1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı *2023


0

Hamilelikte sağ kasık ağrısı genel olarak tüm anne adaylarını korkutan ve büyük endişe uyandıran durumların başında gelmektedir. Özellikle çok daha şiddetli olan ağrılarda pek çok bebek bekleyen kadın doktora gitmek zorunda kalmaktadır. Hamilelikte sağ kasık ağrısı sonucunda istenmeyen sorunlar yaşamamak için yapılması gereken tüm noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Hamilelik belirtileri arasında olan bu ağrılar daha çok ilk defa anne olacak kişileri çok daha fazla merak edilmekte ve endişe uyandırmaktadır. Hamilelikte sağ kasık ağrısı anne adaylarına verdiği rahatsızlığın yanı sıra bebeğe zarar verir mi düşüncesi çok daha fazla korkutan bir konu olmaktadır. Hamilelikte sağ kasık ağrısı ciddi bir soruna işaret etmese de beraberinde kanama, baş dönmesi gibi belirtilerin olması halinde hiç zaman kaybetmeden doktora danışılması doğru olacaktır.

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı Cinsiyet

Günümüzde pek çok anne adayının merak ettiği konuların başında gelen hamilelikte sağ kasık ağrısı cinsiyet gelmektedir. Bu tarz ağrılar her hamilelikte görülmeyebilir. Ancak hafif ya da şiddetli sağ kasık ağrılarının görüldüğü hamileliklerde anne adaylarının konu hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bebeğin anne karnında yeteri kadar gelişimini kolaylıkla devam ettirebilmesi ve büyüyebilmesi adına rahmin büyümesine bağlı olarak meydana gelen baskı anne adayında sancı hissi oluşmasına neden olmaktadır.

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı Cinsiyet

Hamilelik döneminde meydana gelen kasık ağrılarının nedeni anne adayının kendisi le bebeği için zarar olabilmesi durumu yoksa günlük sıvı tüketimi daha fazla oluğunda ya da magnezyum tabletlerinde olumlu etkisi görülmektedir. Hamilelikte sağ kasık ağrısı geçmişten günümüze büyüklerin bebeğin cinsiyetini belirlediği ile yorumlanmaktadır. Özellikle halk arasında hamilelikte sağ kasık ağrısı belirtsinin kız bebeğe işaret ettiği çok fazla yaygın olmaktadır. Fakat hamilelikte yaşanan her hangi bir ağrının bilimsel olarak bebeğin cinsiyeti ile hiçbir ilgisi yoktur.

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı Erkek

Hamilelik dönemi içinde anne adaylarında yer alan biyolojik ve fizyolojik değişiklikler bazı ağrılara neden olmaktadır. Bu ağrılar arasında yer alan hamilelikte sağ kasık ağrısı bebek bekleyen kadınların en büyük korkuları olmaktadır. Özellikle bebeğe zarar vereceği düşünülen bu ağrılar çok ciddiye alınmasını gerektirmeyen sorunlar olmaktadır.

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı Erkek

Ancak bu ağrıların yanında kanama ya da şiddetli ağrıların olması halinde hiç zaman kaybetmeden doktor yardımı alınması gerekir. Halk arasında dile gelen bazı yorumlara göre hamilelikte sağ kasık ağrısı erkek bebek olabileceğine işaret etmektedir. Ancak yapılan bilimsel araştırmalarda böyle bir durumun söz konusu olmadığı açıklanmıştır. Her hamilelikte olması mümkün olan bu tarz ağrılar bazı hamileliklerde görülmemesi mümkün olmaktadır.

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte sağ kasık ağrısı tüm anne adaylarının en çok endişe duyduğu konuların başında gelmektedir. Bundan dolayı bu konu hakkında çok fazla araştırma içinde olmaktadırlar. Tüm anne adayları tarafından özenle takip edilen bu durumun başlangıç zamanı ve nedenleri çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Gebelikte ciddi bir sorun teşkil etmemesine rağmen beraberinde getirdiği bir takım belirtiler sonrasında uzman kadın doğum doktoruna başvuru yapılması gerekir. Hamilelikte sağ kasık ağrısı gebelik dönemimin ilk haftalarında görülmesi son derece normal bir durum olmaktadır.

Özellikle 6. ile 8. Haftalarda rahmin büyümeye başlaması halinde karın ağrıları ile beraberinde sağ ya da sol kasık ağrıları görülmesi mümkün olur. Hamilelik döneminin 25 ile 30. haftalarından başlamasıyla bebeğin büyüyerek alt karın kısmına ve kasıklara baskı yapması durumunda sağ kasıklarda ağrılar meydana gelebilir. Ayrıca bu dönemde anne adayını doğuma hazırlama şekli olan yalancı sancılar ve ağrılarda artmaktadır. Şayet hamilelik döneminde oluşan ağrıların düzenli olarak deva etmesi halinde hamilelikte sağ kasık ağrısı doğum sonrasında geçmesi mümkün olacaktır. Bunların yanı sıra hamileliğin 5 ile 7. ayları arasında sağ kasık ağrılarında hafifleme olabilir.

Hamilelikte Sağ Kasık Nedenleri

Hamilelikte ilk aylardan itibaren başlayan sağ kasık ağrısı gebeliğin dönemlerine göre daha fazla ya da daha az olması mümkündür. Gebeliğin başladığı ilk haftadan itibaren hamilelikte sağ kasık ağrısı başlaması son derece normal olmaktadır. Hamilelik boyunca vücutta oluşan hormonal ve fiziksel değişiklikler sağ kasık ağrılarına neden olabilir.

İşte hamilelikte sağ kasık ağrısı nedenleri;

 • Sindirim Sorunları; Hamilelikte sağ kasık ağrısı bu dönemde yükselmeye başlayan progesteron hormonu sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına sebep olur. Bu duruma bağlı olarak da gaz ve kabızlık gibi sorunlar meydana gelebilir. Bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklar bazı durumlarda hamilelikte sağ kasık ağrısı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte sağ kasık ağrısı bu dönemde hormonal değişimler doğrultusunda etkilenen bir diğer organda bağırsaklar olmaktadır. Bağırsaklar ve sindirim sisteminin genel olarak hamilelik sırasında artan progesteron hormonu nedeni ile çok daha yavaş çalışmaya başlamaktadır. Bu durumda kabızlık, gaz sorunları ve şişkinliklere neden olmaktadır. Bu sorunlar bu dönemde sağ kasık ve alt karın ağrısı olarak ortaya çıkabilir.
 • Hormonal Değişimler; Hamilelikte sağ kasık ağrısı gebelik ilerledikçe progesteronla beraber vücutta relaksin hormonu salımı artmaktadır. Relaksin vücudu doğuma hazırlamak adına kaslar ile eklemleri gevşetip rahatlamasını sağlayan bir hormon olmaktadır. Fakat bu hızlı değime uyum sağlamaya çalışırken bazı durumlarda karın ile sağ kasık ağrılarına neden olabilir.
 • Yuvarlak Bağ Ağrıları; Rahmin üst bölümünden kasıklara kadar uzanan ve yuvarlak bağ denilen bağ dokuları bebeğin büyüyerek rahmin genişlemesi ile birlikte büyümekte ve gerilmeye başlamaktadır. Bu durum kasıklarda çekme hissine benzeyen ağrıların meydana gelmesine neden olabilir.
 • Braxton Hicks Kasılmaları; Hamilelikte sağ kasık ağrısı bu dönem içinde ilerleyen haftalarında vücut doğuma hazırlanmaya başlayacaktır. Braxton Hicks adı verilen yalancı kasılmalar yaşanmaktadır. Kısacası rahim düzensiz aralıklar ile kasılmaktadır. Bu durumda rahim sağ kasık ile bel bölgelerinde ağrıya neden olmaktadır. Fakat kasılmalar düzenli olarak oluşması halinde ve giderek daha sık olmaya başlaması ile başka doğrum belirtileri ortaya çıkmış ise hiç zaman kaybetmeden doktor yardımı alınması gerekir.
 • İlk hamilelik,
 • Bebeğin büyümesi ile rahimde yer alan yerinin daralması,
 • Hamilelikte sağ kasık ağrısı nedenlerden biri de rahmin büyüyerek kaslara ve organlara baskı yapması,
 • Gaz sancısının oluşumu,
 • Doğum sancılarının başlaması,

Yukarıda belirtilen sağ kasık ağrıları altında yatan bir takım ciddi nedenlerde bulunmaktadır. Bunlar;

 • Preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi; Preeklampsi hamilelik döneminde karşı karşıya gelebilecek son derece ciddi sorunlar olmaktadır. Hamilelikte sağ kasık ağrısı içinde preeklampsi en çok görülen belirti arasında görme bozuklukları, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı ve aşırı ödem olmasına rağmen bazı hallerde sağ kasık ağrıları görülebilir.
 • Safra kesesi taşı,
 • Dış gebelik; Döllenmiş olan yumurtanın rahim dışına yerleşmesi dış gebelik olmaktadır. Rahim dış kısmına yerleşen yumurtalar ise daha çok fallop tüplerine tutunmaktadır. Hamilelikte sağ kasık ağrısı Bu gibi durumlarda bebeğin yaşama şansı olmamasından dolayı gebeliğin sona erdirilmesi gerekmektedir. Dış gebeliğin en belirgin belirtisi kanama, lekelenme ile çok daha şiddetli olan sağ kasık ağrıları olmaktadır.
 • Düşük riski; Hamileliğin en erken dönemlerinde beliren kasık ağrısı ve bununla birlikte kanama gebelik kaybına neden olabilir. Bu gibi sorunlarda hiç zaman kaybetmeden doktora başvuru yapılması çok daha doğru olacaktır.
 • İdrar yolları enfeksiyonu; Hamilelikte sağ kasık ağrısı bu dönemde idrar yolu enfeksiyonu riskinin daha fazla olduğu bir süreçtir. Fakat bağışıklık sistemi hamilelik döneminde baskılanarak enfeksiyonlara daha açık bir duruma gelmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu da kendisini kasık ağrısı idrar yapılırken yanma ve çok daha fazla tuvalete çıkma isteği oluşumuna neden olmaktadır.

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı

Hamilelikte sağ kasık ağrısı genel olarak normal olmakta ve herhangi bir tedavi gerektirmemektedir. Uzman doktor tarafından tavsiye edilen magnezyum tabletleri, bol bol sıvı tüketimi, istirahat etmek ve hafif esneme hareketleri ile hafifletilmesi mümkün olmaktadır. Ancak küçük bir bölümü istenmeyen sorunun habercisi olabilir. Bundan dolayı hamilelikte sağ kasık ağrısı geçmeyen ve şiddeti daha fazla artması ile kanama gibi diğer hususların eklenmesiyle oluşan bu durumlarda hiç zaman kaybetmeden doktor yardımı alınması gerekir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap