Hamilelikte Neden Kilo Alınır?Hamilelikte kilo alımı son derece normal bir durumdur. Bu dönemde iştah artışı yaşanmakta ve hâliyle kilo almak kolaylaşmaktadır. Bazı anne adayları 6-7 kilo alırken bazılarının aldığı kilo ise ise 35-40’a kadar çıkabilmektedir. Aslında kilodan ziyade; bebeğin gelişimi, idrarda albümin çıkışına rastlanmaması ve anne adayında tansiyonun seyri önemlidir. Hamilelikte yeteri kadar kilo almak bebeğin büyüyebilmesi açısından gereklidir.

Hamilelikte Kilo Alma Sebepleri

 • Herkesin hayat tarzı, genetiği, fiziksel özellikleri, yaşam temposu ve metabolizması farklıdır. Bunlara anne adayının yaşı, bebeğin büyüme hızı, riskli bir hamilelik olup olmadığı gibi faktörler de eklendiğinde hamilelikte kilo alımının spesifik bir durum olduğu söylenebilir. Hormonlar metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur ve buna bağlı kilo artışı meydana gelir.
 • Daha fazla karbonhidrat almak, geceleri yemek de hamilelikte kilo artışının nedenleri arasındadır.
 • Bebeğin kilosuna ek olarak artan yağ depoları, amnion sıvısı, rahim (uterus), göğüs dokusu, plasenta, dokular arası sıvıda ve kan hacminde artış hamilelikte anne adayının kilosunu belirleyen diğer etkenlerdendir.
 • Hamilelikte kilo almak yalnızca neyin ne kadar tüketildiğiyle ilgili değildir. Anne adayının nelere aşerdiği, mide bulantısı-kusma durumları, metabolizma hızı gibi pek çok unsur bu süreçte rol oynar.

Hamilelikte Kaç Kilo Almak İdealdir?

Boy ve kilo değerinin birbiriyle orantılı olması yaşamın sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesi için gereklidir. Bu oran vücut kitle indeksiyle hesaplanmaktadır. KG/boyun karesi ile elde edilen sonuç eğer 18-24 arasında ise kişi ideal kiloda sayılmaktadır.

Gebelikte kilo alımı için ideal miktar; annenin yaşı ve hamilelikten önceki kilo durumuyla ilişkilidir. İdeal kiloda olan kadınların hamilelik boyunca toplam 9-12 kilo almaları normaldir. Daha kilolu olanların ise bu süreçte 7-11 kilo alması yeterli olacaktır. Zayıf anne adaylarının ise hamilelikte 12-18 kilo almasına izin vardır. Daha fazlası çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir.

(Bununla beraber ikiz gebeliklerde biraz daha fazla kilo alınır fakat bu, hamilelikte alınması gereken ideal kilonun 2 katına çıkmaz.)

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Sütun1Sütun2
Hamileliğin ilk 3 aylık dönemi500 gram ile 2 kilo arası
Hamileliğin ikinci 3 aylık dönemiHer hafta 400 gram ile 800 gram arası
Hamileliğin son 3 aylık dönemiYine her hafta yaklaşık 400 gram-800 gram

Hamilelikte Fazla Kilo Almamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte diyet yapılmamalıdır. Bunun yerine aşağıdaki önerilere uymak gebelikte kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olacaktır:

 • Salatalar az yağlı yapılmalıdır.
 • Beyaz ekmek değil buğday ekmeği, normal makarna değil kepekli makarna tüketilmelidir.
 • Hamburger ve patates kızartması gibi fast-food ürünlerden uzak durulmalı; baklagil tüketimine ağırlık verilmelidir.
 • Dilimlenmiş meyveler tatlılara sağlıklı bir alternatiftir. Taze sebzeler ve meyveler az yağ ve kalori, yüksek vitamin ve mineral içerirler.
 • Yemeklere mümkün olduğu kadar az yağ eklenmelidir.
 • Süt ürünlerinde az yağlı olanlar tercih edilmelidir.
 • Kek, şeker, kurabiye, cips ve dondurma gibi abur-cuburlardan kaçınılmalıdır.
 • Yemekler ızgarada, fırında veya haşlayarak pişirme yöntemleriyle hazırlanmalıdır.

Faydalı Makale Başlıkları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*