Hamilelikte İlk Ay Dikkat Edilmesi Gerekenlerhamilelik

Hamileliğin ilk ayında anne adayı, belki de hamile olduğunun farkında bile değildir. Gebeliğin başlangıcı ve en erken safhası olarak bilinen ilk ay hamilelik belirtileri yeni yeni görünmeye başlayacaktır. Fakat yine de hamileliğin en riskli dönemi bu dönemdir.

Anne karnında daha bebeğin varlığından söz edilemez iken ilk 1 aylık süreç içerisinde gebelik kesin olmaya başlayacaktır. Bebek hücre olarak nitelendirilir. Fakat hamileliğin ilk ayında annenin çeşitli değişimlere uğraması söz konusu olacaktır. Hamileliğin ilk ayında annede çok fazla hormonal değişimler gözlemlemeye başlayacaktır. Hatta anne adayı, adet günü geciktiği için daha hamile olduğunun farkına yavaş yavaş varacaktır. Fakat yine de hamilelikte ilk başlarda görülmekte olan belirtiler vardır. Hamilelik dönemi ilerledikçe bu belirtiler yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başlayacaktır.

Egzersizs

Gebelik süresince yapılması gereken çeşitli etkinlikler muhakkak vardır. Fakat gebeliğin ilk ayında özellikle de anne adayının kontrollü bir şekilde egzersiz yapmasının birçok faydası olacaktır. Fakat bu egzersizlerin aşırı yorgunluk meydana getirmeyecek şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir.

Çalışma Hayatı

Özellikle ve iş hayatında aktif bir şekilde bulunmakta olan anne adayının gebeliğin ilk ayında işlerini biraz hafifletmesi gerekir. Çünkü bu dönemde daha anne karnında yeni yeni beliren bebeğin düşük şekilde olması ihtimaline karşılık dikkat edilmesi gereken hususların başında bu kural gelmektedir.

Banyo

Gerek gebeliğin ilk ayında gerekse de bütün gebelik dönemi boyunca anne adayının banyo yapmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Banyo suyunun çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına, ılık bir kıvamda olmasına dikkat edilmelidir.

Anne karnındaki 1 aylık bebeğin boyu yaklaşık olarak 1,5 ila 3 mm kadardır. Büyüklüğü ise hemen hemen bir haşhaş tanesi kadardır. Hamilelik başlangıcından sonra ortalama 3 hafta kadar sonra meydana gelen bebeğin karın içerisindeki yolculuğunun ilk günleri bu şekilde başlamış olacaktır.

Ultrason Görüntüsü

Hamilelikte 1 aylık bebeğin görüntüsü açısından vajinal ultrason muayenesi gerekecektir. İçerisinde amniyon sıvısının bulunduğu şeffaf bir baloncukta yani amniyon kesesi içinde yüzün bir karides şekildedir.

Faydalı Yazı Başlıkları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*