Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar? Bebeğe Zarar Verir Mi?Hamilelikte Uçuk

Hamilelik döneminde anne adayında uçuk çıkması, ciddi bir problem oluşturmasa da söz konusu hamilelik olduğu için anne adaylarını tedirgin etmektedir. Dolayısıyla hamilelik döneminde uçuk neden çıkar? Hamilelikte uçuk çıkması bebeğe zarar verir mi? Gibi çeşitli sorular anne adaylarının sıklıkla sordukları ve yanıtını merak ettikleri problemlerin başında gelmektedir.

Hamilelikte Dudakta Neden Uçuk Çıkar?

Herpes simplex ismi verilen uçuk, bir virüs sebebiyle meydana gelir. Bu virüs, insan vücuduna giriş yaptığı zaman sürekli kalır ve vücudun bağışıklık sisteminin zayıfladığı, bünyesinin hassaslaştığı zamanlarda ortaya çıkarak kendini belli eder. Stres, uçuk çıkmasının başlıca sebeplerinden biridir. Yani gebelik durumunda uçuk çıkması, genellikle vücudun direnci ile alakalı bir durum olmaktadır.

Hamilelik döneminde vücudun hassas ve stresli olduğu bilinir. Dolayısıyla uçuk virüsü, anne adayının vücudunda çıktıysa direncinin düştüğü durumlarda uçuk problemi ile karşılaşmak mümkün olmaktadır.

İçi su dolu kabarcıklar, kaşıntılı, kırmızı biçimde çıkan uçuklar ağız kenarlarında görülür. Fakat genital bölgede de çıkma ihtimali oldukça yüksektir. genital bölgede çıkan uçuklar cinsel ilişki esnasında bulaşıyor ve ağrılı idrar yapma ile idrarda artış veya idrar yaparken kaşıntı ve halsizlik şeklinde belirir.

Hamilelikte Uçuk Çıkması Bebeğe Zarar Verir Mi?

Anne adayının vücudunda hamilelikten önce uçuk çıkmış ise artık vücudu uçuk virüsünü tanıyor demektir. Bu durum, bağışıklığın olduğu anlamına gelir. Fakat ilk kez hamile iken uçuk problemi ile karşılaşma durumunda hamileyken dudakta uçuk çıkması, bebekle alakalı herhangi kötü bir duruma sebep olmaz. Zaman içerisinde çeşitli destek uygulamaları ile uçuk, yavaş yavaş ortadan kaybolacaktır. Anne adaylarının tedirgin oldukları gibi vücutlarında çıkan herhangi bir uçuk virüsünün bebeklerine zarar vermesi söz konusu değildir.

Hamilelikte Uçuk Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelik döneminde uçuk neden çıkar ve tadavisi nasıl yapılır. Uçuk açısından kullanılmakta olan çeşitli Antiviral ilaçlar mevcuttur. Hamilelikte uçuk kremi kullanılabilir mi? Bu ilaçlar etkili midir? Bütün bu problemlerin yanıtı makalenin devamında…

Uçuk üzerinde etkili olduğu tespit edilen çeşitli kimyasal yöntemlerle mevcuttur. Bunlar genel itibari ile gebelik döneminde uçuk problemini hafifletmek açısından kullanılır. Örnek verilecek olursa uçuğa Antiviral etkisi bulunan sarımsak sürmek ya da uçuğun çok fazla yayılmadan durmasına yardımcı olabilir.

Faydalı Yazı Başlıkları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*