Hamilelikte Kazalar Ve YaralanmalarKaza her insanın başına gelebilecek talihsiz durumlardır. İstenmedik anda karşılaştığımız ve özellikle hamilelikte kazalar ve yaralanmalar tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Yani gebelik döneminde korunmaya ne kadar dikkat edilirse edilsin çeşitli sebeplerden dolayı farklı boyutlarda kazalar meydana gelebilir. Hafif yaralanmalar olabileceği gibi anneye ve bebeğe ciddi zarar verebilecek travmalar da oluşabilir. Önemli olan bu durumlarda yapılması gerekenlere dikkat etmektir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Hamilelikte Kaza Ve Yaralanmalarda Ne Yapılmalıdır?

Gebelik sürecinde yaşanan kazaların büyük veya küçük olmasına bakılmaksızın ve gözle görülür bir durum olmasa da doktora görünmek gerekmektedir. Bir doktor kontrolü ile gerekli tetkikler yapılır ve fetüsün de annenin de sağlıklı olup olmadığına dair gözlemler takip edilir.

Meydana gelen kazada fetüsün kanı annenin kan dolaşımına karışabilir. Böyle bir durumda kan uyuşmazlığı gözlemlenirse koruyucu iğne yapılması uygundur. Hatta ihtiyaç halinde tetanos aşısı ve tetanos toksoidi yapılır.

Hamilelikte Kaza Ve Yaralanmalarda İlk Yardım

İlk yardım uygulamaları herkesin bilmesi gereken hayat kurtarıcı müdahaledir ve gebelikte meydana gelen kazalar tehlike konusunda daha da risk taşıdığı için anne adaylarının ve yakınlarındaki kişilerin bu konuda bilinçli olması gereklidir.

[geo-post id=”185″ label=”Önerilen Yazı”]

Gebenin geçirdiği herhangi bir kaza durumunda anne adayının bilinci ve solunum yolu açıklığı muhakkak kontrol edilmeli ayrıca durumun ciddiyetine bakılmaksızın 112 aranarak sağlık ekiplerinin müdahalesi sağlanmalıdır. Anneye rahat nefes alabilmesi için sol tarafına yan yatış pozisyonu verilmelidir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Yaralanma Ve Kazalarda Gebelik Döneminin Önemi

Gebeliğin 12. haftasından önce rahim pelvis çukurunda olduğu için bu süreçte oluşan düşme çarpma karın bölgesinde travma gibi kazaların gebeliğe zararlı etki gösterme olasılığı düşüktür. 24. haftada da görülen kaza gebelikte düşük riskini arttırabilir ve ilerleyen haftalarda ise erken doğum dahi görülebilmektedir.

Normal haftasından önce doğan prematüre bebek doğduğunda canlı olsa dahi ölme ihtimali yüksektir. Gebeliğin daha da ilerlemiş olan döneminde karın içine işlemiş travmalarda anne karnında fetüs ölümü ile karşılaşma ihtimali de yüksektir. Trafik kazası, delici bir cisim batması veya silahla yaralanma durumları ciddi yaralanmalar kategorisine girer ve gebeliğin haftasına bakılmaksızın uzmanlar tarafından müdahale edilmelidir.