Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?Hamilelikte mide yanması çoğu anne adayının karşılaştığı bir sorundur. Bunun en önemli iki sebebi; hormonlardaki değişiklikler ve rahmin büyüyerek mideye baskı yapmasıdır. Bebek büyüdükçe rahim genişlemektedir. Bunun sonucunda mide üzerindeki baskı artmaktadır ve mide asidi mide kapakçığından yukarı doğru çıkarak yanma hissi oluşturmaktadır.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Hamilelikte 1. Trimester ile 3. Trimester; mide yanmasının yaygın olarak görüldüğü dönemlerdir. Mide yanmasını gideren ilaçların hamilelikte kullanımı önerilmez. Bunun yerine doğal çözümlerin tercih edilmesi gerekir.

Hamilelikte Mide Yanması Neye İşarettir?

Halk arasında hamile kadındaki mide yanması, bebeğin saç çıkardığı şeklinde yorumlanır. Bunu bilimsel bir temele dayandırmak mümkün olmasa da toplumda kabul gördüğü söylenebilir.

Hamilelikte Mide Yanması Sebepleri

Hamilelik hormonları olan relaksin ve progesterone sindirimin yavaşlamasına yol açar. Bunun sonucunda besin maddeleri kana daha yavaş karışır ve mide daha uzun süre dolu kalır. Hamilelikte mide ekşimesi ve mide yanması gibi problemlerin temel nedeni budur.

Ayrıca gebelik döneminde kaslar gevşer. Buna bağlı olarak mide kapakçığı zayıflar ve asitlerin yemek borusuna kaçması ile midede yanma şikâyeti baş gösterir.

Hamilelikte mide yanmasının diğer nedenleri ise şunlardır:

[geo_ad]

[geo_ad2]

 • Hızlı yemek
 • Yağlı ve baharatlı gıdalar
 • Yemekten sonra çok su içmek
 • Kola, kahve tüketimi
 • Lif yönünden fakir beslenmek
 • Vücudu sıkıca saran dar giysiler giymek
 • Greyfurt, portakal, limon gibi asitli yiyecekler; sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş etler, naneli besinler, kızartmalar, çikolata, domates suyu, salça
 • Yatmadan önce yemek yemek
 • Aşırı kilo alımı

Hamilelikte Mide Yanmasından Kurtulmak

 • Gebelikte mide yanması şikâyetinin giderilmesinde soğuk sütün oldukça faydalı olduğu birçok anne tarafından bildirilmiştir.
 • Çubuk kraker yemek de iyi gelecektir.
 • Bir parça ekmek tüketmeniz mide ağrınızın hemen geçmesini sağlayacaktır.
 • Yeşil mercimek yemenin de mide yanmasına faydası vardır.
 • Papatya çayı ve yeşil elma hamilelikte mide yanmasına birebirdir.
 • Sade maden suyu içmenin veya karpuz yemenin de mide yanmasını geçirdiği söylenmektedir.
 • Uyurken yastığınızın yüksekte olması, mide yanmasını önleyecektir.
 • Sabahleyin aç karnına birkaç bulgur yutmak önerilir.
 • Hamilelikte mide yanması çekenlere bazı annelerin tavsiyesi de sarı leblevi veya naturel zencefilli limonlu şekerdir.
 • Yemeğin hemen ardından yatmak mide yanmasını tetikler. Buna dikkat edilmelidir.
 • Yoğurt yeyip üzerine bir bardak soğuk süt içmeniz mide yanmasından kurtarabilir.
 • Akşam yemeğinden sonra hafif bir yürüyüş yapmanız da mide yanmasını kontrol altına almanızı sağlayacaktır. Yemeğin ardından eğilmeyi gerektirecek aktiviteler yapmamanız gerekir.
 • Sabah-akşam olmak üzere günde 2 defa birkaç yemek kaşığı tahin tüketmek de hamilelikte mide yanmasının geçmesinde uygulanabilecek yöntemlerdendir.
 • Badem yemek de mide yanmasını giderir. İçerdiği zengin yağ asitleriyle midedeki asit üretimini dengeleyen badem; bu sorununuza çözüm olacaktır.
 • Yemek yerken dik oturulmalıdır. Böylece midedeki baskı azalacaktır.
 • Hindistan cevizi suyu da mide asidini düzenler, hazımsızlığa mâni olur. Barındırdığı elektrolitler ile vücutta su kaybını da önleyen Hindistan cevizi suyu marketlerden temin edilebilir.

Hamilelikte Mide Yanmasına Doğal Çözüm

Elma Sirkesi: Asidik bir yapıya sahip olsa bile elma sirkesi; mide asidinin düzenlenmesinde görev almaktadır. Üstelik bebeğin sağlığını da destekler. 1 bardak suya 1-2 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek yemekten yarım saat önce tüketir ve bunu düzenli olarak tekrarlarsanız mide yanmasından kurtulacaksınızdır.

[geo-post id=”307″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

Zencefil Çayı: Hamileyim midem yanıyor diyorsanız zencefil çayı tüketmek derdinize derman olabilir. Bu çay, bulantı ve kusma şikâyetlerini de giderir. Fenol bileşenler ve uçucu yağlar ihtiva eden zencefil mide ve bağırsaklara son derece yararlıdır. Yemeğin ardından sıcak halde zencefil çayı içmeniz tavsiye edilir. Bunun için öğütülmüş ve kurutulmuş 1 tatlı kaşığı zencefil bir bardak suya eklenerek 10 dakika demlendirilir. Süzülüp tüketilir. Zencefil şekerleri de mideyi rahatlatır.

Az ve Sık Aralıklarla Yemek: Her anne hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için beslenmesine özen göstermelidir. Ancak bu; tıka basa yemesi gerektiği anlamını taşımamaktadır. Bilakis aşırı yemek, midede yanmaya sebep olacaktır. Sık sık, azar azar yemek bu sorunu önleyecektir. Küçük öğünler tüketilmesi mide asidinin yatışmasını sağlar ve hamilelikte sabah bulantılarının önüne geçer. Günde 3 büyük öğün yerine 5-6 küçük öğün yapmalıdır. Yemekleri iyice çiğneyerek, yavaş yavaş yemelidir. Yatmadan en az 2-3 saat önce yemeyi bırakmalıdır. Yeyip yatmak mide yanmasının başlıca nedenlerindendir.

Sakız Çiğnemek: Hamilelikte mide yanması nasıl geçer? sorusunun bir diğer cevabı da sakız çiğnemektir. Bunu yaparken tükürük bezleriniz çalışacak ve midenizdeki asit seviyesi dengelenerek yanma hissi ortadan kalkacaktır. Yemekten sonra 25-30 dk boyunca şekersiz sakız çiğnemek işe yarayabilir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Uyurken Başınız Yüksekte Olsun: Başın yüksekte bulunması mide yanmasının engellenmesinde etkilidir. Bu yükselti sayesinde asit, yemek borunuza tırmanamayacak ve bacaklarınızda şişme de olmayacaktır. Yatağın baş tarafını ortalama 60 cm kadar yükseltmek faydalı olacaktır. Öte yandan;  takoz adı verilen sünger bir ped yastık kullanmanız vücudunuzun üst bölümünü biraz yukarıda tutmanızın da yararı vardır.

Bol Su Tüketimi: Gün boyu sık sık ve azar azar su içmek gebelikte mide yanması ile mücadele edilmesini kolaylaştırır. Bol su midenin ve bağırsakların temiz tutulmasında ve mide yanmasının engellenmesinde rol oynar. Ancak suyu tek seferde ve fazla miktarda içmemelidir. Aksi takdirde bu, midenizin dolmasına ve yanma şikâyetinin artmasına sebebiyet verebilir.

Ayrıca sıvı besinlerin tüketimine de özen gösterilmelidir. Bunlar midede daha kolay hareket etmektedir. Yoğurt, çorba, protein shake, puding, milkshake, meyve suyu ve buna benzer gıdalar tüketilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*