1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar? *2023 Bebeğe Zarar Verir Mi?


2

Hamilelikte uçuk çıkması, ciddi bir problem oluşturmasa da söz konusu hamilelik olduğu için anne adaylarını tedirgin etmektedir. Dolayısıyla hamilelikte uçuk neden çıkar? Hamilelikte uçuk çıkması bebeğe zarar verir mi? gibi çeşitli sorular anne adaylarının sıklıkla sordukları ve yanıtını merak ettikleri problemlerin başında gelmektedir.

Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar?

Hamilelikte uçuk Herpes simplex ismi verilen virus sebebiyle çıkar. Gebelikte uçuk, bu virüs sebebiyle meydana gelir. Bu virüs, insan vücuduna giriş yaptığı zaman sürekli kalır ve vücudun bağışıklık sisteminin zayıfladığı, bünyesinin hassaslaştığı zamanlarda ortaya çıkarak kendini belli eder. Stres, gebelikte uçuk çıkmasının başlıca sebeplerinden biridir. Yani gebelikte uçuk çıkması, genellikle vücudun direnci ile alakalı bir durum olmaktadır.

Gebelikte uçuk çıkması endişeye sebep olabilmektedir. Hamilelik döneminde vücudun hassas ve stresli olduğu bilinir. Dolayısıyla uçuk virüsü, anne adayının vücudunda çıktıysa direncinin düştüğü durumlarda uçuk problemi ile karşılaşmak mümkün olmaktadır.

İçi su dolu kabarcıklar, kaşıntılı, kırmızı biçimde çıkan uçuklar ağız kenarlarında görülür. Fakat genital bölgede de çıkma ihtimali oldukça yüksektir. genital bölgede çıkan uçuklar cinsel ilişki esnasında bulaşıyor ve ağrılı idrar yapma ile idrarda artış veya idrar yaparken kaşıntı ve halsizlik şeklinde belirir.

thumbnail
Önerilen Yazı

Hamilelikte Uçuk Çıkması Bebeğe Zarar Verir Mi?

Anne adayının vücudunda hamilelikten önce uçuk çıkmış ise artık vücudu uçuk virüsünü tanıyor demektir. Bu durum, bağışıklığın olduğu anlamına gelir. Fakat ilk kez hamile iken uçuk problemi ile karşılaşma durumunda hamileyken dudakta uçuk çıkması, bebekle alakalı herhangi kötü bir duruma sebep olmaz. Zaman içerisinde çeşitli destek uygulamaları ile uçuk, yavaş yavaş ortadan kaybolacaktır. Anne adaylarının tedirgin oldukları gibi vücutlarında çıkan herhangi bir uçuk virüsünün bebeklerine zarar vermesi söz konusu değildir.

Hamilelikte Dudakta Uçuk Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelikte uçuk neden çıkar ve tedavisi nasıl yapılır. Uçuk açısından kullanılmakta olan çeşitli Antiviral ilaçlar mevcuttur. Gebelikte uçuk kremi kullanılabilir mi? Bu ilaçlar etkili midir? Bütün bu problemlerin yanıtı makalenin devamında…

Hamilelikte Uçuk

Hamilelikte uçuk üzerinde etkili olduğu tespit edilen çeşitli kimyasal yöntemlerle mevcuttur. Bunlar genel itibari ile gebelik döneminde uçuk problemini hafifletmek açısından kullanılır. Örnek verilecek olursa uçuğa Antiviral etkisi bulunan sarımsak sürmek ya da uçuğun çok fazla yayılmadan durmasına yardımcı olabilir. Bunun gibi birçok yöntem mevcut olup sitemizde en çok kullanılan uçuk tedavilerini sizlerle paylaştık.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte uçuk vücut direncinin zaman zaman zayıf olması sebebiyle meydana gelir. Evde uçuk tedavisi için antiviral etkisi bulunan sarımsak önerilebilir.

Hamilelikte uçuk için öncelikle yapılması gereken uçuğun ilerlemeden durmasını sağlamaktadır. Bunun için antiviral etkisi bulunan sarımsak tercih edilebilir.