Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?Hamilelikte ağrı kesici kullanımı dikkatli olunması gereken bir konudur. Zira bilinçsizce kullanılan ilaçlar hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını riske atar. Gebelikte eklem ağrısı, bel ağrısı, baş ağrısı ve diş ağrısı gibi nedenlerden ötürü ağrı kesici ilaç kullanımına ihtiyaç duyulabilir. Tüm ilaçlar gibi ağrı kesiciler de kimyasal maddelerden yapılmaktadır. Bu açıdan hamilelikte doğru ağrı kesici tercihi büyük önem arz etmektedir.

Hamilelikte Kullanılan Ağrı Kesiciler

  • Uzmanlar; kas ağrıları, vücut kırgınlığı, ateş ve soğuk algınlığı gibi durumlarda Parol ve Minoset kullanılabileceğini bildirmektedir. Yine uzmanların açıklamasına göre hamileliğin her ayında buna benzer paracetamol grubu ilaçların kullanılması mümkündür.
  • Gebelikte Tylol kullanmanın da bir sakıncası yoktur.
  • NONSTEROİD ANTİENFLAMATUAR AJANLAR içerisinde yer alan Aprowell®, Apranax®, Naprosyn®, Aprol® gibi ilaçlar da hamilelikte reçete edilebilmektedir.

Bununla birlikte her ilacın mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Ağrı kesici dahi olsa bir ilacın gereksiz yere veya uzun süreli kullanımı istenmeyen etkilere sebebiyet verebilir.

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanmanın Bebeğe Zararı Var mı?

Anne adayları ağrı kesici veya başka bir ilaç kullanmak zorunda kaldıkları zaman ister istemez hamilelikte ağrı kesici kullanılır mı, ilacın bebeğime zararı olur mu? diye düşünürler. Özellikle ilk trimester boyunca ilaç kullanımı –acil nedenler dışında- kısıtlanmalıdır. Hamilelik boyunca ilaç kullanımı hekim talimatları doğrultusunda olmalıdır.

Öte yandan ağrı kesici ilaçlar da basite alınmamalıdır. ‘Asetominofen’ veya ‘parasetamol’ türevi ilaçlar hamilelikte kullanılabilecek en zararsız ağrı kesiciler olarak bilinirler. Yine de bunların gelişigüzel kullanımından sakınmak önemlidir.

Aspirin kanama yapabileceğinden dolayı ağrı kesici olarak kullanılması risklidir. Non-steroid anti-inflamatuar ağrı kesicilerin 34. Haftadan itibaren amniyon sıvısının azalması gibi komplikasyonlara yol açma ihtimali vardır.

Orta şiddetli ağrıların tedavisinde İbuprofen içerikli ağrı kesiciler kullanılır. Bu ilaçların yanlış kullanımı düşüğe sebebiyet verebilir.

Sonuç olarak şiddetli ve sürekli ağrısı olan bir anne adayı vakit kaybetmeksizin doktoruna danışarak onun tavsiyelerine göre hareket etmelidir. Ağrı kesici kullanımı doktorun bildirdiği doz ve sürenin dışına çıkmadan gerçekleştirilmelidir.

Hamilelikte Ağrı Kesiciye Başvurmadan Önce Bunları Yapın

  • Migren, göz bozukluğu, sinüzit, yüksek tansiyon gibi bir sorununuz yoksa ve baş ağrısı çekiyorsanız bunun sebebi aşırı soğuk veya sıcak hava, uykusuzluk, açlık, susuzluk, gürültülü bir ortamda bulunmanız olabilir. Hafif bir yemek yeyip sessiz, loş bir odada dinlenmek iyi gelebilir.
  • Kasık bölgenizde ağrı mevcutsa bol su içmeniz, istirahat etmeniz, duş almanız, o bölgeye sıcak kompres uygulamanız ve ağrılı dönemlerde ilişkiye girmekten uzak durmanız tavsiye edilir.
  • Hamilelikte sırt ve bel ağrıları vücudun ağırlık merkezinin yer değiştirmesine bağlı olarak artar. Ağrınız ayaktayken daha şiddetliyse uzanmalı; ağrıyan bölgeye nazikçe masaj yapmalısınız.
  • Bu basit uygulamalar ağrınızın geçmesini sağlamazsa doktorunuza sorarak ağrı kesici kullanabilirsiniz. Buna rağmen iyileşme olmaması hâlinde muayene olmayı ihmal etmemelisiniz.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*