Hamilelikte Seyahat EngeliHamilelik süreci 280 gün süren uzun bir zaman dilimidir. Bazen yurt dışı bazen de yurt içi herhangi bir durum nedeniyle seyahat etmek gerekebilir. Peki, hamilelikte seyahat engeli var mıdır, var ise ne gibi engeller bulunur?

Genel olarak normal bir gebelik ise 36. haftaya kadar gebelikte herhangi bir seyahat kısıtlaması yoktur. Riskli durumlar göz önüne alınarak doktor tarafından kısıtlamalar yapılabilir. Her ne olursa olsun önlem almak gerekmektedir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Hamilelikte Araba İle Seyahat Etmek

Hamilelik sürecinde kısa mesafelerde otomobil kullanılması önerilmektedir. Özellikle yurt dışına gidilecekse araba veya otobüs ile yolculuk önerilmemektedir.

Araba İle yolculuk yapılacaksa arabayı başka biri kullanmalıdır. Emniyet kemeri takılı olmalıdır. Ani durumlarda hava yastıklarının oluşturabileceği risklerden korunmak için mümkün oldukça arka koltukta yolculuk etmelidir. Herhangi bir riske karşı yolculuğa yanında en az 2 kişi ile çıkmalıdır.

Her saat başı pozisyon değiştirmeli ve sık sık mola verilerek gebe hareket ettirilmelidir. Uzun süre aynı pozisyondan hareketsiz kalmamalıdır. Hareketsiz kalmak ağrıları artırabilir, gebede sağlık sorunu yaratabilir. Dikkat edilmelidir. Geceleri dinlenme ve uyku saatlerini değiştirmemek için gündüz seyahatleri önerilmektedir. Erken doğum, çoklu gebelik, kanama gibi durumlarda yurt içi seyahatlerde kısıtlanabilir.

Hamilelikte Uçak İle Seyahat Etmek

Uçak ile yolculukta hidrasyonu sağlamak amacıyla uçuş boyunca uygun sıvı alımı yapılmalıdır. Uçuş kurallarına uyulmalıdır. Bazı havayolu şirketleri 37. haftadan sonra uçuş yapmayı yasaklamaktadır. Bu konuda uçuş yapılacak şirket aranıp bilgi alınmalıdır. Yurt dışı seyahatlerinde özellikle tren veya uçak yolculuğu tercih edilmelidir.

[geo-post id=”181″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

Yurt Dışına Seyahatte Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurt dışına seyahatlerde dikkat edilmesi gereken en önemli faktör ülkenin gelişmişlik düzeyidir. Gelişmemiş ülkelerde enfeksiyon hastalıkları, temiz su ve gıda bulmak daha zor olacağından bu ülkelere seyahat önerilmemektedir. Gidilecek yerdeki sağlık kuruluşları bilinmelidir.

Gebelikte Haftalara Göre Seyahat Kısıtlanır Mı?

Gebelik sürecinde yolculuk için en güvenilir dönem ikinci trimesterdir. Yani 16-24. haftalar arasında güvenli bir şekilde gebe yolculuk edebilir. İlk 12 haftalık dönemde düşük ve kanama gibi risk faktörleri olduğundan dikkat edilmelidir. 36.haftadan sonra ise doğum eylemi olabileceğinden riskli olabilir. Gebelerin iyi hissetmesi ve güvenli yolculuk etmesi için her durum düşünülmeli ve buna uygun koşullar ayarlanmalıdır. Anne rahat ederse bebekte rahat bir yolculuk gerçekleştirmiş olur.