1. Ana Sayfa
 2. Soru Cevap

Hamilelikte Şalgam Suyu İçilir Mi?


0

Hamilelikte Şalgam Suyu İçilir mi?

Hamilelikte şalgam suyu içilir mi sorusu özellikle hamilelik sürecinde beslenmesine dikkat eden anne adayları tarafından oldukça sık sorulan bir sorudur. Gebelikte anne adaylarının ne içip içmemesi, beslenme düzeninin nasıl olması gerektiği konusunda birçok araştırma mevcuttur. Anne adayları bu doğrultuda yeme içme düzenlemelerini yapmaktadır. Peki ama şalgam suyu gebelikte içilir mi? Şalgam suyu faydalı mı? Şalgam suyu ne şekilde tüketilmelidir? İşte tüm bu soruların cevaplarını yazımızda derledik.

Faydaları saymakla tükenmeyecek olan şalgam suyu çok vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir içecektir. Bu yüzden hamilelik döneminde anne adayları şalgam suyunu alerji vb. durumları yoksa doktorlarına danışarak bu doğrultuda tüketebilirler.

Şalgam Suyu Neye İyi Gelir?

Özellikle ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilen ve zengin içeriği ile sevilen şalgam suyunun birçok faydası vardır. Şimdi gelin şalgam suyu neye iyi gelir ve faydaları nelerdir bir bakalım:

 • Şalgam suyu öncelikli olarak iştah açıcı bir içecektir. Bu yüzden kilo almak isteyenler şalgam suyunu severek kullanabilirler.
 • Şalgam suyunun içerisinde laktik asit bulunmaktadır. Bu yüzden şalgam suyunun sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır.
 • Şalgam suyunun antioksidan özelliğinden ötürü vücuttaki toksinlerin arınmasında ve kanser hücrelerinin yayılmasının önlenmesinde faydalıdır.
 • Şalgam suyu cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği için birçok kadın ciltleri için tonik olarak kullanılmaktadır.
 • Özellikle şalgam suyunun içeriğinden ötürü şalgam suyu her mevsim içilebilir. Ancak özellikle kış aylarında soğuk algınlığı için doğal bir antibiyotik olarak kullanılabilir.
 • Şalgam suyu böbrek taşı olanların da tüketebileceği içeceklerdendir çünkü böbrek taşının düşmesinde yardımcı rol oynar.
 • Şalgam suyu hazmı kolaylaştırır. Kabızlığa iyi gelir.
 • Doğal bir idrar söktürücüdür.
 • Doğal bir antibiyotik olan şalgam suyu boğazda oluşan iltihaba ve öksürüğe de iyi gelmektedir.
 • Şalgam suyunun içerisinde bulunan zengin vitaminler kalp ve göz sağlığına iyi gelmektedir.
 • Saç dökülmesine iyi gelir ve saçların beyazlamasını önler.
 • Şalgam suyunun içerisinde bulunan potasyum, demir ve kalsiyum kemik gelişimine yardımcı olur.
 • Şalgam suyunun mineraller açısından zengin olmasından ötürü strese ve sinirlere de yatıştırıcı bir özellik vardır.
 • Şalgam suyu bağışıklığa iyi geldiği için hamilelikte şalgam suyu tüketimi yapılabilir.

1- Şalgam Suyu Zararlı mı?

Peki ama faydaları saymak ile bitmeyen şalgam suyu zararlı mı veya herhangi bir zarar var mıdır? Ne derler bilirsiniz “her şeyin fazlası zarar”. Aynı şey elbette ki şalgam suyu içinde geçerlidir. Fazla tüketilmesi durumunda şalgam suyunun faydasından çok zararı dokunacaktır.

Şalgam suyu tansiyona iyi gelir mi sorusu çok fazla sorulsa da bilinmelidir ki şalgam suyunun içerisinde tuz bulunduğu için çok fazla tüketilmesi durumunda tansiyon yükseltebilir. Bu yüzden özellikle tansiyon hastaları fazla tüketmemelidir. Ayrıca midesi hassas olan kişilere de şalgam suyu önerilmemektedir. Bunun nedeni şalgam suyu mide yanması rahatsızlığına neden olabilir ve bu da mide ağrısına yol açabilir. Şalgam suyunun cilde iyi geldiği bilinse de çok tüketilmesi durumunda kaşıntı, yara gibi cilt üzerinde rahatsızlıklara yol açabilir.

Son olarak şalgam suyu kilo vermek isteyenler tarafından merak edilen bir içecektir. Şalgam suyu zayıflatır mı sorusu çok fazla sorulmaktadır ancak iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden diyet yapanlar, kilo almak istemeyen kişiler şalgam suyunu fazla tüketmemelidir. Şalgam suyunun fazla tüketimi sonucunda çabuk acıkma durumları yaşanabildiğinden, istenmeyen kilolara maruz kalabilirsiniz. Bu tür sıkıntılar yaşamamak için şalgam suyu tüketimi konusunda aşırıya kaçmamanız gerekmektedir.

2- Günde Kaç Bardak Şalgam Suyu İçilmeli?

Şalgam suyunun faydalarından yararlanmak istiyorsanız ancak fazla tüketimi durumunda zararlarından kaçınmak istiyorsanız şalgam suyunu günde bir bardak kadar tüketmelisiniz. Ancak şu da unutulmamalıdır ki günde kaç bardak şalgam suyu içilmeli sorusundan önce özellikle hamilelik gibi hassas dönemler de önce doktorunuza danışıp ondan sonra şalgam suyunu tüketmelisiniz. Çünkü hamilelik başlı başına özenli beslenmeyi ve belirli porsiyonlarda besinler tüketmeyi gerektiren bir süreç olduğundan, bu dönemde şalgam suyu tüketimi konusunda da dikkatli olmak gerekir.

Şalgam suyunun faydaları oldukça fazladır fakat elbette fazla tüketildiğinde özellikle de gebelikte zararlı etkenlere sebep olabilmektedir. Normal şartlarda günde 1-2 bardak şalgam suyu tüketilebilir fakat hamilelikte bu durum daha farklı seyredebilir. Bu yüzden doktorunuzun onayını aldıktan sonra belirtilen şekilde şalgam suyunu tüketebilirsiniz.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

] }