Hamilelikte Manda Sütünün Faydaları Nelerdir?Hamilelikte manda sütünün faydaları  üzerine yazmadan önce , süt üzerine biraz bilgilendirme yapmak mühim. Süt , anneden yavrusuna aktarılan bir besin olmakla birlikte , süt ve süt ürünlerini tüketmek hepimiz için elzemdir. Sütün   küçük miktar bileşenlerinin ,  sütün özelliklerine katkısı önemlidir. Küçük miktar bileşenler ,vitaminler ve enzimlerdir. Süt her memeli canlının en temel besin kaynağıdır. Hatta ağır metalleri baskılaması dolayısıyla zehirlenmelere karşı da ilaç niteliğinde olduğu rahatlıkla söylenebilir. Laktoz sadece sütte bulunur, beyin ve sinir gelişimi için önemlidir..

Özellikle hamile hanımların  çocuklarının anne karnında gelişimi için , süt ve peynir , yoğurt gibi süt ürünleri her gün , tüketilmelidir. Bildiğimiz  inek, koyun ve keçi sütü yanında  , manda sütü Dünya da üretimi azalmakta olan  fakat faydası en yüksek süttür.

İtalya ve Asya ülkeleri  hamilelikte manda sütünün faydaları konusunda hemfikirdir.

Diğer sütlerle kıyasladığımızda, manda sütünün diğer sütlerden ne gibi farkları vardır?

İncelersek :

Ülkemizde inek, koyun, keçi sütü en kolay temin edilen sütler arasındadır. Manda sütü ise  İtalya ve Asya ülkelerinde çok tüketilir.

Manda sütü  kolesterolü düşük , yağ oranı yüksek, vitamin ve mineral bakımından çok zengin  bir besin olması sebebiyle  tercih edilir.

Anne karnında bebeğin sağlıklı büyümesine ve  kilo almasına ve annenin sağlığına  katkısı sebebiyle   hamilelikte  manda sütünün faydaları arasındadır.

Ayrıntılarıyla incelediğimizde :

Hamilelikte manda sütünün faydaları nelerdir?

Manda sütü ile diğer sütlerin besin değeri karşılaştırması

Manda sütünü öncelikle diğer sütler ( inek ,koyun, keçi) sütleriyle karşılaştırmalıyız …

Hamilelikte manda sütünün faydaları saymakla bitmez, öncelikle kemik gelişiminde önemini bildiğimiz kalsiyum; diğer sütlerle kıyaslandığında  manda sütünde %58 daha fazladır.  Vücudun çalışmasını sağlayan, sağlıklı beslenmenin temeli, protein;  manda sütünde %40 daha fazladır.

En mühim farklardan biri  ise yağ oranı %7-8 olan manda sütünün, yağ oranının  diğer sütlerden 2 kat daha  fazla olmasına rağmen  kolestrolü sadece 3.14 mg’dır.

Kolestrolün diğer sütlere kıyasla daha düşük olması manda sütünün önemini arttıran bir niteliğidir.

E vitamini öncü maddesi Alfa tokoferol  ve peroksidaz aktivitesi 2 ile 4 kat arasında daha fazladır. Cilt sağlığı, göz sağlığı, hormonal denge için E vitamini çok önemlidir ve antioksidandır.

Manda sütü  ve süt ürünleri daha beyazdır. Karotenin A vitaminine dönüşümü daha hızlıdır ve bu sebeple rengi daha beyaz  içerdiği  A vitamini daha yoğundur.

Sütte doğal olarak bulunan ; Demir, Kalsiyum , Fosfor manda sütünde daha fazla olduğundan içinde bulunan doğal koruyucular ( immunogobulin, rakoferrin , lisoxim, laktopreoksidaz ) ile daha uzun süre katkı maddesi olmadan korunur ve sağlıklı besinlerde üstündür.

Hamile bir kadın için , en mühimi   çocuğunun sağlıklı gelişimidir. Sulak yerde sürekli otlayarak sağlıkla büyüyen mandaların sütü hem çok lezzetli hem de besin değeri diğer sütlere kıyasla oldukça yüksektir.

Çocuğunu anne karnında sağlıkla büyütmek isteyen çoğu anne adayının tercihi ile hamilelikte manda sütünün faydaları saymakla bitmeyen bir mucizedir.

Hatta bazı diyetisyenler inek sütüne alerjik reaksiyon gösteren çocukların manda sütü içmesini öneriyorlar.

Manda Sütünden elde edilen ürünler nelerdir?

Manda yoğurdu :

Manda sütünden yapılan manda yoğurdu yoğun b12 vitamini, magnezyum ve çinko içerir. Manda sütü mayalanıp manda yoğurdu olurken laktik asit (yararlı ) bakterilerinin ürettiği antibiyotik ve antimikrobiyaller ile bağışıklığı yükseltir.

Kanser ve kalp rahatsızlıklarını önleyici bir besin olduğu bilinen manda yoğurdu bazı vejetaryenler tarafından da tercihen tüketilir.

Manda peyniri

Manda sütünden elde edilen peynir , çoğunlukla mozzarella  peyniridir ve bir çok markette kolayca bulunabilir. İtalyan peyniridir ve geleneksel olarak üretilir. İçerdiği  yüksek protein, yağ , fosfor ve kalsiyum ile gelişime katkısı çok yüksektir. Özellikle çocuk gelişiminde önemli bir besin kaynağıdır.

Tüm bu bilgilerin yanında , mandaların yetiştirilmesinde önem arz eden kriterler dolayısıyla , bir çok tüketicinin süt ürünleri üretiminde düşündükleri endüstriyel  üretim hataları manda sütü elde edilirken geçerli değildir.  Sulak alanlarda uzun süre otlayarak yoğun süt sağlayan mandalar, ürettikleri sütün güçlü besin değerlerinin yanında  manevi olarak da  manda sütü tüketimini daha makul kılıyor.

Tüm bilgiler ışığında ,  manda sütü  ve süt ürünleri Hamilelikte manda sütü tüketmenin  faydalarını ortaya koymaktadır.

Bir bebeğin sağlıklı ve dengeli fiziksel gelişimi ebeveynler için birincil önem taşır. Sağlıklı beslenmek ve güçlü bir fizyolojiye sahip olmak anne ve bebek sağlığını korumak açısından çok önemlidir. Hamilelik  hassas bir dönemdir, manda sütü sağlıklı bir besin olmakla birlikte bağışıklık güçlendiricidir ve hamilelik dönemi için anne bebek sağlığını yoğun bir biçimde destekler.

Yararlı Olabilecek Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*