Hamilelikte Göğüs AğrısıHamilelikte göğüs ağrısı pek çok anne adayının muzdarip olduğu bir problemdir. Vücut, gebelik döneminde pek çok hormonal değişiklik yaşar. Göğüs ağrısının temel sebebi de hormonlardaki dalgalanmalardır. Onun için gebelikte göğüs ağrısı çoğunlukla kötü bir durum olduğuna delâlet etmez. Fakat bazen altta yatan bir hastalığa da işaret edebilir.

Hamilelik döneminde göğüs ağrısı ekseriyetle 4. ve 5. haftalarda baş gösterir. Hamilelik boyunca devam edebileceği gibi belli bir süre sonra kendiliğinden de geçebilir.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?

 1. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan göğüs ağrısı hormon düzeylerindeki farklılıktan kaynaklanabilir. Bu süre zarfında göğüslerde rahatsızlık, ağrı, dolgunluk hissetmek normal olarak kabul edilir. Fakat kollarda uyuşukluk oluyorsa veya ağrı ile beraber nefes darlığı da gözlemleniyorsa doktora başvurulmalıdır.
 2. Hamilelikte göğüs ağrısının nedenleri çeşitlidir. Hazımsızlık da bunlardan biridir. Rahim büyüdüğü için mideye baskı uygulamaya başlar. Vücudun geçişleri ve açıklıkları sfinkter adı verilen, halka şeklindeki bir kas tarafından çevrelenir.

Bu kasın gevşemesine bağlı olarak sindirim faaliyeti yavaşlar. Midede ekşime şikâyeti, gaz ve yiyeceklerin daha geç hazmedilmesi gibi problemler görülebilir. Bunun bir sonucu da göğüslerin ağrımasıdır.

 1. Kansızlık (anemi) rahatsızlığı da hamilelikte göğüs ağrısının sebepleri arasındadır. Bu dönemde kadınlar her zamankinden daha fazla vitamine ve minerale ihtiyaç duyar. Özellikle demir gereksinimi belirgin şekilde artar. Kan hücrelerinin yeteri kadar oksijen alamaması ‘anemi’ olarak tanımlanır.

Anemi hastası anne adaylarının vücudu kalbe ekstra yük bindirerek bebek için gereken oksijeni karşılamaya çalışır. Bu ise kalpte çarpıntı ve göğüslerde ağrı sorununa yol açar.

 1. Stres de gebelikte göğüs ağrısının nedenleri içindedir. Kişi strese girdiği zaman daha sık aralıklarla nefes alıp-vermeye başlar. Bu da soluk alışverişini zorlaştırır; akciğerlerin baskı altında kalmasına sebebiyet vererek göğüslerin ağrımasına neden olur. Ayrıca sırt ağrısı, baş ağrısı ve kas ağrısı da yapabilir.

Bebeğin büyümesine parelel olarak; annenin organları da basınca maruz kalır. Diyafram ve kaburgalar bu basıncın etkisiyle ağrıyabilir ve bu, göğüslere de ağrı olarak yansır.

 1. Bazı durumlarda göğüs ağrısı kalp krizi yahut preeklampsi gibi ciddi bir rahatsızlığın da habercisi olabilir. Soğuk terleme, bacaklarda uyuşukluk, denge kaybı gibi problemler de mevcutsa vakit kaybedilmeden hastaneye gidilmelidir.
 2. Hamileyim göğsüm ağrıyor diyenlerin bu serzenişleri kaburga kafesinde meydana gelen genişlemeden de kaynaklı olabilir. Hamilelikte göğüs kafesinin genişlemesi o bölgede kas gerginliği oluşturur. Diyaframın baskısıyla sıkışan kaslar ve kaburgalar nefes darlığına ve göğüste ağrıya yol açabilir.
 3. Göğüs boyutlarının değişmesi de ağrı oluşumunda rol oynayan bir diğer faktördür. Göğüsler büyüdükçe kaslar ve eklemler zorlanır. Bu da ağrıyı tetikler.

Kalsiyum yetersizliğinin sağlığı olumsuz etkileyeceği şüphesizdir. O zararlı etkilerden biri de göğüs ağrısıdır.

Hamilelikte her gün minimum 1200 mg kalsiyum almak lâzımdır. Bu ihtiyaç giderilemezse vücut mineral gereksinimi için kemiklerde bulunan kalsiyumu kullanmak durumunda kalacaktır. Göğüs kasında (pektoraliste) kramp oluşacak ve göğüs ağrısı yaşanacaktır.

 1. Gaz şikâyeti de göğüs ağrısının sorumlusu olabilir. Bu durum bilhassa gebeliğin 6. ayından itibaren şiddetlenir.
 2. Gebelikte göğüs hacmi artar. Göğüs dokusu gerginleşir. Göğüslerden süt benzeri bir sıvı gelir. Meme uçları kurur ve buralarda koyulaşmalar, çıkıntılar oluşur. Bunlar da hamilelikte göğüs ağrısıyla yakından ilişkilidir.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte göğüs ağrısı tedavisi evde uygulanacak yöntemlerle de gerçekleştirilebilir.

 • Bu işe yaramazsa buzluktan bir buz küpü alarak temiz bir beze sarıp göğüslere tutmak faydalı olabilir.
 • Ilık duş almak da göğüs ağrısını azaltabilir.
 • Hamilelikte alınması gereken vitaminler ihmal edilmemeli; magnezyum, demir, kalsiyum ve vitamin bakımında nzengin yiyeceklerle beslenilmelidir. B12 vitamini, folik asit ve omega-3 yağ asitleri içeren besinler de öğünlerden eksik edilmemelidir.
 • Nefes egzersizleri teknikleriyle stres seviyesi azaltılmalıdır. Göğüs ağrısı olunca burundan nefes alıp ağızdan yavaş yavaş vermelidir. Bu, vücudun daha çok oksijen almasını ve rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca stres seviyenizi kontrol altında tutabilmek adına meditasyon yapmanız, bebeğinizle ilgili hayaller kurmanız, sizi rahatlatacak aktivitelerle meşgul olmanız önerilir.
 • Hamilelikte göğüs ağrısından kurtulma amacıyla bir bardak nar suyu tüketmek de iyi gelebilir.
 • Zencefil bol miktarda gingerol isimli bir madde ihtiva eder. Bununla kolesterolün düzenlenmesinde görev alır. Antioksidan vazifesi üstlenerek kolesterolün kan damarlarına zarar vermesini önler. Hamilelikte göğüs ağrısı yaşayanlar bir bardak zencefil çayı içerlerse fayda göreceklerdir.
 • Göğüs ve ciğerlerdeki baskının azalması için yan tarafa dönerek uyumalıdır. Yatarken hamile yastığı kullanmak da göğüs ağrısının oluşmasını engellemeye yardımcıdır.
 • Kas gevşetici bir krem veya ağrı kesici hap kullanılabilir. Fakat önce doktorun onayı alınmalıdır.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nasıl Önlenir?

 • Baharatlı, yağlı, kafeinli gıdâlardan, abur-cubur ürünlerden, alkolden uzak durulmalıdır.
 • Yemeğin ardından uzanmamalıdır. Bu, göğüste ağrı oluşmasına zemin hazırlar.
 • Mümkün olduğunca göğüslere temas etmekten kaçınılmalıdır.
 • Çok sıkı sütyenler ve dar kıyafetler kullanılmamalıdır. Tahriş etmeyecek, sürtünmeyecek bol giysilerin tercih edilmesi daha doğrudur.
 • 3 büyük öğün yemektense öğünler bölünerek azar azar yenmelidir. Böylelikle mide ekşimesi ve reflü gibi sorunlar daha az görülür. Bunlar göğüs ağrısını beraberinde getirir.

Faydalı Olabilecek İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*