Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Neden Olur, Nasıl Geçer?Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu: ellerden geçen sinirin sıkışması sonucunda oluşur. Oradan geçen kanallarda oluşan sıkışıklık buna sebep olur. Median siniri parmaklarda bulunur ve onların hareketlerinden sorumludur. Bu sinirin geçtiği kanalda sıkışması durumuna karpal tünel sendromu adı verilir. Ellerini çok fazla kullanan ofis çalışanları veya el işi ile uğraşan kişilerde görülme olasılığı çok yüksektir. Hamilelikte de bu aynı şekilde seyir eder. Hamilelikte alınan kilolar elleri harekette onların sinirlerini biraz daha yorduğundan bu sendroma sebep olurlar.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Hamilelikle birlikte anne adaylarının yaşadığı bazı problemler bulunmaktadır. Bunlardan birisi de karpal tünel sendromudur. Hamilelik döneminde anne adaylarının aldığı kilolar ve fazla hareket edememe problemleri ile birlikte meydana gelir. Anne adaylarının birçoğunun yaşadığı bir rahatsızlıktır. El parmaklarında uyuşma, karıncalanma, ağrı şeklinde nükseder. Hamilelik döneminin birinci trimesterinin sonunda ikinci trimester ve üçüncü trimester dönemlerinde görülme sıklığı artar. İlk hamilelikte karpal tünel sendromu yaşamış olan anne adayı daha sonrasında hamilelik döneminde tekrar olur. Hamilelik döneminin bitmesinin ardından hormonlar ve vücudun dengesi kendine geldiği zaman karpal tünel sendromu şikâyetleri de beraberinde düzelir.

[geo-post id=”1528″ label=”Önerilen Yazı”]

Şikâyetlerin Önüne Nasıl Geçilir?

Anne adayının dikkat etmesi gerekenlerden birisi de ödem ve fazla kilo alımının önüne geçerek ağrı ve karıncalanmanın önüne geçilebilir. Bu doğru beslenme uygulanarak kazanılabilir. Yağ, tuz ve şeker i gerekli ölçülerde yiyerek fazlasından kaçınmak. B6 vitaminini düzenli bir şekilde almak önemli şeylerden birisidir. Vücuttaki özellikle kollardaki sinirlerin sıkışmaması adına uygun ve rahat iç çamaşırları kullanılması tavsiye edilir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Karpal Tünel Tek Sebep Olmayabilir

Hamilelikte her zaman bu tür şikâyetler anne adayında varsa karpal tünel sendromu olduğu anlamına gelmez. Bazen sebepler aşırı kilo, aşırı stres, fazla tuzlu yiyecekler tüketimi, aşırı sıcak havalarda bulunma ve yetersiz su tüketimi gibi problemler kaynaklı da aynı şikâyetler olabilir. O yüzden gündelik yaşantıda, stresten uzak durmaya çalışmak, ideal vücut kitle endeksine ulaşmış olmak, fazla olan her şeyden kaçınmak gerekir. Bu şekilde sağlıklı bir yaşantıya sahip olunur.

1 yorum

  1. Kızlar korkacak bir şey yok, bu ciddi bir hastalık değil. Evet rahatsız ediyor, hele ki çalışıyorsanız ancak endişe etmeyin ne size ne de bebeğinize zarar vermez. Mesela ben hamileliğimin son aylarında izne çıkana kadar bankada çalışıyordum bunu sık yaşıyordum. Yanma oluyor, ağrı yapıyor, karıncalanıyor ve uyuşuyor vs.
    Size tavsiyem ellerinizi ovalayın. Fazla tuz tüketmeyin o da etkili. Bileğinizi dinlendirin hep aynı pozisyonda tutmayın. Sıcak kompres uygulamak da iyi gelebilir.
    Karpal tünel egzersizleri diye arayın onları da yapın.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*