açık damar uçlarının yakılarak kapatılması gerekir.

Hamilelikte Burun Kanaması Ne Zaman Olur?

Anne adayı ve bebek için hamilelik sürecinde bazı durumlar normal kabul edilir. Bazı problemlerin ise bebek gelişimine zararı bulunabilir. Hamilelik süresi boyunca anne adayının vücudunda çeşitli değişiklikler meydana gelebilir. Hamile olan anne adayında fiziksel ya da hormonal yaşanılan değişimler sorunları da beraberinde getirir. Hamilelikte burun kanaması bu sorunlardan bir tanesidir. Özellikle gebelik döneminde ilaç kullanımı kısıtlı olması nedeniyle sorunlar daha da artabilir.

Hamilelikte burun kanaması neden olur? Hamilelerde burun kanamasının ana nedeni hormonal değişikliklerdir. Burun kanaması sıklıkla görülen durumlardan bir tanesidir. Korkutucu derece kan kaybedilmediği sürece endişelenmenize gerek yoktur. Bu tür kanamaları evde tedavi edebilirsiniz. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde vücutta kan miktarında artış meydana gelir. Kan artışı nedeniyle kalp normalden daha hızlı çalışmaktadır. Bu durum, burun içerisinde bulunan damalara daha fazla kan birikmesi anlamına gelir.

Burnun içinde küçük kan damarlarında daha fazla kan bulunması hamilelikte burun kanaması sorunlarına neden olur. Genellikle gebelik döneminin ilk aylarında kanama problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde bu sorun ortadan kalkacaktır. Ancak hamilelikte burun kanaması şiddetli şekilde ve uzun süre devam ederse mutlaka doktorunuzdan destek almanız gerekir.

Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelikte burun kanaması yaşandığı zaman mutlaka sakin kalmalıdır. Başın, kalpten yüksek konumlanmasına dikkat ediniz. Kafanızı öne doğru eğerek kanın aşağı doğru akması gerekir. Kan aktıktan sonra burun bölgesine buz uygulanmalıdır. Hamilelikte burun kanaması sırasında yatmak uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bu süreç içerisinde sıcak içeceklerin de tüketilmemesi gerekir. Kanama durduktan sonra mutlaka tansiyonu kontrol etmelisiniz.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap